۲۱ روش دستیابی به ثروت و موفقیت

مطالب فراوانی در باب ثروت و موفقیت منتشر شده اند و افراد موفق بسیاری درباره روشهایی که بکار میبرند تا به نتایج موفقیت آمیز دست یابند، سخن گفته اند. قصد دارم در این مقاله، ۲۱ روش دستیابی به ثروت و موفقیت که توسط افراد موفق مورد استفاده قرار میگیرند را تشریح کنم. در صورتیکه که شما بطور آگاهانه این ۲۱ روش را بکار ببرید، احتمالا در زمره انسانهای موفق و ثروتمند قرار خواهید گرفت.

عادات خوب روزانه برای خود در نظر بگیرید.

عادات خوب، سنگ بنای موفقیت و ثروت هستند. وجه تمایز اصلی افراد موفق و ناموفق در تفاوت عادات آنهاست. اگر عادات بد شما، مانع اصلی حرکت شماست، ابتدا آنها را شناسایی کنید و سپس در صدد جایگزینی آنها با عادات خوب، برآیید. به خاطر داشته باشید، انسان موجودی است که به یکباره و بدون جایگزین، قادر نیست تا عادت یا رفتاری را تغییر دهد. حتما باید جایگزینی مناسب برای آن بیابد.

بطور منظم، اهداف کوتاه مدت و بلند مدت برای خود ایجاد کنید.

افراد موفق، اهداف کوتاه مدت و بلند مدت برای خود در نظر گرفته و آنها را مینویسند. از اینرو ایندسته افراد برای اهداف ثبت شده خود احساس تعهد میکنند و برای رسیدن به آنها برنامه ریزی میکنند. یک چنین رفتاری از اتلاف وقت و سرگرم شدن به افراد و شرایط منفی آنها را مصون میدارد.

دائما در حال بهبود شرایط شخصی خود باشید.

افراد موفق دائما در حال بهبود و ارتقا شخصی هستند. این دسته افراد، شاگردان بسیار خوبی هستند. سطح معلومات و دانش خود را بالا ببرید. مسلما این کار بنوعی چالش برانگیز است. ولی همواره به خاطر داشته باشید، با بالا رفتن سطح دانش و معلومات، موقعیتهای وابسته نیز خود را آرام آرام نشان میدهند.

بطور منظم، از سلامتی خود مراقبت کنید.

داشتن برنامه منظم ورزشی و غذایی جزو رموز موفقیت افراد موفق و ثروتمند است. در برنامه روزانه خود، حتما روالی منظم برای ورزش و رژیم غذایی مناسب و سالم در نظر بگیرید.

حتما زمانی را صرف ایجاد و توسعه روابط انسانی خود کنید.

بدلیل اینکه افراد موفق مرکز توجه سایر انسانها هستند لذا زمان قابل توجهی را صرف ایجاد، توسعه و بهبود روابط انسانی خود میکنند. این افراد بدون هیچ چشم داشتی به سایرین کمک میکنند در نتیجه شبکه دوستانه انسانی گسترده ای دارند. سعی کنید در هر ملاقاتی، اسامی افرادی را که ملاقات کرده اید را بخاطر بسپارید و رابطه خود را با افراد مختلف توسعه دهید. به این نکته توجه کنید که یکی از زیباترین احساسات زمانی است که شخصی در ملاقات بعدی، نام شما را بخاطر آورد.

اعتدال را در تمام امور زندگی خود در پیش گیرید.

زندگی، تعادل است و افراد موفق بخوبی به این نکته واقفند. لذا اعتدال را در تمام امور زندگی خود در نظر میگیرند. این افراد تعادل قابل قبولی بین حرفه و شغل، زندگی خصوصی، خوردن، خوابیدن، سرگرمی و غیره ایجاد میکنند.

برنامه و کارهای خود را تا رسیدن به نتیجه مطلوب پیگیری کنید و انجام دهید.

