ایده هایی برای روند ساخت و برنامه ریزی یک سایت در سال 2015

ایده هایی برای روند ساخت و برنامه ریزی یک سایت در سال 2015

ایده هایی برای روند ساخت و برنامه ریزی یک سایت در سال 2015 :

به طور کلی طراحی وب سایت، به روند برنامه ریزی و ساخت یک سایت گفته می شود. متن، تصاویر، فایل های صوتی و تصویری و المان های برنامه نویسی، توسط طراحی سایت برای تولید صفحه ای قابل رویت در مرورگر، فرمت دهی می شوند.

طراحان سایت ها برای ساخت صفحاتی که بتوانند توسط مرورگرها خوانده شوند، از زبان های نشانه ای که اکثرا برای ایجاد ساختار از HTML و برای نمایش از CSS هستند، استفاده می کنند.

در دنیای Web 2.0، زبان های برنامه نویسی دیگر نظیر جاوا اسکریپت، Ruby on Rails، PHP، ASP.net و Perl برای ساخت صفحات سایت ها استفاده می شوند تا تعامل کاربر با سایت بوجود آید.

صفحه اصلی سایت در مورد هدف اصلی سایت و همچنین بروز رسانی های روزانه آن صحبت می کند که می تواند شامل لینکی باشد که کاربران را به بخش های مختلف سایت مربوطه هدایت می کند. برخی از باهوش ترین متفکران وب بر این باور هستند که تغییر شکل دادن صفحات وب امری مهم است.
در سال 2014، بزرگترین روند طراحی وب سایت ها شامل:

طرح بندی شبکه، طراحی مسطح، فیلم پس زمینه، و قابلیت افزایش استفاده از HTML5، می شود.
بنابراین این روند در سال 2015 یک سری تکنیک ها و روش ها و تکنولوژی هایی را تعریف میکند.

برخی از لیست ایده هایی برای روند ساخت و برنامه ریزی یک سایت در سال 2015 را برای شما بازگو می کنیم.

این مطالب اکثرا منحصر به فرد و جدید می باشند که شاید شما جای دیگر آنها را نخوانده باشید.


تصاویر بزرگ پس زمینه :


در سال 2015 بسیاری از سایت ها برای صفحات خود تصاویر پس زمینه گذاشتند.این تصاویر پس زمینه، "در کنار تایپوگرافی غنی و تصاویر ظریف موثر " استفاده می شود. عمدتا به دلیل راهنمایی و تبلیغ زیاد شرکت های گسترده و معروفی مانند: اپل و گوگل و نکسوس، باعث شد که این امر موجب گسترش این مطلب شود.


طراحی سایت مبتنی بر کارت :


یکی از روش های طراحی سایت ها استفاده از کارت هاست.شما تصور کنید که یک سایتی پر از کارت های مختلف طراحی کرده اید. این کارت ها مسلما هر کدام نسبت به هم از اندازه ها و شکل ها و رنگ های مختلفی تشکیل شده اند.

روی هر کارت در مورد یک موضوع صحبت کرده اید و توانسته اید در یک فضای کم میزان زیادی اطلاعات را به کاربران توضیح دهید. تعداد زیادی از سایتهای شرکت ها در سال 2015 سایت خود را به این روش طراحی کرده اند. یکی از مدیران خلاق به نام Haraldur Thorleifsson می گوید طراحی سایت مبتنی بر کارت، بزرگ خواهد بود.

او می گوید:

محتوای نوشتار موجود در سایت نیازمند جای مناسب در صفحه نمایش های مختلف است و استفاده از کارت ساده ترین راه ممکن در تمام سیستم عامل هاست. او در ادامه اضافه میکند که طراحی با کارت می تواند در بعضی اوقات کسل کننده باشد. اما بعضی افراد باهوش در شرکت هایی مانند گوگل کار با کارت برایشان سرگرم کننده است و موجب جلب توجه آنها می شود.


اولین نام تجاری :


بنیانگذار سایت (clearleft.com)  اندی باد، می گوید:

شرکت های زیادی امروزه با درک تجزیه و تحلیل اولیه ی مشتریان، با آنها به صورت آنلاین در ارتباط هستند که این امر در دنیای دیجیتال اولین روش مفید و کارساز است. همچنین او بر این عقیده است که سازمان ها و شکرت های سنتی برای درمان و رونق کسب و کارشان باید از وب استفاده کنند و راه مراقبت از آنها راه اندازی یک سایت با نام تجاری مناسب است.
همچنین Meg Lewis طراح (durango.co) اضافه میکند که:

یک شرکت علاوه بر نام تجاری باید یک مارک مناسب داشته باشد.

