زندگی نامه رابرت هافستاتر

زندگی نامه رابرت هافستاتر

 7 سال قبل

زندگی نامه رابرت هافستاتر:

۱۰۰ سال پیش در چنین روزی یعنی ۵ فوریه سال ۱۹۱۵ رابرت هافستاتر - فیزیکدان بزرگ آمریکایی متولد شد. شهرت وی بخاطر تحقیق در خصوص پدیده‌ی پراکندگی الکترون و تاثیر آن در کشف ساختار نوکلئون‌ها است.

رابرت هافستاتر در یک خانواده‌ی یهودی در شهر نیویورک متولد شد که شامل مهاجران لهستانی به آمریکا بودند. رابرت در شهر نیویورک تحصیلات خود را در مقطع ابتدایی و دبیرستان سپری کرد و سپس وارد کالج شهر نیویورک شد و در سال ۱۹۳۵ در حالی که تنها ۲۰ سال سن داشت توانست مدرک کارشناسی خود را دریافت کند و جایزه کنیون را در ریاضیات و فیزیک بدست آورد.

رابرت هافستاتر سپس به دانشگاه پرینستون رفت و در آنجا تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا پی گرفت. وی در ۲۳ سالگی موفق شد با دفاع از پایان نامه دکترای خود، رسما مدرک دکترا را از دانشگاه پرینستون کسب کند. هافستاتر پس از آن به دانشگاه پنسیلوانیا رفت و در آنجا دوره‌ی فوق دکترا را سپری کرد و بعد ازپایان تحصیلات وارد دانشگاهِ استنفورد شد و از سال ۱۹۵۰ تا ۱۹۸۵ به مدت ۳۵ سال یکی از معبترترین اساتید این دانشگاه به شمار می‌رفت.

مهمترین دستاورد علمی دکتر هافستاتر مربوط به تحقیق در خصوص هسته‌ی اتم و پدیده‌ی پراکندگی الکترون‌ها می‌شود که در آن الکترون‌ها از مسیر اصلی حرکتی خود به‌دور هسته خارج شده و پراکنده می‌شوند. هسته‌ی اتم ناحیه‌ای با جرم بالا است که پروتون‌ها و نوترون‌ها در آن قرار گرفته‌اند.

اندازه‌ی هسته از اندازه‌ی خود اتم بسیار کوچک‌تر است و تقریبا تمام جرمِ اتم که از ذرات پروتون و نوترون سبب می‌شود در این ناحیه قرار دارد. تحقیقات دکتر هافستاتر در خصوص پدیده‌ی پراکندگی الکترون‌ها کمک قابل ملاحظه‌ای به کشف و شناسایی ذرات هسته‌‌ای یا نوکلئون‌ها کرد. در فیزیک به نوترون‌ها یا پروتون‌ها ذرات هسته‌ای یا نوکلئون گفته می‌شود. بخاطر دستاوردهای علمی دکتر هافستاتر در این حوزه، جایزه نوبل فیزیک سال ۱۹۶۱ مشترکا به وی و رودولف موسبورر تعلق گرفت.

دکتر هافستاتر سرانجام در تاریخ ۱۷ نووامبر سال ۱۹۹۰ و در ۷۵ سالگی دید از جهان فروبست.

تو پیشگامیت، میتونی سوالات رو بپرسی و هم میتونی مطلب منتشر کنی.

پیشگام پلاس   پرسش و پاسخ