مشاهده اعضای بدن با استفاده از تکنیک گوگل مپ

مشاهده اعضای بدن با استفاده از تکنیک گوگل مپ

گوگل مپ یا سرویس نقشه‌ی آنلاین گوگل یکی از ده‌ها خدمات رایگان گوگل در وب است. این سرویس از دقت بالایی برخوردار بوده و نتایج دقیقی را ارائه می‌دهد؛ حال گروهی از محققان از تکنیک گوگل مپ برای زوم و بزرگنمایی اعضای بدن استفاده کرده‌اند.

گوگل مپ از تکنیک‌های پردازش تصویر و یادگیری ماشین استفاده می‌کند و از آنجا که دارای دقت بالایی است، به سرویس نقشه‌ی محبوب کاربران تبدیل شده‌ است. گروهی از محققان دانشگاه ساوت ولز به نتایج جالبی دست یافته‌اند که طی این تحقیقات از تکنیک گوگل مپ برای زوم و بزرگنمایی اعضای بدن استفاده کرده‌اند.

طبق گزارش سایت Gizmodo،گوگل مپ از اطلاعات و داده‌های حجیم برای جستجو و یافتن مکان دقیق و نقشه استفاده می‌کند که این روش نیز در تحقیقات اخیر محققان به کار برده شده است. در واقع با این روش محققان توانستند به بافت سلولی از بدن انسان نفوذ کرده و روی آن زوم کنند.

آن‌ها به این قابلیت دست یافتند تا بتوانند مفصل ران انسان را با میکروسکوپ الکترونی اسکن کرده و از الگوریتم مقیاس نقشه‌های گوگل برای تجزیه و تحلیل مولکولی استفاده کنند. تصویر زیر زوم و بزرگنمایی مفصل ران انسان را توسط این تکنیک نشان می‌دهد.

محققان از تکنیک تصویربرداری Zeiss استفاده کرده‌اند، از این روش برای اسکن نقص‌های ویفرهای سیلیکونی جهت ثبت اطلاعات در مقیاس ترابایتی استفاده می‌شود. الگوریتم‌های گوگل مپ هزاران تصویر زنده را به صورت مرتب در کنار یکدیگر قرار داده و به کاربر نمایش می‌دهد؛ همچنین کاربران قادرند بین نقشه‌ها زوم کرده و محل دقیق مورد نظر خود را بیابند.

ملیسا نوت تیت استاد این پروژه و دیگر محققان امیدوارند با استفاده از داده‌های به دست آمده از طریق این تکنیک و ترکیب آن با مدل‌های کامپیوتری، بتوانند به درک درستی از این برسند که چگونه بیماری‌ها در طول زمان به بدن انسان ضرر می‌رساند. ابزار جدید به دانشمندان کمک می‌کند تا کارهایی را که پیش از این قادر به انجام آن نبوده‌اند انجام دهند. ملیسا نوت در ویدئوی تبلیغاتی اعلام کرده که می‌توان از این روش برای بررسی سلول از لحاظ سلامت و پیوند آن به جای سلول بیمار در بیماری‌هایی نظیر پوکی استخوان استفاده کرد.

تیت و همکارانش تا به حال توانستند تنها مفصل پای انسان را توسط این روش اسکن کنند و قادرند سایر اجزای بدن را به همین ترتیب اسکن کنند. تیت در رویداد مطبوعاتی اعلام کرده که برای اولین بار، محققان توانستند به سطوح بافت و سلول بدن انسان نفوذ کرده و ارتباط بین سلول‌ها و نحوه‌ی تغذیه‌ی آن‌ها را بررسی کنند. 

تیت تنها کسی نیست که برای پیشرفت این پروژه تلاش می‌کند؛ استارت‌آپ جدیدی در تورنتو به نام «Synaptive Medical's BrightMatter Planning» برای مطالعه و تحقیق در این زمینه مشغول بوده و برنامه‌ریزی‌های متعددی را در زمینه‌ی تولید نقشه‌های لایه‌‌ی سه بعدی از مغز برای کمک به پزشکان انجام می‌دهند؛ پزشکان از این طریق قادر خواهند بود به توده‌های مختلف مغزی نفوذ کرده و آن را بررسی کنند.

در حال حاضر متود سنتی دو بعدی «bread slice» قابل استفاده است. از این پس جراحان قادر خواهند بود تا به کمک تصاویر به دست آمده از متد جدید مسیرهای مختلفی را در بدن انسان طی کنند که حداقل آسیب ممکن را به بدن برساند. 

منبع : FASTCOMPANY

تو پیشگامیت، میتونی سوالات رو بپرسی و هم میتونی مطلب منتشر کنی.

پیشگام پلاس   پرسش و پاسخ

ثبت یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند *

  ورود / ثبت نام با حساب گوگل