باید در طراحی مارک به نکاتی مانند: به کار بردن جزئیات به جای اندازه تصویر به عنوان یک اصل، دقت کرد.

گسترش اطلاعات :


Sally Jenkinson می گوید:

گسترش اطلاعات در حال افزایش است، اما بسیاری از سایت ها هستند که به دلیل توقف و عدم گسترش اطلاعات در فضای مجازی بدون استفاده باقی مانده اند. پس برای پویا بودن همیشه باید اطلاعات سایت را گسترش داد.
او بر این عقیده است که آگاهی عمومی مردم در سال 2015 افزایش یافته است و پروژه ها و مقالات در یک مدت زمان معینی از نظر چاپ و نشر و مصرف در سایت ها مورد استفاده قرار میگیرد.
اندی پارکر می گوید:

شرکت های دولتی و خصوصی را از نظر ساختن داده ها و محتوای موجود در سایت ببینید و باهم مقایسه کنید. برخی از خدمات بسیار دیدنی و جذاب، که در حال به وجود آمدن هستند مثل امکان Cern sandbox که به کار گرفته می شود. ممکن است زیاد در مورد Sandbox یا ” جعبه شنی ” چیزی نشنیده باشید . ما در اینجا به صورت مختصر به این مورد اشاره خواهیم کرد.

در واقع سند باکس یک سیستم حفاظتی قدرتمند است که این روزها در اکثر برنامه ها به کار گرفته می شود. به عنوان مثال مرورگرها.

اما این سیستم حفاظتی به صورت دقیق چکار می کند؟

سند باکس در واقع یک محیط بسته ایجاد می کند تا اگر یک برنامه مخرب بود و یا محتوایی که از طریق آن به کامپیوتر شما راه پیدا کرده است مخرب باشد ، مشکلی متوجه سیستم شما نشود .به عنوان مثال برنامه ای را از اینترنت دانلود می کنید. اما به سالم یا مخرب بودن آن شک دارید. در این حالت چکار می کنید؟ آن برنامه را اجرا می کنید یا بی خیالش می شوید؟

بهترین کار این است که آن را در محیط سند باکس اجرا کنید . با این کار حتی اگر آن برنامه مخرب هم باشد ، مشکلی پیش نخواهد آمد.

از معروف ترین برنامه ها برای پیاده سازی حالت سند باکس می توان به Sandboixe اشاره کرد .
 
طراحی سایت به شکل پاسخگو - تکامل یافته :


Victor Erixon طراح سایت (minimalt.se) می گوید:

انتظار صنایع این است که سایتشان همواره با حفظ زیبایی، ساده و راحت باشد که خریداران بتوانند به طور کامل با نماهای مختلف سفارش آشنا شوند و خیلی راحت سفارش خود را به صنایع مورد نظر بدهند.

به نوعی بیان کننده ی این موضوع است که سایت های تجاری و صنعتی باید در نهایت سادگی از شیوه پاسخگویی استفاده کنند که صاحب یک سایت تکامل یافته و پیشرفته باشند.
Jonathan Smiley طراح سایت (jsmiley.me) برهمین عقیده است که "شیوه های طراحی پاسخگو مهم تر از برنامه های بومیست."

به عنوان مثال دیدگاه شرکت اپل این گونه است که خود را متکی به جریان پاسخگو می کند و استفاده از این امر مهم موجب موفقیت این شرکت شده است.
در سال 2015 به طراحی سایت به شکل پاسخگو بسیار اهمیت داده می شود زیرا سایتی که شیوه پاسخگویی طراحی شده است شاید چند سال پیش به عنوان یک آپشن یا ویژگی به آن نگاه می کردند اما امروزه استفاده از آن امری مهم تلقی می شود که مزایای زیادی را به همراه دارد.
 
حریم شخصی :


طراح Laura kalbag در خصوص مقوله امنیت، طراحی های مفصلی را انجام داده است. بنابراین مردم میتوانند به فرمها و پرداختی ها به واسطه اطلاعاتشان اعتماد داشته باشند.

امروزه به همان اندازه که مردم از چگونگی تغییر داده ها بوسیله اشخاص آگاهی پیدا میکنند، تمایل خود را به انجام اشتراک گذاری داده ها بدون دلایل قانع کننده از دست میدهند و این مسئله از نظر Laura lalbag قانع کننده است.


