مقالات برنامه نویسی

اصول و قواعد برندسازی در تجارت

اصول و قواعد برندسازی در تجارت

در این  مقاله به بررسی معنای این اصطلاح مهم تجاری پرداخته و اصول اولیه برای ثبت یک برند تجاری را مرور میکنیم. ثبت برند تجاری یکی از مهم ترین جنبه های هر تجارت خواه  بزرگ یا کوچک، جزیی یا B2B محسوب میشود. بکارگیری یک استراتژی راهبردی برای ثبت برند در بازار رقابت یک مزیت بزرگ محسوب میشود. اما معنای دقیق ثبت برند تجاری چیست؟ و چگونه تجارت های کوچک را تحت تاثیر قرار میدهد؟

به بیان ساده برند تجاری عبارت است ازتعهدی که شما نسبت به مشتریان خود دارید. برند تجاری گویای این است آنها بعنوان مشتری چه انتظاراتی باید از محصولات و خدمات شما داشته باشند و همچنین نشان دهنده ی تمایز شما از سایر رقباست. برند تجاری شما برگرفته از شخصیت شما و معرف شخصیت شما به مردم است.
آیا شما درصنعت تجاری خود فردی مبتکر ومستقل هستید یا فردی باتجربه و قابل اطمینان؟ آیا محصولات تجاری شما از نوع با کیفیت و گران قیمت است یا برعکس؟ شما هرگز نمیتوانید هردوی این موارد بوده و به همه ی مردم همه ی آنچه که میخواهند را ارائه دهید.اما باید تا حدی  خودتان را با نیازها و خواسته های مشتریان مطابق کنید.
لوگو و آرم، اساس و بنیان یک برند را تشکیل میدهد. وب سایت، بسته بندی و امور تبلیغاتی و همه ی آنچه که در تکمیل لوگو نقش دارد با خود برند نیز در ارتباط است.


قاعده و استراتژی ثبت برند


استراتژی تبت برند یعنی شما برای برقراری ارتباط  و اطلاع رسانی چطور، کجا، چه وقت و برای چه کسانی برنامه ریزی میکنید. انتخاب محل تبلیغ و کانال های توزیع قسمتی از استراتژی ثبت برند محسوب میشود. برقراری ارتباط بصورت کلامی و بصری نیز بخشی از این استراتژی است.
ثبت برند بصورت استرتژیک و یکپارچه باعث تقویت سرمایه گذاری میشود. تقویت سرمایه گذاری باعث افزایش ارزش محصولات و خدمات شرکت میشود که به شما این امکان را میدهد برای کالاهای برند به نسبت سایر کالاهایی هزینه ی بیشتری مطالبه کنید. بارزترین نمونه ای که میتوان از آن نام برد  برند کوکاکولا در مقایسه با لیموناد است.

از آنجاکه کوکاکولا برند معتبری است محصول تولیدی آن گران تر بوده و خریداران نیزبا رضایت حاضرند بهای آنرا بپردازند.
کیفیت برتر و تبلیغات مهیج از علل اصلی گران قیمت بودن کالاهای برند است.

بعنوان مثال، برند نایک برای تبلیغ محصولات خوداز ستارگان عرصه ی ورزش بهره می برد و امیدوار است هیجان استفاده از ستاره های ورزشی در خریداری محصولاتش موثر واقع شود. از نظر برند نایک خصوصیات و ویژگی های کفش تنها علت فروش آن نیست.


تعریف برند


تعریف برند بمانند سفری برای خودشناسی تجارت است. این سفر میتواند دشوار، وقت گیر وناخوشایند باشد.

برای تعریف برند خود ابتدا باید به سوالات زیر پاسخ دهید:


هدف غایی شرکت شما چیست؟
فواید و ویژگی های محصولات و خدمات شما چه هستند؟
مشتریان از شرکت شما چه پیش زمینه و چشم اندازی دارند؟
کیفت محصولات شما درچه حدی است؟

برای شناسایی نیازها، عادات و امیال مشتریان کنونی و آتی خود تحقیق کنید. و به تصورات خود از افکار آنها استناد نکنید. افکار و خواسته های آنان را بشناسید.
ازآنجاکه تعریف و توسعه ی استراتژی برند موضوع پیچیده ای است می توانید از کارشناسان فعال در گروه مشاورین تجارت های کوچک و یا مرکز توسعه ی تجارت های کوچک کمک بگیرید.
بعد از اینکه موفق شدید برند خود را تعریف کنید چگونه آنرا معرفی میکنید؟

به نکات زیرتوجه کنید:
ایجاد یک لوگوی منحصربفرد.

لوگوی انتخاب شده را همه جا نصب کنید.


نوشتن پیام های برند

 

پیام های کلیدی برند خود را مشخص کنید. تمام کارمندان باید از مشخصات و ویژگی های برند مطلع باشند.


یکپارچه کردن برند

 برند را باید درهمه جوانب تجارت ازقبیل نحوه ی پاسخگویی به تلفن، لباس فرم کارمندان فروش، امضای پست الکترونیک و غیره دخیل کرد.
ایجاد زبانی برای شرکت که منعکس کننده برند باشد. این زبان باید در ارتباط نوشتاری، پیام های تصویری چه بصورت آنلاین یا آفلاین گنجاده شود. برای ایجاد ارتباط دوستانه اهل گفتگو باشید. و برای شیک بودن رسمی تر باشید. با رعایت این موارد به هدف خود دست می یابید.
توسعه ی tagline . بیانه ای کوتاه، پرمحتوا و به یادماندنی بنوسید که بیانگر ماهیت برندتان باشد.
طراحی الگو و ایجاد استانداردهای برند برای امور بازاریابی. در امر بازاریابی از ترتیب رنگ، تعیین محل لوگو، ظاهر و احساس مشابه استفاده کنید. احتیاجی به زرق و برق و تجمل نیست فقط باید یکپارچگی را رعایت کنید.
بخ برند خود وفادار باشید. درصورت پایبند نبودن به تعهدات خود انتظار نداشته باشید مردم محصولات شما را خریداری و یا به سایرین معرفی کنند.


رعایت یکپارچگی و ثبات

 

دلیل اصلی ذکر این مورد در آخر اهمیت بسیار زیاد آن است چرا که رعایت یکپارچگی و ثبات درضمن اینکه همه ی موارد نامبرده را شامل میشود از همه آنها نیز مهم تر است. اگر نمیتوانید ثبات و یکپارچگی را رعایت کنید تلاشهای شما در زمینه ی ثبت برند بی نتیجه خواهد ماند.

تو پیشگامیت، میتونی سوالات رو بپرسی و هم میتونی مطلب منتشر کنی.

پیشگام پلاس   پرسش و پاسخثبت یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند *

  ورود / ثبت نام با حساب گوگل