تیم پیشگامیت
 هفته قبل

فونی شاپ : تست ظرفیت باتری گوشی

در این مقاله می خواهیم به تست ظرفیت باتری گوشی بپردازیم. بهترین روش برای فهمیدن زمان شارژ شدن و دشارژ شدن دستگاه این است که مقدار آمپر باتری گوشی را متوجه شویم، پس از آن می ‌توان با انجام عملیات های ریاضی و یک سری از فرمول و قواعد و قوانین از این زمان آگاه شوید.

به نظر شما ظرفیت باتری گوشی چیست؟

در جواب به این پرسش باید بگوییم که میزان و مقدار شارژی که یک باتری در خود ذخیره می کند بر حسب آمپر که  این میزان برق یا شارژ در جرم فعال باتری ذخیره خواهد شد و تعیین کننده  قطعی جرم فعال باتری است. همچنین ظرفیت باتری می‌تواند مقدار و میزان برق و انرژی که باتری در خود ذخیره کرده است را در موقع شارژ تعیین کند البته توجه داشته باشید که ظرفیت اصلی و واقعی یک باتری می تواند با ظرفیت فیک و نوشتاری روی باطری متفاوت باشد همچنین ظرفیت باتری به تاریخ تولید باتری و زمان شارژ و دشارژ و دمای باتری بستگی خواهد داشت.

ظرفیت باتری و آمپر باتری گوشی

ظرفیت باتری گوشی با میلی آمپر بر حسب ساعت سنجیده خواهد شد هر چقدر ظرفیت   میلی آمپر یک باتری بیشتر باشد باتری می تواند انرژی و برق بیشتری در خود ذخیره کند و بیشتر مورد استفاده قرار بگیرد ظرفیت هر آمپر برابر با هزار میلی آمپر است حتما دیده اید که در روی صفحه گوشی برچسبی تهیه شده است که مشخصات سیستم گوشی و باتری گوشی بر روی آن نوشته شده است برای مثال اگر بر روی گوشی نوشته شده است که باتری آن دارای پنج هزار میلی آمپر بر ساعت انرژی ذخیره خواهد کرد یعنی این باتری پنجاه آمپر در ساعت باتری را در خود ذخیره نگه می دارد. 

باید در نظر داشت که میزان آمپر یا میلی آمپر ذخیره شده در گوشی تاثیری بر خالی شدن  سریع باتری یا با خالی کردن شارژ باتری ندارد یعنی برای اینکه یک باتری زود خالی شود عوامل زیادی دست در دست هم می دهند و مدت زمانی که باتری خالی می شود به این عوامل بستگی دارد. مثلاً در مقایسه آیفون پرو مکس  و شیائومی ده پرو  نمی توان گفت که چون گوشی شیائومی مقدار و میزان آمپر بیشتری در آن تهویه شده در گوشی را دارا است، پس از آیفون پرو مکس باتری را بیشتر در خود نگه می دارد. اگر این مسئله را که هر دو گوشی در شرایط مساوی قرار داشته باشند یقیناً شیائومی برنده این مقایسه خواهد شد اما عوامل زیادی بر روی باتری گوشی تاثیر دارند از جمله این عوامل می توان به صفحه گوشی میزان سخت افزارهایی که در گوشی به کار رفته است نحوه برنامه نویسی سیستم عامل و غیره بر مصرف انرژی تاثیر زیادی را دارند. اگر برنامه نویسی سیستم عامل به صورت بهینه نباشد مدام سی پی یو درگیر است و درگیر بودن cpu به معنای زود خالی شدن باتری خواهد بود و یا اگر صفحه نمایش بزرگتری را داشته باشیم معمولاً به مصرف برق و باتری بیشتری نیاز داریم.

چگونه میزان ظرفیت باتری گوشی را متوجه شویم

روش های زیادی برای فهمیدن آمپر باتری وجود دارد ساده ترین روش ممکن این است که زمان خرید گوشی به برچسب چسبیده بر روی  صفحه لمسی گوشی دقت کنید و یا اگر باتری قابل تعویض  است یعنی اگر قاب پشت گوشی باز می شود  می توانید باتری را مشاهده کنید و به برچسب روی باتری نگاهی بیندازید و مشخصات باتری را ببینید. همچنین می توان با مشاهده کردن جزئیات بر روی جلد کارتونی گوشی میزان آمپر را مشاهده کنید البته راه هایی هست که می‌توان آمپر را سنجید می‌توان از نرم افزار های که برای مدیریت باتری گوشی طراحی شده اند مقدار آمپر را متوجه شوید معمولاً مشخصات در سایت محصول هم درج شده است و از راه هایی که می توان آمپر باتری را  دید می توان به سیستم عامل گوشی روی آپلیکیشن و در قسمت تنظیمات و توضیحات موبایل مشخصات باتری نیز درج شده است.

یک گوشی هوشمند با توجه به میزان آمپر هایی که باتری آن ظرفیت دارد چه مدت می تواند روشن بماند

 جواب دادن به این سوال کار سختی است مثلاً در آیفون ۵ از باتری ۱۵۰۰ میلی آمپر و در مدل های قبلی از باتری هایی با ظرفیت پایین تر طراحی شده است.اما دلیل نمی‌شود که این گوشی کمتر از گوشی هایی که امروزه به فروش می رسد باتری را در خود نگه دارد معمولاً زمان خاموش شدن گوشی با توجه به ظرفیت باتری بستگی به قطعات و سخت افزارهای گوشی و قابلیت های آن دارد معمولاً کسانی که مسافر هستند نگران خاموش شدن  گوشی خود هستند معمولاً در سفرهای طولانی می توان از پاوربانک و باتری های زاپاس برای گوشی هایی که باتری قابل تعویض دارند استفاده کرد همچنین مصرف پاور بانک می‌ تواند توان باتری گوشی را تا دو برابر افزایش بدهد.

ترمینال در باتری گوشی به چه معنا است

باتری های گوشی هوشمند دارای چهار ترمینال هستند که دو ترمینال آن ورودی و دو ترمینال آن خروجی است در باتری سنسور دما نیز به کار رفته که توسط یکی از ترمینال های باتری اطلاعات آن به گوشی منتقل می شود این سنسور وظیفه تامین امنیت گوشی را بر عهده دارد. اگر  باتری بیش از حد داغ کند باعث خراب شدن گوشی و تغییرات شیمیایی در داخل باتری گوشی خواهد شد و این  عمل باعث منفجر شدن باتری می شود در زمان گرم شدن بیش از حد باتری این سنسور فرمانی را به گوشی ارسال می کند و قطع کن شارژ گوشی موبایل اتصال برق به باتری را متوقف و پیغامی را به کاربر نشان می دهد.

از اینکه مقاله ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما سپاس گزاریم امیدواریم از خواندن آن اطلاعات مورد نیاز را دریافت کرده باشید.  برای خرید لوازم جانبی مورد نیاز خود می توانید بدون اینکه به بیرون منزل در این شرایط رفته به سایت فونی شاپ مراجعه کنید و اجناس مورد نظر خود را درب منزل تحویل بگیرید همچنین کلیه اجناس این سایت کاملا اصلی، داراسی ضمانت قابل اطمینان هستند پس می توانید بدون هیچ نگرانی برای خرید باتری و لوازم جانبی اقدام نماییدارسال دیدگاه