تیم پیشگامیت
 هفته قبل

برای دیده شدن در گوگل سئو داخلی مهم تر است یا خارجی؟

همواره هنگامی که از سئو سایت صحبت می شود دو مبحث سئو داخلی و خارجی اهمیت زیادی پیدا می کنند. سئو داخلی به مجموعه فعالیت ها و تکنیک هایی گفته می شود که بر روی وب سایت هدف و برای بهبود موارد داخلی انجام می شود و سئو خارجی به فعالیت هایی که در خارج از وب سایت و برای ایجاد بک لینک از سایت های دیگر انجام می شوند. در بین این دو مورد همیشه جای بحث بین سئو کاران بوده است که کدام یک از موارد سئو داخلی و خارجی تاثیر بیشتری بر روی وب سایت دارند تا بتوانند وقت بیشتری روی آن بگذارند.

هر دو این موارد برای رسیدن به موفقیت در یک کمپین سئو بسیار مهم می‌باشند، اما این روش‌ها در دو جبهه کاملا متفاوت اجرا می‌شوند. در این مقاله می‌خواهیم تفاوت سئو داخلی و  سئو خارجی  را برای شما بررسی کنیم. سئو داخلی (on page seo) بر روی بهینه سازی بخش‌هایی از وب‌سایت که تحت کنترل شما است تمرکز دارد، در حالی که سئو خارجی (off page seo) بر روی عوامل خارج از سایت که بر افزایش اعتبار دامنه سایت شما تاثیرگذار هستند متمرکز شده است ..

 در واقع اولویت ها و اهمیت سئو داخلی وخارجی بستگی به کلمات کلیدی هدف، موضوع فعالیت سایت و فعالیت رقبا دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

 

موضوع فعالیت وب سایت

اینکه وب سایت هدف ما برای سئو شدن راجب چه موضوعی است در اهمیت سئو داخلی و خارجی تاثیر زیادی دارد. اگر یک وب سایت در حوزه سلامت و زیبایی و یا گردشگری داشته باشیم با توجه به اینکه این موضوعات مطالب و سوالات زیادی در ذهن کاربران ایجاد می کند که برای پاسخ دادن به آنها باید محتوای بیشتر و با کیفیت تر و ساختار بهتری برای دسترسی سایت به کاربران داشته باشیم بنابرین سئو داخلی در این موضوعات اهمیت بیشتری پیدا می کند. اما اگر وب سایت ما در حوزه فروش قطعات الکتریکی و یا کامپیوتری باشد، کاربر به دنبال حصولات مختلف و مقایسه آنها و در نهایت انتخاب و خرید محصولات است. بنابرین در این مدل سایت ها محتوای متنی کمتر قابل توجه مشتری است و بیشتر مطاب فنی و مشخصات و انواع محصولات برای مشتری مهم است. در این گونه وب سایت ها برخی از صفحات باید با تقویت سئو خارجی بهبود داده شود و رتبه بهتری بگیرد و سئو خارجی اهمیت بیشتری پیدا می کند.

این نکته مهم را در نظر د اشته باشید که صرفا از روی موضوع سایت نمی توان اولویت سئو داخلی و خارجی را مشخص کرد. مور مهم دیگر میزان فعالیت رقبا در سئو داخلی و خارجی است که در ادامه به می پردازیم.

 

میزان فعالیت رقبا

همانطور که گفته شد موضوع وب سایت تا حدودی بر روی سئو داخلی و خارجی تاثیر گذار است. اما ممکن است یک وب سایت فروشگاهی علاوه بر محصولات از محتوای آموزشی زیادی استفاده کرده باشد و یا یک وبسایت گردشگری کمپین های سئو خارجی زیادی داشته باشد. بنابرین باید رقبای حوزه کاری خود را کاملا بررسی کنید و ببینید میزان فعالیت آنها بر روی سئو داخلی و خارجی چقدر است. اگر اکثر رقبای شما بر روی سئو داخلی وقت زیادی گذاشته اند شما هم باید برای عقب نماندن در رقابت به تولید محتوای با کیفیت و تقویت سایر موارد داخلی بپردازید. و برای سئو خارجی نیز در صورتی که رقب هزینه زیادی کرده باشند شما نیز نیاید در بک لینک ها فاصله زیادی از آن ها داشته باشید و سئو آف پیج خود را تقویت کنید. در بررسی سئو خارجی کاملا دقت داشته باشید که از ابزار ها دقیق استفاده کنید که انار های دقیق از میزان بک لینک رقبا به شما بدهند و در نظر داشته باشید که صرفا تعداد بک لینک و بالا بودن اعتبار دامنه نمی تواند فاکتور مناسبی باشد. کیفیت بک لینک ها و وب سایت هایی که لینک از آن ها خریداری شده در سئو خارجی رقبا تاثیر زیادی دارد.

نکته مهم بعدی در سئو خارجی این است که نیازی به تقلید کردن از رقبا برای خرید بک لینک ندارید و می توانید با استراتژی های خود هر چند که متفاوت از رقبا باشد نتیجه بهتری بگیرید و کمپین های خود را نسبت به رقبا بهبود دهید.

 

میزان سختی کلمات کلیدی

در برخی از حوزه ها و کلمات کلیدی وبسایت ها روی هر دو مورد سئو داخلی و خارجی به صورت کامل و به یک اندازه وقت گذاشته اند. این مورد برای کلمات کلیدی سخت تر و پر رقابت بیستر دیده می شود مثلا کلمات حوزه دیجیتال مارکتینگ مانند سئو سایت و طراحی سایت هم باید از نظر محتوا و سئو داخلی کامل و بدون نقص باشند و هم ز نظر کمپین های آف پیج از تکنیک های مختلفی استفاده کنند. در این نوع کلمات همه رقبا تمام توان خود را می گذارند تا رتبهبهتری کسب کنند و برای جلو زدن از آن ها باید نقاط ضعف هر چند که کوچک را پیدا کرد و روی آن ها کار کرد.

 

نتیجه گیری

متخصصان سئو پیشنهاد می‌کنند که قبل از شروع استراتژی سئو خارجی سایت خود بهتر است که تمامی پارامترهای تاثیرگذار در سئو داخلی سایت را بهبود ببخشید. برای اینکه در کسب رتبه بندی به مشکل نخورید ابتدا لازم است که پایه و اساس صفحات سایت خود را محکم بنا کنید و سپس به دنبال بهبود سئو خارجی سایت خود بروید.

استفاده و بهینه سازی هر دو این استراتژی‌ها باعث می‌گردد که هم موتورهای جستجو موضوع وب‌سایت شما را درک کنند و آن را راحت‌تر رتبه بندی کنند و هم کاربران در هنگام مواجه با سایت شما از تجربه کاربری عالی برخوردار شوند.

آزانس دیجیتال مارکتینگ آساوب با جدا کردن دپارتمان های سئو داخلی و خارجی، تمامی خدمات سئو را به صورت تخصصی و پیشرفته انجام می دهد. برای کسب اطالاعات بیشتر به سایت آساوب به آدرس asaweb.net مراجعه کنید.

 ارسال دیدگاه