پریسا قربانی
 سال قبل

ویژگی های یک برنامه نویس موفق

برنامه نویس های موفق همگی یک ویژگی مشترک دارند،آن هم نظم است.

بدون عادت کردن به نظم و انظباط، برای هر کسی سخت میشود که به یک برنامه نویس موفق یا متخصص در هر حرفه ای تبدیل شود.

تو مجموعی از عادت های خود هستی و با عادات خود آینده ات را تعریف میکنی.هرکاری که الان در حال انجام آن هستی را اگر مرتب تکرار کنی تبدیل به عادت میشود و همانطور که از قدیم گفته شده عادات خوب به سختی بدست می آیند در حالی که عادات بد نیز به سختی از بین خواهند رفت.

"تفاوت بین یک تازه کار و یک متخصص در عادت هایشان میباشد.یک تازه کار عادت های تازه کارها را دارد درحالی که یک متخصص عادات متخصص هارا،ما نمیتونیم خودمونو از عادات بد خلاص کنیم اما میتوانیم که آن ها را با عادات خوب عوض کنیم."نقل قول از استیون پیرسفیلد"

 

1.فعال باشید

کار برنامه نویس نوشتن کد (بیشتر اوقات) ، کمک به طراحی معماری سیستم ، برقراری ارتباط بین تیم های مختلف و درک نیازها است.همچنین یک برنامه نویس موفق همیشه فعال است و همواره بدنبال کارهاییست که نیاز به بهبود یا تغییر دارند.اگر میبینید در محیط کارتان چیزی نیاز به تغییر و بهبود دارد به رئیس خود بگویید .با همکاران خود صحبت کنید و سعی کنید رئیستان را قانع کنید .فعال بودن مسیر کاریتان را متحول خواهد کرد.

همه ی کسانی که تولید محتوا یا برنامه نویسی میکنند در حل مشکلات یا حتی در نت گردی هم فعال هستند.


2.برای آدم ها بنویسید.(تمیز کد نویسی کنید).

شما تنها برای خود کد نمینویسید بلکه برای خودتان در آینده و دیگر برنامه نویسان که کد های شما را تست میکنند یا توسعه میدهند ، کد مینویسید .پس اگر میخواهید که برنامه نویس موفقی شوید تنها برای ماشین کد نویسی نکنید بلکه طوری بنویسید که آدم های دیگر نیز متوجه کد های شما هم شوند.


3.تست کنید.

امتحان کردن برنامه برای برنامه نویسان یکی از کارهای کم اهمیت است . به هرحال یک نفر قرار است برنامه ی شما را چک کند درسته؟؟؟اما یک برنامه نویس موفق همچین تفکری ندارد او همیشه برنامه ی خود را تست میکند تا مطمئن شود که همانطور که انتظار داشته عمل میکند.


4.پروژه ها ی اوپن سورس (open source) را انجام دهید.

برنامه نویسان موفق علاقه مند به پروژه های منبع آزاد(open source) هستند. آنها عاشق open source و مشارکت فعال در پروژه های open source هستند . برخلاف تصور عموم مردم ، پروژه های منبع باز نیز می توانند به شما در درآمدزایی کمک کنند . با این حال ، این دلیل انگیزه ی برنامه نویسان موفق نمیباشد. توانایی کار بر روی پروژه های متعدد و همچنین کمک به جامعه یکی از بهترین ویژگی های یک برنامه نویس موفق است.


5.روی پروژه های جانبی کار کنید.

یک برنامه نویس موفق ،همچنین پروژها ی جانبی نیز انتخاب میکند تا بتواند مشکلاتی که در طولانی مدت میخواهد حل کند را به آنها رسیدگی کند.

بهترین محصولات Google Gmail و Adsense محصولات  پروژه های جانبی هستند که توسط Google Engineers اجرا می شوند. گوگل به ویژه اطمینان می دهد که مهندسین 20٪ از وقت کار خود یعنی یک روز در هفته را بر روی پروژه های جانبی سرمایه گذاری می کنند.


6.مطالعه کنید.

مطالعه کردن به شما کمک میکند تا در کار خود بدرخشید .برنامه نویسان موفق همیشه ساعاتی در روز را به مطالعه کردن می گذرانند تا اطلاعات بیشتری کسب کنند.


7.از ابزار مناسب استفاده کنید.

ابزار ها همیشه نقش بسیار زیادی در انجام یک پروژه دارند مطمئن باشید که از فریم وورک و کتابخانه و نرم افزار مناسبی استفاده کنید.اینکار باعث میشود که کارایی کار شما بالا رود و زمان کمتری صرف کار ها کنید.


8.بهترین روش را انتخاب کنید.

بهترین روش ها محصول یا راه حل را به فروش می رسانند. شما می توانید از بسیاری جهات یک مشکل را حل کنید ، اما این بدان معنی نیست که هر مسیری بهترین راه است. برنامه نویسان موفق پشت سر خود تجربه گسترده ای دارند و می دانند که پیروی از بهترین اقدامات می تواند منجر به کار بهتر شود. در پایان ، هدف باید نوشتن کد مقیاس پذیر ، تمیز و بهینه باشد که قابل خواندن توسط دیگر برنامه نویسان باشد.


9.کامنت کردن کد ها

در کد های خود از کامنت نیز استفاده کنید اینکار درک کد ها را برای دیگر برنامه نویسان و یا حتی خودتان در آینده ،راحت تر خواهد کرد.


10.متفکر باشید.

یک برنامه نویس بزرگ همیشه در معرض راه حل های جدید و ایده های جدید است . تخصص همیشه رویکرد شخص را برای حل مسئله باریک می کند. با این حال ، ضروری است که برنامه نویسان نسبت به حل مسئله آگاهی داشته باشند. به پادکست ها گوش دهید ، پروژه های جدیدی را انجام دهید و آنها را پخش کنید.ارسال دیدگاه