مژگان امیریوسفی
 2 هفته قبل

برترین جایگزین سرویس های گوگل

مقدمه چند تا از برترین جایگزین سرویس های گوگل

همانطور که میدانید مدت زمانی است نگرانی های بسیاری درباره رعایت حریم شخصی کاربران در فضای مجازی و تأمین امنیت اطلاعات خصوصی افراد حقیقی به وجود آمده است. گوگل یکی از بزرگترین شرکتها در حوزه جمعآوری داده کاربران به صورت آنلاین است. در واقع، گوگل از اطلاعات به دست آورده خود برای تبلیغات استفاده میکند. به همین خاطر، برخی از کاربران خواهان جایگزینی برنامههای کاربردی دیگر برای سرویسهای گوگل هستند. اگر شما هم جز این دسته از افراد هستید و خواهان به دست آوردن اطلاعاتی درباره چند تا از برترین و بهترین برنامههای جایگزین سرویس های گوگل هستید، با ما همراه باشید.

چه موتورهای جستجویی را میتوان جایگزین گوگل کرد؟

وقتی صحبت از حفظ اطلاعات و مراقبت از حریم شخصی کاربران به میان می آید، استفاده از موتور جستجوی گوگل کاری عبث و بیهوده به نظر میرسد. در حقیقت، گوگل آدرس اینترنتی کاربرانی که از موتور جستجو گوگل برای دستیابی به اطلاعات مدنظرشان استفاده میکنند، را نگهداری کرده و سپس در آینده از آنها به نفع خود استفاده میکند.  شما میتوانید از موتور جستجوهای زیر به عنوان جایگزینی برای گوگل استفاده کنید:

 • MetaGer، موتور جستجوی آلمانی که بهترین ویژگیها را به کاربران خود در سرتاسر دنیا عرضه میکند.  
 • SwissCows، این موتور جستجوی خصوصی که ردیابی آن صفر است، به منظور حفظ امنیت کاربران خود طراحی شده است.  
 • Qwant، موتور جستجوی خصوصی که در فرانسه مستقر است.
 • DuckDuckGo،  موتور جستجوی خصوصی آمریکایی که سعی در حفظ اطلاعات کاربران خود دارد.

از چه برنامهای به جای جیمیل برای ارسال ایمیل استفاده کنم؟

حالا که با موتور جستجوهای دیگر آشنا شدهاید، احتمالا به این مسئله فکر کردهاید که حالا ایمیل هایم را با چه برنامه ‎ای ارسال کنم؟ باید گفت جایگزین سرویس های گوگل متنوعی با هدف ارسال ایمیل وجود دارند، که شما میتوانید از آنها استفاده کنید. از جمله این سرویسها میتوان به برنامههای زیر اشاره کرد:

 • ProtonMail، این برنامه رایگان بوده و دفتر اصلی آن در کشور سوئیس مستقر است. 
 • Mailfence، سرویس دیگری است که حدود ۵۰۰ مگابایت فضای رایگان در اختیار کاربران خود قرار میدهد. 
 • Ctemplar، این سرویس حساب رایگان و فضای ۱ گیگابایتی را در اختیار کاربرانش قرار میدهد. 

آیا جایگزینی برای گوگل کروم وجود دارد؟

بدنیست بدانید، گوگل کروم توسط واشنگتن پست جزء برترین نرم افزارهای جاسوسی گوگل معرفی شده است. اما آیا جایگزینی برای گوگل کروم وجود دارد؟ بله، ما در ادامه شما با مرورگرهایی ایمن آشنا میکنیم.

 • مرورگر Firefox ، به عنوان یکی از محبوبترین مرورگرها برای حفظ حریم خصوصی کاربران شناخته میشود. این مرورگر قابل تنظیم است و شما به راحتی میتوانید از آن در تبلت یا موبایل خود استفاده کنید.
 • Brave ، نام مرورگر کاربرپسند و محبوب دیگری است. این مرورگر به طور پیش فرض تبلیغات را مسدود میکند.

البته مرورگرهای دیگری نظیر  Safari (که محصول شرکت اپل است)، Microsoft Edge ، Opera و Vivaldi هم برای استفاده وجود دارند، که میتوان از آنها استفاده کرد. در ضمن، بدنیست بدانید ممکن است این مرورگرها مشکلاتی در رابطه با حفظ حریم شخصی برایتان ایجاد کنند. 

