زندگی نامه ادوارد دونالد توماس

زندگی نامه ادوارد دونالد توماس :

15 مارچ سال 1920 ادوارد دونالد توماس در شهر مارت در ایالت تگزاس آمریکا در سال ۱۹۲۰ متولد شد. بعد از پایان دوره دبیرستان وارد دانشگاه تگزاس در آستین شد و در آنجا به تحصیل در رشته شیمی و مهندسی شیمی پرداخت. وی سال ۱۹۴۱ موفق به دریافت مدرک کارشناسی و سال ۱۹۴۳ کارشناسی ارشد شد.

thomas-obit-popup

بعد از پایان دوره کارشناسی ارشد، دونالد توماس به خاطر علاقه به رشته پزشکی وارد مدرسه پزشکی دانشگاه هاروارد شد. وی در سال ۱۹۴۶ توانست مدرک پزشک عمومی خود را نیز از دانشگاه هاروارد بگیرد. سپس دوره‌ی دستیاری خود را در بیمارستان پیتر بنت سپری کرد و بعد از این دوره به عنوان پزشک وارد ارتش آمریکا شد.

Edward-E-Thomas-and-nobel-prize

ادوارد دونالد توماس در سال ۱۹۵۵ به عنوان پزشک در بیمارستان ماری اموجین باست زیر نظر دانشگاه کلمبیا به فعالیت مشغول شد. در همین دوران بود که در خصوص روش پیوند استخوان به تحقیق پرداخت و توانست این روش را که در ان دوران بیشتر تحقیقاتی بود، بصورت عملی به عنوان روشی برای مقابله با بیماری لوکمی یا سرطان خون مورد استفاده قرار دهد. پیوند مغز استخوان و پیوند سلول‌های بنیادی، جایگزینی مغز استخوان فرد بیمار با مغز استخوان سالم است تا بیمار بتواند مقادیر بالای داروهای شیمی درمانی و یا پرتودرمانی را دریافت کند.

شهرت وی بخاطر توسعه روش پیوند مغز استخوان و مقابله با بیماری کشنده سرطان خون است که به همین خاطر نیز در سال ۱۹۹۰ مفتخر به دریافت جایزه نوبل پزشکی شده است.

the nobel prize - 1990 - E. Donnall Thomas

در این روش بصورت خلاصه نخست پس از تهیه بافت پیوندی از فرد سالم، به بیمار مقادیر بالای داروهای شیمی درمانی همراه یا بدون پرتو درمانی می‌دهند تا باقی‌ مانده مغز استخوان وی تخریب شود و در مرحله آخر مغز استخوان سالم را گرم کرده و به ‌وسیله یک سوزن و از طریق سیاهرگ به بیمار تزریق می‌کنند تا جانشین مغز استخوان تخریب شده شود. بیماری لوکمی یا سرطان خون یکی از کشنده‌ترین بیماری‌ها به شمار می‌رفت اما امروزه با پیشرفت علم و به کمک دستاوردهای دکتر دونالد توماس امید به کسانی که به این بیماری دچار می‌شوند بازگشته است.

در بیماری لوکمی یا همان سرطان خون، مغز استخوان به صورت غیر عادی، مقدار بسیار زیادی سلول خونی تولید می‌کند. این سلول‌ها با سلولهای خون عادی متفاوت هستند و درست عمل نمی‌کنند. درنتیجه، تولید سلول‌های سفیدِ خونِ طبیعی را متوقف کرده و توانایی فرد را در مقابله با بیماری‌ها از بین می‌برند.

سلول‌های لوکمی همچنین بر تولید سایر انواع سلول‌های خونی که توسط مغز استخوان ساخته می‌شود از جمله گویچه‌های قرمز خون که اکسیژن را به بافت‌های بدن می‌رسانند، و پلاکتهای خونی که از لخته شدن خون جلوگیری می‌کنند، اثر می‌گذارند.

E_-Donall-Thomas-quotes

دکتر دونالد توماس سرانجام در تاریخ ۲۰ اکتبر سال ۲۰۱۲ در سن ۹۲ سالگی دیده از جهان فروبست.

زندگی نامه ی دیگر مشاهیر را نیز مشاهده کنید.

منبع : WIKIPEDIAثبت یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند *

  ورود / ثبت نام با حساب گوگل