خطای 403 چیست (چگونه می‌توان آن را برطرف کرد)؟

خطای  403 زمانی رخ می‌دهد که یک سرور وب، شما را از دسترسی به صفحه‌ای که می‌خواهید در مرورگر خود باز کنید منع کند. بیشتر اوقات در صورت بروز این خطا، کار زیادی نمی‌توانید انجام دهید. اما گاهی اوقات، ممکن است مشکل از طرف شما باشد. در این مقاله مواردی مطرح می‌شود که می‌توانید آن‌ها را امتحان کنید. 

فهرست مطالب

خطای 403 چیست؟

صفحه را رفرش کنید

آدرس صفحه را بررسی کنید

کوکی‌ها و حافظه پنهان مرورگر خود را پاک کنید

بررسی کنید آیا مجوز دسترسی به آدرس اینترنتی مورد نظر را دارید یا خیر

بعدا دوباره تلاش کنید

با وب سایت مورد نظر تماس بگیرید

با ISP خود تماس بگیرید


خطای 403 چیست؟

خطای 403 هنگامی رخ می‌دهد که صفحه وب (یا منبع دیگری) که می‌خواهید در مرورگر وب خود باز کنید منبعی است که اجازه دسترسی به آن را ندارید. این خطا، خطای 403 نامیده می‌شود زیرا این عدد وضعیتی از HTTP است که سرور وب برای توصیف چنین خطایی از آن استفاده می‌کند. معمولاً به یکی از دو دلیل زیر این خطا دریافت می‌شود:

  • صاحبان وب سرور مجوزهای دسترسی را به درستی تنظیم کرده‌اند و شما واقعاً اجازه دسترسی به منبع را ندارید.
  • صاحبان وب سرور به طور نادرست مجوزهایی را تنظیم کرده‌اند و دسترسی شما در زمانی که واقعاً نباید قطع شود ممنوع می‌شود.

درست مانند خطاهای 404 و خطاهای 502، طراحان وب سایت می‌توانند ظاهر خطای 403 را سفارشی کنند. بنابراین، ممکن است شکل‌های مختلف خطای 403 را در وب سایت‌های متفاوت مشاهده کنید. همچنین ممکن است وب سایت‌ها از نام‌های متفاوتی برای این خطا استفاده کنند. به عنوان مثال، ممکن است موارد زیر را مشاهده کنید:

403Forbidden

HTTP 403

Forbidden

HTTP Error 403 – Forbidden

HTTP Error 403.14 – Forbidden

Error 403

Forbidden: You don’t have permission to access [directory] on this server (ممنوع: شما اجازه دسترسی به [فهرست] این سرور را ندارید)

Error 403 – Forbidden

در بیشتر مواقع، کارهای زیادی نمی‌توانید انجام دهید تا مشکل را برطرف کنید. یا واقعاً اجازه دسترسی به منبع را ندارید، یا خطایی در سرور وجود دارد که اجازه دسترسی را از شما می‌گیرد. گاهی اوقات، این یک خطای موقتی است؛ گاهی اوقات نیز اینطور نیست. با این وجود، مواردی وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را برای رفع خطای ۴۰۳ امتحان کنید.

صفحه را رفرش کنید

رفرش (referesh) کردن صفحه همیشه ارزش یکبار امتحان کردن را دارد. در بسیاری از مواقع خطای 403 موقتی است و یک تازه‌سازی ساده ممکن است این خطا را برطرف کند. اکثر مرورگرها برای تازه‌سازی از Ctrl+R در Windows یا Cmd+R در Mac استفاده می‌کنند و همچنین دکمه Refresh را در جایی در نوار آدرس ارائه می‌دهند. دقیقا مانند آنچه در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

آدرس صفحه را بررسی کنید

رایج‌ترین دلیل خطای 403، آدرس اینترنتی اشتباه است. اطمینان حاصل کنید که آدرسی که می‌خواهید به آن دسترسی داشته باشید مربوط به یک صفحه وب یا فایل است، نه یک فهرست! یک نشانی اینترنتی معمولی به.com ، .php ، .org ، .html ختم می‌شود، یا فقط دارای پسوند است، در حالی که آدرس اینترنتی (URL) یک فهرست معمولاً با علامت "/" خاتمه می‌یابد.