آیا جایگزینی برای گوگل درایو وجود دارد؟

از جمله برنامههایی که میتوان به عنوان جایگزین سرویس های گوگل نظیر Google Drive از آنها استفاده کرد، میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Tresorit، این سرویس فضای ذخیره سازی کاربرپسند و ایمن را به مشترکان خود ارائه میدهد.
 • Sync.com، این سرویس مستقر در کانادا است. یک فضای امن و رمزگذاری شده را برای ذخیره سازی به کاربران فضای مجازی ارائه میکند.
 • NordLocker، یک سرویس رمزگذاری ترکیبی و یک فضای ذخیره سازی امن ابری ارائه میدهد.
 • MEGA، مستقر در نیوزیلند است. با کمترین قیمت ممکن اقدام به ارائه فضای ذخیره سازی امن ابری کرده است.

البته جایگزینهای معروف دیگری همچون Dropbox نیز وجود دارند، هرچند آنها هم نمره بالایی در حوزه حفظ اطلاعات شخصی دریافت نکردهاند. 

آیا سرویس جایگزینی برای یوتیوب وجود دارد؟

همانطور که میدانید یوتوب یکی از ابزارهای جستجو متعلق به گوگل است. شما میتوانید برای حفظ حریم شخصی خود از سرویس های دیگر ارائه دهنده ویدوهای جالب و آموزشی نظیر یوتوب استفاده کنید. 

 • اولین و بهترین سرویس جایگزین برای یوتوب در کشورمان آپارات است. شما میتوانید ویدیوهای بامزه، جالب، طبخ غذا، کاربردی، آموزشی و میکاپ را از طریق این پلتفرم مشاهده کنید. 
 • DTube
 • Peertube
 • Bit.tube
 • Dailymotion

شما میتوانید از پلتفرمهای فوق به منظور مشاهده ویدیوهای جذاب، بامزه و کاربردی بهره ببرید. 

آیا جایگزینی برای گوگل ترنسلیت وجود دارد؟

گوگل ترنسلیت یکی از سرویس های محبوب و کاربردی دیگر گوگل است که کاربران بسیاری در اقصی نقاط جهان از آن استفاده میکنند. شما میتوانید از سرویس های دیگری برای ترجمه متون مختلف بهره ببرید. از جمله این سرویسها و ابزارها میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • DeepL ، یکی از محبوبترین و برترین جایگزین سرویس های گوگل نظیر گوگل ترنسلیت است. این سرویس نیز همچون گوگل امکان نوشتن ۵۰۰۰ کلمه و ترجمه آنها به صورت آنلاین را برای کاربران خود فراهم میکند. البته، این ابزار نسخه نامحدود یا pro را نیز به برخی از مشترکان خود ارائه میدهد.
 • Linguee ، امکان ارسال متنهای طولانی و ترجمه آنها را برای کاربران خود فراهم کرده است. همچنین، این ابزار قابلیت ترجمه کلمه به کلمه را برای کاربران خود فراهم کرده است.
 • dict.cc، مترجم آنلاین بعدی است. البته این ابزار تا حدی قدیمی به نظر میرسد. 

اگر میخواهید متون بلند را ترجمه کنید DeepL انتخاب بهتری است. اما اگر به دنبال ترجمه تک تک کلمات متن خود هستید، Linguee انتخاب مناسبتری برای شما است.

آیا جایگزینی برای سرویس گوگل مپ وجود دارد؟

در دنیای امروز استفاده از نقشهها برای یافتن اماکن مختلف به کاری نرمال و عادی تبدیل شده است. قطعا گوگل میتواند از این ابزار برای بررسی موقعیت مکانی فعلی کاربران خود، محل گشتوگذار آنها و حتی شناسایی محل زندگیشان استفاده کند. شما میتوانید از برنامههای جایگزینی نظیر OpenStreetMap برای یافتن لوکیشنهای مختلف استفاده کنید. 

 • OsmAnd،  ابزاری رایگان است که برای گوشیهای اندروید و آیفون براساس دادههای OpenStreetMap ارائه شده است.
 • Maps -F Droid از دادههای OpenStreetMap استفاده کرده و برنامهای آفلاین را به کابران خود ارائه کرده است.
 • MapHub، نیز مبتنی بر دادههای OpenStreetMap است. این برنامه امنیت بالایی برای کاربران خود فراهم کرده است. 

جمع بندی چند تا از برترین جایگزین سرویس های گوگل

در آخر، امیدواریم این مقاله شما را با سرویسها و ابزارهای کاربردی بسیاری که میتوان از آنها به عنوان جایگزین سویس های گوگل استفاده کرد، آشنا کرده باشد. شما میتوانید از این ابزارها به جای ابزارهای مختلف گوگل نظیر گوگل مپ، جیمیل و موتو جستجو گوگل استفاده کنید.ارسال دیدگاه