ادامه سفر تیم کوک از چین به هند

تیم کوک مدیر عامل شرکت اپل در ادامه سفری که در روز 2 شنبه به پکن داشت حال به هند می رود و با نخست وزیر هند نارندا مودی ملاقاتی خواهد داشت. ظاهرا تیم کوک برای سرکشی و بازدید از اپل استور های خود به این کشور سفر خواهد کرد.

کارشناسان اعلام کردند علت اصلی سفر تیم کوک به هند بررسی بازار و هم چنین پتانسیل این کشور برای ایجاد خط تولید جدید در هند است. کوک برای اولین بار در مقام مدیر عاملی به هند رفته است. او با نخست وزیر این کشور ملاقاتی داشته و ظاهرا قصد دارد میزان سهم خود را در بازار گوشی های دو کشور پر جمعیت چین و هند افزایش دهد. کوک در این سفر با شماری از کارکنان اپل در هند نیز دیدار و گفتگو خواهد کرد. این نخستین دیدار بین کوک و نارندرا مودی نیست. او سال گذشته نیز در آمریکا با نخست وزیر کنونی هند دیدار و گفتگو کرده است.

بدیهی است که پس از کاهش فروش گوشی های هوشمند در چین اپل نیز مانند سایر شرکت های دیگر به بازار هند روی بیاورد. ماه گذشته اپل اعلام کرد که حدود ۵۶ درصد افزایش درآمد کلی را در سه ماهه‌ی ابتدایی سال جاری در هند تجربه کرده است، در حالی که برنامه‌ریزی این کمپانی روی افزایش ۲۵ درصدی فروش آیفون در هند است. افزایش درآمد اپل در هند به دلیل فروش نسبتا خوب گوشی‌های ارزان قیمتی همچون آیفون ۵ اس است. مدلی که هم اکنون با آیفون SE جایگزین شده است. سیاست جلوگیری از فروش آیفون‌های تعمیر شده در هند که توسط دولت این کشور تصویب شده است می‌تواند بر افزایش میزان سود پیش‌بینی شده‌ی اپل از بازار هند تاثیر گذاشته و سهم آن را که حدود ۲ درصد تخمین زده می‌شود با رکود مواجه کند.

اپل اعلام کرده است که 25 میلیون دلار صرف هزینه تاسیس مرکز توسعه تکنولوژی در حیدر آباد کند و بیش از 150 کارکن خواهند داشت. گزارش‌ها حاکی است، شریک تجاری اپل یعنی کمپانی فاکسکان که مسئول تولید آیفون‌های این کمپانی است نیز به زودی یک مرکز تولید یا مونتاژ قطعات آیفون را در مهاراشترای هند تاسیس خواهد کرد.ثبت یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند *

  ورود / ثبت نام با حساب گوگل