اکثر سرورها طوری تنظیم شده‌اند که به دلایل امنیتی امکان مرور فهرست‌ها را ندارند. حال اگر آن‌ها به درستی پیکربندی شده باشند، شما به صفحه دیگری هدایت می‌شوید. در غیر این صورت، ممکن است خطای 403 را مشاهده کنید.

خطای ۴۰۳: کوکی ها و حافظه پنهان مرورگر خود را پاک کنید

همچنین ممکن است صفحه مورد نظر با خطا در مرورگر شما ذخیره شده باشد، اما لینک واقعی در وب سایت تغییر کرده باشد. برای آزمایش این مورد، باید حافظه پنهان و کوکی‌های مرورگر خود را پاک کنید. پاک کردن حافظه پنهان بر مرور شما تأثیر چندانی نخواهد گذاشت، اما بارگیری برخی از وب سایت‌ها با بارگیری مجدد تمام داده‌های ذخیره شده قبلی، ممکن است چند ثانیه طول بکشد. پاک‌سازی کوکی‌ها به این معنی است که باید دوباره به اکثر وب‌سایت‌ها وارد شوید.


برای پاک کردن حافظه پنهان در مرورگر خود، می‌توانید یک راهنمای گسترده را دنبال کنید که به شما آموزش می‌دهد چگونه حافظه پنهان خود را در همه مرورگرهای رایج دسکتاپ و تلفن همراه از جمله Google Chrome ، Firefox ، Microsoft Edge و Safari پاک کنید. به عنوان مثال در مرورگر کروم بر علامت سه نقطه در بالای صفحه کلیک کرده و از مسیر ابزارهای بیشتر، پاک کردن داده‌های مرورگر بعد از تعیین زمان و گزینه‌های مورد نظر بر دکمه clear data کلیک می‌کنید.

بررسی کنید آیا مجوز دسترسی به آدرس اینترنتی مورد نظر را دارید یا خیر

اگر در حال تلاش برای دسترسی به وب سایتی هستید که قبل از مشاهده محتوا نیاز به ورود به سیستم دارد، ممکن است با خطای ۴۰۳ مواجه شوید. به طور معمول، سرورها پیکربندی شده‌اند تا خطایی را به شما نشان دهند که به شما اطلاع می‌دهد برای دسترسی به محتوا باید وارد سیستم شده باشید.

اما برخی از سرورهای پیکربندی نامناسب ممکن است در عوض آن، خطای 403 را ایجاد کنند. سعی کنید وارد وب سایت شوید (در صورت امکان) و ببینید آیا خطا برطرف می‌شود یا نه!

بعدا دوباره تلاش کنید

اگر هیچ یک از راه حل‌های ساده‌ای که در مورد آن‌ها صحبت کردیم کار نکرد، می‌توانید مدتی صبر کنید و بعداً دوباره تلاش کنید وارد صفحه شوید. از آنجا که بیشتر اوقات، خطای ۴۰۳ ناشی از مشکلات مربوط به وب سایت مورد نظر است، احتمالاً شخصی در حال کار کردن برای رفع خطاست.

با وب سایت تماس بگیرید

گزینه دیگر این است که مستقیماً با صاحب وب سایت تماس بگیرید. اطلاعات تماس را نیز می‌توانید در وب سایت جستجو کنید و در مورد صفحه مورد نظر با آن‌ها تماس بگیرید. اگر فرم تماس وجود ندارد، می‌توانید از طریق رسانه‌های اجتماعی با آن‌ها ارتباط برقرار کنید.

با ISP خود تماس بگیرید

اگر وب سایت مورد نظر برای دیگران کار می‌کند اما برای شما کار نمی‌کند، ممکن است آدرس IP عمومی که ISP به شما ارائه داده (یا کل ISP شما) به دلایلی مسدود شده باشد. در این صورت می‌توانید با آن‌ها تماس بگیرید و آن‌ها را از مشکل مطلع کنید. این یک راه حل چندان محتمل نیست، اما آن‌ها ممکن است بتوانند کمک کنند.

ثبت یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند *

  ورود / ثبت نام با حساب گوگل