آنلاک بوت لودر گوشی های اندروید

بوت لودر چیست؟
به صورت تحت اللفظی، بوت لودر یک کد است که قبل از شروع به کار هر سیستم عاملی اجرا می شود. مفهوم بوت لودر برای تمام سیستم عامل صادق است، از جمله سیستم عامل PC، Laptop، Smartphone و … . بوت لودر اساسا دستورالعمل بوت کرنل سیستم عامل را بسته بندی می کند و بیشتر آن ها همچنین محیط اصلاح و عیب یابی مخصوص به خود را دارند. از آن جایی که بوت لودر قبل از هر نرم افزاری روی دستگاه شما شروع به کار می کند، این مسئله آن را نیازمند هماهنگی کامل با پردازنده می کند و حتی هر مادربرد بوت لودر مخصوص به خود را دارد. این یکی از دلایلی است که گوشی های اندرویدی رام های کاستوم توسعه داده شده متفاوتی دارند، زیرا تنوع سخت افزار زیادی در بین این گوشی ها وجود دارد.

بوت لودر گوشی های اندرویدی:
هر گوشی اندرویدی دارای بوت لودری است که به کرنل سیستم عامل اجازه می دهد، به صورت عادی بوت کند. اما لازم است که در اینجا به یک چیز توجه کنید، از آن جایی که سیستم عامل اندروید متن باز می باشد و بروی سخت افزار های متنوعی موجود است، هر شرکت تولید کننده ورژن بوت لودر مخصوص به خود را دارد که با سخت افزاری که از آن استفاده می کند، سازگار است.

چرا بوت لودر قفل شده است؟
بوت لودر معمولا روی گوشی های اندرویدی قفل می باشد، به دلیل اینکه اگرچه متن باز است اما به هرحال تولید کنندگان می خواهند که شما از همان ورژن اندرویدی استفاده کنید که آن ها برای گوشی شما طراحی کرده اند. برای انجام این کار، تولیدکنندگان بوت لودر را قفل می کنند. با بوت لودر قفل روی یک گوشی اندرویدی، تقریبا فلش رام های کاستوم که کرنل احتصاصی خود را دارند، غیر ممکن است. هرگونه تلاشی برای اینکار منجر به باطل شدن گارانتی و حتی بریک شدن گوشی می شود. بنابراین همیشه اولین قدم، انلاک کردن بوت لودر می باشد.

چرا لازم است که در یک گوشی اندرویدی بوت لودر را انلاک کنیم؟
جواب این سوال بسیار راحت است. اگر نیاز به روت (نه در همه موارد) و نصب رام های کاستوم ( در صورت همراه بودن با کرنل اختصاصی) دارید، لازم است که شما بوت لودر دستگاه خود را انلاک کنید. به عبارت ساده تر انلاک بوت لودر به شما اجازه می دهد تا کرنل شخصی سازی شده را نصب کنید.

گارانتی و آنلاک بوت لودر:
انلاک بوت لودر گارانتی گوشی را باطل می کند. همچنین اطلاعات ذخیره شده در پارتیشن دیتا را پاک خواهد کرد. مثل : برنامه ها، کانتکت ها، پیامک ها و...

آموزش آنلاک بوت لودر گوشی های اندروید:
قبل از انجام این آموزش، توجه کنید که این آموزش تنها برای یک گوشی اندرویدی با سیستم عامل استوک اندروید می باشد. گوشی مرجع این آموزش گوگل نکسس می باشد. اگر از محصولات سایر تولیدکنندگان استفاده می کنید به راهنمای ارائه شده توسط تولیدکننده مراجعه کنید.

1- SDK اندروید را از اینجا دانلود و نصب کنید!
2-گوشی خود را خاموش کنید و به بوت لودر بوت کنید.

3-وارد CMD شوید و دستور زیر را وارد کنید:
Fastboot oem unlock

بعد از انجام این کار، در صفحه نمایش گوشی شما پیغامی نمایش داده می شود، دستور کار را کامل بخوانید و گزینه Yes-Unlock Bootloader (and void your warranty) را انتخاب کنید. کار به پایان رسیده است و هم اکنون بوت لودر گوشی شما انلاک می باشد.ثبت یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند *

  ورود / ثبت نام با حساب گوگل  

 

1 نظر ثبت شده

دیدگاه ها (1)

Gravatar image
mohammad   | سه‌شنبه,16 شهریور 1400

چرا بعد از Fastboot oem unlock تو cmd هیچ اتفاقی برا گوشیم نمیفته