زندگی نامه کارل الکساندر مولر

زندگی نامه کارل الکساندر مولر

 7 سال قبل

زندگی نامه کارل الکساندر مولر :

۸۸ سال پیش یعنی ۲۰ آوریل سال ۱۹۲۷ میلادی کارل الکساندر مولر فیزیکدان سرشناس سویسی متولد شد. بیشترین شهرت این دانشمند بزرگ بخاطر کار بر روی ابررسانایی دمای بالا است که به همین خاطر نیز جایزه‌ی نوبل فیزیک سال ۱۹۸۷ به وی و جورج بدنورز تعلق گرفته است.

Alex Müller

کارل الکساندر مولر در شهر بازل سویس متولد شد. پدرش در زمینه‌ی موسیقی تحصیل می‌کرد و به همین خاطر بعد از تولد کارل خانواده آن‌ها به شهر سالزبورگ در کشور اتریش نقل مکان کردند. کارل زمانی که ۱۱ سال داشت مادر خود را از دست داد که تاثیر بسیاری بر وی گذاشت. بعد از درگذشت مادر کارل به مدرسه شبانه روزی در شرق سویس رفت و دوره‌ی دبیرستان خود را با موفقیت در آنجا به پایان رساند.

Head_photo_of_K_Alex_Mueller,_Nobel_Laureate,_in_the_1980s

بعد از پایان دوره دبیرستان وارد موسسه فنی ایالتی سوئیس (ETH) در شهر زوریخ شد و تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته‌های فیزیک و ریاضیات در آنجا پی گرفت.

Bednorz_og_muller

در این دانشگاه ولفگانگ پاولی فیزیکدان سرشناس و از پیشگامان نظریه کوانتوم بیشترین تاثیر را بر کارل الکساندر مولر جوان داشت و کمک بسیار زیادی به زندگی علمی وی کرد. کارل الکساندر مولر سرانجام در سال ۱۹۵۷ توانست با دفاع از پایان نامه خود، مدرک دکترا را از دانشگاه دریافت کند.

Karl_Alexander_Mueller

بزرگترین دستاورد علمی دکتر مولر به کشف پدیده ابررسانایی دمای بالا باز می‌گردد. در دهه ۱۹۸۰ و در آزمایشگاه تحقیقاتی شرکت IBM در زوریخ دکتر مولر به همراه دستیار خود جورج بدنور در حال ساخت نوعی سرامیک بودند که اشتباه این جوان در گرم نکردن یک اجاق باعث کشفی شد که می توان از آن به عنوان یکی از مهمترین کشف‌های علمی قرن ۲۰ میلادی یاد کرد.

K_ Alex Müller

آنها در خلال این آزمایش موفق به ساخت سرامیکی شدند که در دمای بسیار بالاتری از صفر مطلق در حدود ۷۰ تا ۸۰ کلوین خاصیت ابررسانایی از خود بروز می‌داد که این پدیده بسیاری از پیش فرض‌ها را در خصوص ماهیت شکل گیری پدیده ابررسانایی بر هم ریخت.

Alex-Muller

دکتر کارل مولر به همراه دستیار خود در سال ۱۹۸۷ به خاطر این کشف مفتخر به دریافت جایزه‌ی نوبل فیزیک شد.

تو پیشگامیت، میتونی سوالات رو بپرسی و هم میتونی مطلب منتشر کنی.

پیشگام پلاس   پرسش و پاسخ