کدام اپلیکیشن برای تماس صوتی اینترنت کمتری مصرف میکند؟

اگر از مصرف بالای شارژ ناراضی هستید و به‌همین منظور نمی‌توانید با دوستان خود همیشه در ارتباط باشید، ما راه‌حلی ارزانتر را به شما معرفی می‌کنیم. وب‌سایت androidauthority در مطلبی به بررسی ۱۰ مورد از بهترین برنامه‌های تماس صوتی رایگان پرداخته تا پاسخ این سوال را بیابد که کدام‌یک مصرف دیتای کمتری دارند؟

در بین این لیست می‌توان به نام‌های معروفی مانند Hangouts، Skype، WhatApp، Viber و همچنین Line و Nimbuzz اشاره کرد.

روش آزمایش

برای انجام این آزمایش، این وب‌سایت برای هر ۱۰ اپلیکیشن، ۳ بار تماس یک دقیقه‌ای برقرار کرده و در پایان هر تماس، حجم دیتای مصرف شده را به‌دقت اندازه‌گیری کرده است. سپس از میانگین حجم دیتای مصرف شده در این ۳ تماس محاسبه شده و برای مقایسه درنظر گرفته شده است.

در جریان این تماس‌های یک دقیقه‌ای، هر طرف ۳۰ ثانیه صحبت کرده است تا شرایط یک مکامله واقعی را شبیه‌سازی شده باشد. تمام تماس‌ها از طریق شبکه ۴G برقرار شده و گوشی مورد استفاده در هر دو طرف مکالمه، از آخرین نسخه اپلیکیشن مورد تست که در پلی‌استور موجود بود، بهره برده است. نسخه اندروید هر دو گوشی نیز یکسان بود تا شرایط کاملاً برابر باشد.

نتایج آزمایش

می‌توان به‌سرعت متوجه اختلاف زیاد بین کم‌مصرف‌ترین و پرمصرف‌ترین اپلیکیشن‌ها شد. جالب اینکه بسیاری از برنامه‌های معروف نظیر هنگ‌آوتس، اسکایپ و واتس‌اپ به مراتب دیتای بیشتری نسبت به مواردی نظیر کاکائوتاک، نیمباز و لاین، مصرف می‌کنند. پیام‌رسان فیس‌بوک نیز در کمال تعجب خود را به‌عنوان یکی از کم‌مصرف‌ترین اپلیکیشن‌ها جهت برقراری تماس اینترنتی، مطرح کرده است.

احتمالاً کاربران اسکایپ باید نگران باشند چرا که این برنامه بیش از ۲.۷ برابر کم‌مصرف‌ترین اپلیکیشن‌ها، دیتا مصرف می‌کند. واتس‌اپ ۲.۳ برابر کاکائوتاک دیتا مصرف می‌کند و هنگ‌آتز و تانگو ۲ برابر این اپلیکیشن نه‌چندان معروف، دیتا مصرف کرده‌اند. اختلاف دیتای مصرفی در یک تماس صوتی ۱ ساعته بین اسکایپ و کاکائوتاک چیزی حدود ۳۳.۴ مگابایت خواهد بود که احتمالاً باعث می‌شود برای استفاده مجدد از اسکایپ تجدید نظر نمایید.

مجیک‌جک و وایبر هردو کمی بیشتر از سایر اپلیکیشن‌ها دیتا مصرف می‌کنند اما باز هم به مراتب بهتر از برنامه‌های شناخته‌ شده‌تر هستند. در واقع اگر به دنبال تعادل بین کیفیت تماس و دیتای مصرفی هستید، شاید این دو اپلیکیشن انتخاب‌های مناسبی باشند.

البته اسکایپ از یک کدک هوشمند بهره می‌برد که براساس پارامترهای مختلف کیفیت و بیت‌ریت متفاوتی را به‌کار می‌برد. ما برای اطمینان از شبکه ۳G برای تست استفاده کردیم که پهنای باند محدودتری دارد و انتظار داشتیم مصرف دیتا کاهش پیدا کند، اما این اتفاق نیفتاد و تنها مقدار کمی دیتای مصرفی کاهش یافت. اما می‌توان نتیجه گرفت که شبکه نسل سوم به اندازه کافی برای برقرای یک تماس صوتی با کیفیت عالی با اسکایپ و سایر اپلیکیشن‌های موجود در اندروید مناسب است. نتیجه اینکه فرقی نمی‌کند از ۳G، ۴G یا وای‌فای استفاده کنید، این اپلیکیشن‌ها باز هم همین میزان دیتا را مصرف خواهند کرد.

در حالی که شرکت‌های بزرگ قادر به پرداخت هزینه برای پهنای باند اضافه و سرورهای قوی هستند، اپلیکیشن‌هایی نظیر Kakao، Nimbuzz و Line از ارتباطات با کیفیت پایین‌تری استفاده می‌کنند تا هزینه‌های سرسام‌آور پهنای باند سرورها را کاهش دهند. البته خوشبختانه این موضوع باعث می‌شود هزینه‌های دیتای مصرفی نیز کاهش پیدا کند.ثبت یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند *

  ورود / ثبت نام با حساب گوگل