تا چند سال دیگر شاید بتوانید در هواپیما راحت بخوابید

به کار گیری فناوری در دنیای امروزی حد و مرز نداشته و در هر زمینه‌ای می‌توان از آن نام و نشانی یافت. صنعت هواپیماسازی نیز از آن دسته حرفه هاست که هرچند کند، اما به طور مداوم در حال به کار گیری از فناوری‌های نوین می‌باشد، در همین راستا شرکت چند ملیتی بوئینگ پتنتی را به ثبت رسانده که بر اساس آن تجربه خوابی آرام به مسافران در پروازهای هوایی هدیه داده خواهد شد.

شرکت بوئینگ، در طول سال‌های متمادی تمرکز اصلی خود را بر تولید هواپیماهای مسافربری معطوف نموده و از سوی دیگر، با خریداری و ادغام شرکت‌های هواگردسازی و صنایع دفاعی، توسعه یافت است. این شرکت، اکثر هواپیما های مسافربری خطوط هوایی جهان را تأمین می‌نماید، پس بدون شک هرگونه نوآوری در این صنعت نیز باید از این شرکت نشأت گیرد.

بخش تحقیق و توسعه بوئینگ به تازگی طرحی را ارائه کرده است که بر اساس آن مسافران خواهند توانست حتی بر روی صندلی‌هایی که قابلیت مانور و تبدیل حالت به تخت خواب را ندارند نیز، به راحتی استراحت کنند. بر اساس پتنتی که بوئینگ به ثبت رسانده، در هنگام استفاده از این وسیله یک دهانه مخصوص جهت قرار دادن صورت در مقابل فرد باز می‌شود و می‌توان برای استراحت کردن سر را بر روی آن قرار داد.

این وسیله در کوله‌پشتی که در زیر صندلی هر مسافر تعبیه شده، قرار دارد. پس از خارج کردن وسیله، می‌توان از گیره‌های مخصوصی جهت فیکس کردن آن به صندلی استفاده کرد. در قسمت پایانی نیز، تنها کافیست ضامن‌های نگه دارنده را کشیده تا دریچه مخصوص قرار گیری سر آزاد شود. به نوعی این وسیله نگه دارنده مسافر خواهد بود و وی می‌تواند با به کار گیری آن، خوابی هرچند پر استرس را در فاصله ۳۰۰ فوتی از سطح زمین تجربه نماید.

زاویه دهانه قرار گیری سر و همین‌طور محل تکیه نیم تنه به سادگی قابل تنظیم می‌باشد. علاوه بر این یک بند در قسمت پشتی این سیستم تعبیه شده که می‌توان از آن برای قرار دادن بازوها جهت استراحت بهتر استفاده کرد. هر چند این طرح نمی‌تواند حس خوابیدن در تخت خواب را برای مسافر شبیه‌سازی کند، اما بوئینگ قصد دارد به سیستم بالشت و میز گردان خود تجربه تازه‌ای از سفرهای هوایی را به مسافران هدیه دهد.

واضح است که این طرح هنوز در مراحل ثبت اختراع و پژوهش قرار داشته و ممکن است بنا به مشکلاتی همچون تعدد کوله‌پشتی‌ها در یک هواپیما، عدم توانایی مسافران در باز و بسته کردن آن‌ها و محدود شدن فضای پای مسافر هیچ‌گاه به مرحله تولید صنعتی نرسد.ثبت یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند *

  ورود / ثبت نام با حساب گوگل