کار امروز را به فردا موکول نکنید. هرگز زمان را از دست ندهید. انسانهای موفق بدون توجه به هزینه، کارهای مهم را انجام میدهند. حتما این جمله الهام بخش کمپانی نایک (Nike) را شنیده اید که تاکیدی است بر عملگرا بودن. “Just do it” فقط انجام بده!

همیشه چشم انداز مثبت خود را حفظ کنید.

شخص موفقی که میشناسید را در نظر بگیرید. آیا شخصی مثبت است یا منفی؟ احتمالا فردی مثبت، مشتاق، پرانرژی و یاری کننده است. احتمالا این شخص تمام تمرکزش به روی یافتن نقاط مثبت در دیگران و خود است. اینگونه اشخاص، مشکلات را بصورت فرصتهایی طلایی میبینند که منتظرند کشف شوند!

هر روز مردم جهان توسط رسانه ها با انواع اخبار منفی، بمباران میشوند و این دقیقا کاریست که افراد موفق اجازه نمیدهند برایشان اتفاق بیفتد. این افراد روزانه بدنبال جذب افکار و ایده های مثبت از سوی سایر افراد در لابلای کتب و مجلات هستند.

منظما پس انداز و سرمایه گذاری کنید.

افراد موفق، ۱۰ تا ۲۰ درصد درآمد خالص خود را در حسابی تحت عنوان حساب استقلال مالی پس انداز میکنند و از آن جهت سرمایه گذاری های مطمئن در راستای تضمین استقلال مالی در دوران بازنشستگی استفاده میکنند.

افکار محدود کننده خود را آگاهانه رد کنید.

افراد مثبت گرا و موفق، فرمانروای افکار و احساسات خود هستند. به محض شکلگیری افکار و احساسات منفی  در ذهنشان، بطور آگاهانه آنها را با افکار و احساسات مثبت، جایگزین میکنند.

این افراد روزانه در پی بهبود شرایط خود هستند لذا به افکار و احساسات منفی اجازه ماندگاری بیش از حد نمیدهند.

حسابگر زندگی کنید.

اصولا افراد ثروتمند و موفق، ولخرج نیستند و بخوبی از هزینه های غیر ضروری جلوگیری میکنند. یکی از دلایل عدم موفقیت در راستای ایجاد ثروت، بالاتر بودن خرج نسبت به درآمد است. افراد فقیر و متوسط، زندگی خود را بر اساس دریافت حقوق (چک حقوقی) و غرق شدن در بدهی کارتهای اعتباری خلاصه کرده اند. اگر جزو ایندسته از افراد هستید، هر چه زودتر برنامه مشخصی جهت خلاصی از اینوع بدهی ها تنظیم کنید تا بتوانید به ثروت، خوشبختی و استقلال مالی برسید.

روزانه مطالعه کنید.

افراد موفق روزانه حداقل ۳۰ دقیقه صرف مطالعه میکنند. وقتی مطالعه میکنید در حقیقت دانش خود را افزایش داده و چگونگی انجام امور را فرا میگیرید. وقتی مطالعه میکنید، پروسه ارتقا خود را طی میکنید و این کار باعث تمایز شما از همتایانتان میشود و در واقع، در حد بالاتری از رقابت قرار میگیرید.

تماشای تلویزیون را محدود کنید.

آیا میدانید افراد موفق زمانی را که صرف تماشای تلویزیون میکنند حداکثر یک ساعت در روز است؟ شما چند ساعت در روز صرف تماشای برنامه های بی محتوا میکنید؟ آیا میتوانید راهی برای خود در نظر بگیرید که زمان صرفه جویی شده از تماشای روزانه تلویزیون را صرف انجام کارهای مهمی کنید که ارزش ایجاد کنند؟

بیشتر از آنکه نیاز است، انجام دهید.

