اسمارت‌فون می‌تواند یک زلزله‌سنج باشد!

سنسورهای اسمارت‌فون شما می‌توانند فراتر از اندازه‌گیری تعداد قدم‌های روزانه‌، یا تشخیصِ جهت نگه داشتن گوشیِ شما عمل کنند: این سنسورها می‌توانند به عنوان هشداردهنده‌ی زلزله‌های مهیب انجام وظیفه کنند. مدت‌هاست که بحث استفاده از گجت‌های شخصی به عنوان سامانه‌های هشداردهنده‌ی زلزله در جریان است اما حالا پیشرفت‌های تکنولوژی GPS، این ایده را از همیشه نزدیک‌تر نشان می‌دهد.

تحقیقات جدید یک تیم دانشگاهی در امریکا روی یک سامانه‌ی هشداردهنده‌ی جمعی انجام شده است. طبق گفته‌ی این محققین، اسمارت‌فون‌های امروزی می‌توانند زلزله‌های با مقیاس بالاتر از 7 ریشتر را تشخیص دهند و با استفاده از سامانه‌ی مذکور، خبر آن را به همه‌ی افراد اطلاع دهند.

خانم سارا مینسون، سردسته‌ی این گروه تحقیق در سازمان زمین‌شناسی امریکا (USGS) در مصاحبه با خبرگزاری LA Times می‌گوید استفاده از حسگر شتاب‌سنج به همراه GPS باعث ساخت یک نقشه‌ی بسیار دقیق بلادرنگ (Real-Time) از فعالیت‌های زمین می‌شود. «GPS روی تلفن‌های هوشمند به طرز فوق‌العاده‌ای خوب است. اگر شما گوشی خود را بردارید و آن را شش اینچ به سمت راست حرکت دهید، GPS خواهد فهمید که گوشی شش اینچ به سمت راست حرکت کرده است. و این دقیقا همان چیزی است که ما در مطالعه‌ی زلزله به آن نیاز داریم.»

البته طبیعی است که نمی‌توان از آیفون یا نکسوس شما انتظار داشت که مانند دستگاه‌های اختصاصی زلزله‌سنج عمل کنند، اما به عنوان یک سامانه‌ی هشداردهنده همین گوشی‌ها می‌توانند موثر و یا حتی باعث نجات جان افراد شوند. برای این کار فقط نیاز به یک برنامه‌ی به خصوص برای ثبت داده‌هاست. خانم مینسون اضافه می‌کند: «هزینه‌ی این سامانه تقریبا نزدیک به صفر است! مخصوصا با توجه به اینکه مردم حدود هر دو سال یک بار تلفن خود را برای داشتن بهترین و آخرین مدل عوض می‌کنند.»

در این سامانه برای جلوگیری از هشدارهای اشتباه (مثلا در زمان مواجه شدن با یک دست‌انداز در رانندگی یا تکان‌های ناگهانی مثل این) از ویژگی جمعی و شبکه‌ای بودنِ آن استفاده می‌شود. به این ترتیب که هشدار برای زلزله در نتیجه‌ی مشاهده‌ی تکان‌های مشابه در چندین دستگاه در یک لحظه تولید خواهد شد.

برای اینکه شما بتوانید چنین سامانه‌ای روی گوشی خود داشته باشید، این سامانه هنوز نیاز به تحقیقات بیشتر دارد. تیم تحقیقاتی نیاز به داده‌های واقعی بیشتر برای تبدیل این امکان بالقوه‌ی جالب به یک نتیجه‌ی واقعی دارد.ثبت یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند *

  ورود / ثبت نام با حساب گوگل