زندگی نامه ایوار جیاور

زندگی نامه ایوار جیاور

 6 سال قبل

زندگی نامه ایوار جیاور:

۵ اوریل سال ۱۹۲۹ ایوار جیاور در شهر برگن در نروژ متولد شد. بعد از پایان تحصیلات در مقطع ابتدایی و دبیرستان وارد دانشگاه فنی نروژ شد و سال ۱۹۵۲ از این دانشگاه مدرک کارشناسی مهندسی مکانیک دریافت کرد. سال ۱۹۵۴ ایوار جیاور تصمیم گرفت به کشور کانادا مهاجرت کند و بعد از ورود به خاک کانادا در شرکت جنرال الکتریک مشغول به کار شد؛ اما بعد از مدتی تصمیم گرفت تا به کشور آمریکا مهاجرت کند و کارش را در شرکت جنرال الکتریک در کشور آمریکا ادامه داد. وی در سال ۱۹۶۴ شهروندی کشور آمریکا را دریافت کرد.

ivar giaever

ایوار جیاور بعد از ورود به خاک آمریکا تحصیلاتش را ادامه داد و هم زمان با دریافت شهروندی کشور آمریکا، دکترای خود را نیز دریافت کرد. مهمترین دستاورد علمی دکتر ایوار جیاور به کشف پدیده‌ی تونل زنی کوانتومی در جامدات باز می‌گردد. تونل‌ زنی کوانتومی اشاره به فرایند کوانتومی تونل زنی ذره در طول یک سد و مقاومت دارد که از نظر تئوری کلاسیک این ذره قادر به عبور از آن نیست.

ivar giaever

این اتفاق مهم در چندین پدیده‌ی فیزیکی دیده می‌شود. برای مثال، در واکنش‌های هسته‌ای که در ستارگان اصلی مثل خورشید اتفاق می‌افتد، می‌توان این پدیده را مشاهده کرد. از این پدیده در ساخت وسایل پیشرفته و جدید مانند دیود تونلی استفاده می‌شود.

ivar giaever

این پدیده اوایل قرن بیستم پیش بینی شده بود و اواسط همین قرن به عنوان یک پدیده کلی در فیزیک پذیرفته شد. دکتر جیاور همچنین در خلال آزمایش‌های خود در این خصوص نشان داد که مناطق نوار ممنوعه یا گپ‌های انرژی در ابررساناها وجود دارد که همین موضوع زیربنای توسعه نظریه بی‌سی‌اس در توجیه پدیده ابررسانایی است. این نظریه به خاطر حرف آغازین نام سه فیزیکدان پدیدآورنده آن، جان باردین، رابرت شریفر و لئون کوپر نامگذاری شد و در سال ۱۹۷۲ جایزه‌ی نوبل فیزیک را نیز برای آن‌ها به ارمغان آورد.

ivar giaever

دکتر ایوار جیاور در حال حاضر در موسسه فناوری رسلیر مشغول به کار است.

منبع : WIKIPEDIA

تو پیشگامیت، میتونی سوالات رو بپرسی و هم میتونی مطلب منتشر کنی.

پیشگام پلاس   پرسش و پاسخ

ارسال دیدگاه