افراد موفق بصورت آگاهانه و داوطلبانه فراتر از وظایف کاری خود، کار میکنند و ارزش ایجاد میکنند. شما بعنوان یک کارآفرین، رئیس ندارید اما همواره باید بدنبال ایجاد ارزش مافوق انتظار مشتریان خود باشید. افراد موفق همواره به این اندیشه اند که چگونه میتوان مافوق انتظار، مردم (شامل دوستان، آشنایان، مشتریان و …) پیرامون خود ظاهر شوند.

کمتر صحبت کنید و بیشتر گوش کنید.

ضرب المثل معروفی در این زمینه وجود دارد که میگوید چرا باید انسان کمتر حرف بزند و بیشتر گوش کند؟ زیرا انسان یک زبان و دو گوش دارد! ولی واقعیت اینست که زمانیکه شخص گوش میدهد در حال فراگیری است. این نکته مهمی است که افراد موفق به آن واقفند. ایندسته از افراد معمولا شنونده های خوبی هستند زیرا بخوبی میدانند که اگر درست گوش کنند بهتر میتوانند نیازهای افراد را تشخیص دهند و به آنها کمک کنند.

هرگز دست از تلاش نکشید.

افراد موفق هرگز ناامید نمیشوند و دست از کار نمیکشند. تنها کاری که انجام میدهند تغییر جهت و سعی در رسیدن به هدف از راههای ممکن دیگری است. حتما این داستان کوتاه از ادیسون را شنیده اید که روزی خبرنگار جوانی به ادیسون برخورد کرد و از وی درباره تجربه شکست ساختن لامپ پرسید. ادیسون در پاسخ به خبرنگار جوان متذکر شد که در حقیقت او روشهای متعددی را در جهت نساختن لامپ یافته است!

زمانتان را با افرادی که مانند شما مثبت و سازنده فکر میکنند، بگذرانید.

ضرب المثل معروفی است که میگوید: “دوستانت را به من نشان بده تا بگویم که تو کیستی”. افراد موفق به این رمز واقفند. در حقیقت، افراد موفق با آگاهانه برگزیدن افرادی مشابه خودشان، روند سریعتری در جهت رسیدن به اهداف و آمال خود طی میکنند.

یک مربی پیدا کنید.

اغلب افراد موفق یک یا چند مربی دارند و اغلب موفقیت خود را به آنها نسبت میدهند. یک مربی موفق و مجرب میتواند با انتقال تجربیات ارزشمند خود، همواره زمان رسیدن شما را به اهدافتان به طرز چشمگیری کاهش دهد.

چرایی زندگی خود را بیابید.

وقتی شما به چرایی هدف خود واقفید خیلی سریعتر به سمت موفقیت پیش میروید. پس همواره به خاطر داشته باشید که افراد موفق از چرایی کسب و کار و  زندگی خود آگاهند و از آن برای پیشرفت خود بهره میبرند.

هیچگاه در زندگی خود، ترس را دست بالا نگیرید.

هر انسانی ذاتا ترس را میشناسد و دارد. اما انسانهای موفق به ترس اجازه نمیدهند تا آنها را محدود کند و زمام امور ذهن و جسم آنها را تحت کنترل خود بگیرد. بزرگی میگفت، هر آنچه تو را نکشد تو را قویتر خواهد کرد. ترسهای خود را شناسایی کنید و در صدد یافتن راههایی برای غلبه بر آنها باشید.

مهارتهای خود را افزایش دهید.

اگر میخواهید پیشرفت مداوم و پایدار داشته باشید تنها یک راه وجود دارد. از آنچه امروز هستید بهتر شوید. مهارتهای جدید و متفاوت یاد بگیرید و هرگز تا رسیدن به سطح قابل قبول، آنها را نیمه کاره رها نکنید.

تو پیشگامیت، میتونی سوالات رو بپرسی و هم میتونی مطلب منتشر کنی.

پیشگام پلاس   پرسش و پاسخ


ثبت یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند *

  ورود / ثبت نام با حساب گوگل  

 

1 نظر ثبت شده

دیدگاه ها (1)

Gravatar image
amir   | دوشنبه,31 فروردین 1394

jaleb bod