فیس بوک internet.org را برای توسعه دهندگان منتشر کرد،رمز گذاری پشتیبانی نمیشود

فیس‌بوک سایت جدیدی به نام اینترنت دات اورگ internet.org راه‌اندازی کرده که به گفته این شرکت، هدف آن تسهیل استفاده از اینترنت برای ساکنان مناطق دورافتاده کشورهای در حال توسعه است.

سایت جدید فیس‌بوک علاوه بر امکان دسترسی به این شبکه اجتماعی و خدمات ارتباطی آن مثل ارسال پیام، امکانات دیگری مثل انتشار آگهی‌های کاریابی، اطلاعات در مورد کشاورزی، آموزش و پرورش و خدمات پزشکی و درمانی نیز ارائه می‌دهد.

سیستم عامل و مختصات فنی این سایت به شکلی طراحی شده که افراد توسط تلفن‌های موبایل می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند.

در حال حاضر این پروژه فقط دسترسی به وب‌سایت‌هایی چون ویکی‌پدیا، سایت خبری بی‌بی‌سی، فیس‌بوک، آکیوودر (آطلاعات هواشناسی) و سایت‌های ورزشی محلی را پشتیبانی می‌کند اما فیس‌بوک خبر داده که به سایت‌های بیشتری امکان خواهد داد تا به "سامانه اینترنت.اُرگ" بپیوندند.

برای پیوستن به این سامانه، سایت‌های متقاضی نباید پر از داده، عکس و ویدئو با وضوح بالا باشند. علاوه بر اینها نباید گفتگوی تصویری (video chat) داشته باشند و همچنین علاوه بر گوشی‌های هوشمند، گوشی‌های ارزان نیز باید بتوانند به محتوای آنها دسترسی پیدا کنند.

این سایت‌ها باید کاربر را به جستجو و دسترسی بیشتر بیشتر به اینترنت تشویق کنند تا آنها حاضر به پرداخت پول برای ارتباط با اینترنت روی موبایل شوند.

جاوا، فلش و پروتکل ارتباط امن HTTPS و دیگر محصولات تحت وب (Web-Based) هم ممنوعند.

«کریس دانیل» از مدیران «اینترنت دات اورگ» که برای گفت‌وگو با شرکت‌های همکار و ارائه دهنده این خدمات به شهر دهلی سفر کرده است، گفت این وبسایت تاکنون در ۹ کشور آفریقایی، آسیایی و آمریکای لاتین راه‌اندازی شده‌ ا‌ست.

فیس‌بوک می‌گوید که این پلتفرم اینترنتی در اختیار آن دسته از توسعه‌دهندگان خدمات و نرم‌افزارهای اینترنتی قرار خواهد گرفت که شروط مشخصی را رعایت کنند.

خدمات و مضامینی که ارائه می‌کنند باید از طریق موبایل‌های ساده و تلفن‌های هوشمند و در مناطقی که پوشش اینترنت بسیار محدود است، قابل دسترسی و قابل استفاده باشد.

فیس‌بوک ماه فوریه در همکاری با شرکت ارتباطاتی «ریلاینس» در هند این وبسایت جدید را راه اندازی کرد. اما پس از آن‌که فعالان عرصه اینترنت در هند بی‌طرفی سایت جدید را زیر سئوال برده و از آن انتقاد کردند، تعدادی از شرکت‌های تجاری آنلاین و توسعه‌دهندگان نرم افزارها و مضامین اینترنتی از همکاری با آن خودداری کردند.

«نیخیل پاهوا» یک فعال مستقل اینترنت در هند می‌گوید:

سایت جدید شرکت فیس‌بوک در شیوه کار اینترنت یک تغییر اساسی ایجاد خواهد کرد.

او می افزاید:

فیس‌بوک با دادن امکانات و امتیازهای ویژه‌ای به شرکت‌هایی که با آن همکاری می‌کنند، عملا علیه دیگر شرکت‌های اینترنتی تبعیض قایل شده و فعالیت آنها را دشوار خواهد کرد.

اما کریس دانیل از مدیران سایت «اینترنت دات اورگ» به خبرگزاری رویترز گفت این وبسایت به روی تمام ارائه دهندگان خدمات موبایل باز است و ارائه کنندگان مضامین و خدمات اینترنتی نه پولی دریافت می‌کنند و نه لازم است که پولی پرداخت کنند.ثبت یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند *

  ورود / ثبت نام با حساب گوگل