 ساختار ظاهری جاوا اسکریپت :

 


Aaron Gustafson وکیل دادگستری و پیش قدم در طراحی وب سایت ، یک گزینه پیشنهادی دارد که بعد جدیدی را در سرمایه گذاری روی چارچوب ظاهری جاوا اسکریپت مشابه Angular و Ember باز میکند. مزایای توسعه از لحاظ سرعت توسعه آن میتوانند متعدد و بی شمار باشند اما استفاده کردن از این شیوه هزینه بر است.

جاوااسکریپت به تنهایی بزرگترین نقطه شکست در هر محصول تحت وب است و در آن برعکس سرور، اجرای کد در مرورگر کنترل نمی شود.


از این رو Aaron  باور دارد آن شرکت هایی که در زمینه زیر سازی سایت هایشان روی جاوا اسکریپت سرمایه گذاری کرده اند ، استفاده بیشتری از شمایل ظاهری آن خواهند کرد: این مسئله پیشرفت هایی را در حوزه اجرا ، SEO ، توانایی پشتیبانی به منظور بوت شدن یا راه اندازی در پی خواهد داشت.

Airbnb و Twitter به سمت این شیوه حرکت کرده اند و دیگران نیز مطمئنا آن را دنبال خواهند کرد.

تکرار :

طراح Robby Leonardi فکر میکند که احتمالا رویداد بزرگ سال 2015  تکرار روی آن چیزی است که قبلا بوده است. به اعتقاد او ما تنها گرایش به شیوه هایی از قبیل ( responsive and flat design که در آن از طرح بندی ها و تصاویر صفحه وب  انعطاف پذیری استفاده میشود که مطابق با سایز صفحه نمایش کاربر در حین مشاهده آن تغییر مینماید ) داشتیم که برای رسین به اهداف بزرگ این مسئله زمان بر است.
درنقطه مقابل Robby پیشرفت های رو به جلویی روی مفاهیم و تکنولوژی موجود همراه با طرح بندی های وب سطح بالای فزاینده، تکنیک های چاپ بهتر و طراحی های بیشتر در مرورگرها ،انتظار دارد.


طراحی پویا :


Richard Healy مؤسس شرکت BaseKit و معتقد به معیارهای زبان طراحی توسعه پیداکرده ( توسط گوگل ) ، در نظر دارد که بافت و بساوایی کاغذ  و جوهر را با تخیل و جادوی دیجیتال ترکیب کند که این مسئله طراحان  را به انجام کار تشویق خواهد کرد.
در این باره او گفت که :

به طراحی گرافیکی و bold کردن تمرکز کنید. بحث ما روی طیف های رنگی خاص  در تضاد با محیط های آغشته به رنگهای گرم و سرد ، چیدمان حروف در مقیاس بزرگ ، سایه روشنایی های جهت دار ، استفاده از شیوه های نوین تدوین سایت به بهترین شکل ممکن ، پروسه تغییر هدف دار ( شامل طراحی کردن انیمیشن های کاربرگرای یکپارچه با هدف جذب کاربر ) میباشد.


 مؤلفه های طراحی وب به پروژه adaptive design ملحق می شوند :


Aaron T Grogg پیش بینی میکند که در آینده مؤلفه های وب و پروسه adaptive development برای ایجاد یک سبک جدید در توسعه وب ، با هم ترکیب خواهند شد. این جمله "هر کسی در این زمان خواهان مد است" یک سرنام شیک برای این شیوه است که همه آگهی های کار را وادار به داشتن آن در زمان حاضر میکند.
برای این توسعه تطبیقی ، Aaron  توضیح میدهد که قصد دارد تصمیماتی را در سمت سرور راجع به افزایش قیمت برای ارسال به کاربر، بگیرد که معمولا بستگی به آن وسیله ای دارد که ازش استفاده میکنید. وقتی شما قدرت adaptive development را با قابلیت انعطاف پذیری مؤلفه های وب ترکیب میکنید به طبع انتظار دارید که راه حل های خیلی خلاقانه ای را از طراحان و توسعه دهندگان وب شاهد باشید.
امیدواریم که بتوانیم در راه ایجاد دستگاه های mobile first , responsive و devices one site for all ( که به شما اجازه میدهد یک وب سایت تک یا برنامه کاربردی تحت وب خاص با قابلیت کار روی چند نوع  وسیله یا دستگاه ساخته شود ) قدم برداریم اما درست کردن تفاوت های زیرکانه نیازمند ابزارهای قدرتمند در toolbox ( جعبه ابزار ) ما میباشد.

تو پیشگامیت، میتونی سوالات رو بپرسی و هم میتونی مطلب منتشر کنی.

پیشگام پلاس   پرسش و پاسخ

ثبت یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند *

  ورود / ثبت نام با حساب گوگل