استفاده از تکنولوژی پیام رسان ها در مشاوره حقوقی

ارتباط و تماس به شکل پیام‌رسان به یکی از راه‌های ارتباطی پراستفاده ما در فضای مجازی تبدیل شده که بخش بزرگی از شبکه اجتماعی است. این سبک از ارتباط دیگر جزو سبک زندگی و‌ کاری ما شده است و به همین دلیل خیلی از مراکز دولتی، عمومی و خصوصی خدمات خود را از طریق برنامه‌های پیام‌رسان ارائه می‌کنند. خدمات حقوقی یکی از نیازهای مهم در کار و زندگی ماست؛ چراکه در همه امور زندگی قانون وجود دارد و ما نمی‌توانیم از همه قوانین و پیچیدگی‌های آن باخبر باشیم و لازم است از مشاوره متخصصان حقوقی و وکلای زبده استفاده کنیم. پیام‌رسان حقوقی و ارتباط برخط با وکیل متخصص، یکی از انواع مشاوره حقوقی است که خیلی به کار ما می‌آید و چون به این سبک عادت داریم احساس راحتی و آسانی خواهیم کرد. در ادامه مطلب، به بعضی از قابلیت‌های یک پیام‌رسان حقوقی اشاره می‌شود.


پیام‌رسان حقوقی در یک نگاه

مشاوره حقوقی برخط و به شکل پیام‌رسان، هزینه کمتری نسبت به مشاوره حقوقی تلفنی دارد و نیز مانند تلفن به دقت و توجه و اختصاص وقت نیاز ندارد، بلکه در شرایط راحت و آرام می‌توان گفتگو کرد و پیام صوتی (ویس) فرستاد یا فایل ارسال کرد. در مقام مثال، پیام‌رسان حقوقی مانند ارتباط واتساپی در وب می‌ماند که از طریق گوشی، تبلت، لپ‌تاپ و کامپیوتر امکان‌پذیر است و برای رد و بدل کردن پیام‌ها به نرم‌افزار واسطی نیاز ندارد.

مشاوره حقوقی آنلاین

به مشاوره حقوقی ازطریق پیام‌رسان، مشاوره حقوقی آنلاین یا برخط نیز می‌گویند؛ زیرا در بستر اینترنت و غالبأ زمانی که دو طرف آنلاین هستند اتفاق می‌افتد. یک مزیت و تفاوت پیام‌رسان حقوقی با بقیه پیام‌‌رسان‌‌هایی که استفاده می‌کنید این است که آن طرف گفتگو و ارتباط فقط وکیل یا کارشناس حقوقی است. البته شخص آن طرف ارتباط و متخصص را خودتان می‌توانید از طریق سامانه جستجو و بررسی و انتخاب وکیل برگزینید. در این سامانه چند هزار وکیل و متخصص حقوقی از سراسر کشور عضو هستند. همچنین برای انتخاب وکیل خوب و حرفه‌ای می‌توانید از قابلیت‌های این سامانه استفاده کنید؛ مانند جستجو بر اساس استان و شهر یا تخصص و رتبه دادگستری و جستجوی ترکیبی.

درباره پیام‌رسان حقوقی نکات زیر را در نظر بگیرید:

 1. با هر ارتباط پیام‌رسان حقوقی یک موضوع یا مشکل حقوقی را می‌توان مطرح کرد تا وکیل طرف مشورت با تمرکز بر آن بهترین راهکار قانونی را پیشنهاد دهد.
 2. بعد از مشاوره آنلاین امکان ثبت نظر و امتیاز دادن وجود دارد. به همین دلیل شما هم می‌توانید قبل از درخواست مشاوره حقوقی آنلاین با وکلا، میزان رضایت مشتریان و امتیازات آنها را ببینید و سپس وکیل دلخواه را انتخاب و مشاوره برخط را آغاز کنید.
 3. عدم رضایت از مشاوره حقوقی با پیام‌‌رسان‌ را می‌توان پس از پایان ارتباط و گفتگوی آنلاین ثبت کرد تا بررسی و پیگیری شود.

با پیام‌رسان حقوقی چه امکانات ارتباطی را در اختیار دارید؟

پیام‌‌رسان حقوقی همه قابلیت‌های پیام‌رسان‌ها را دارد و استفاده از آن نیز آسان و راحت است. در اینجا با برخی از امکانات این پیام‌رسان آشنا می‌شویم:

 • پیام‌رسان عمومی و جهانی

وقتی آنلاین هستید، فرق نمی‌کند کجای دنیا باشید، پیام‌‌رسان‌ حقوقی در دسترس شماست. فقط کافی است با جستجو و انتخاب وکیل، مراحل سفارش و نهایی کردن مشاوره حقوقی آنلاین را انجام دهید و از این خدمت حقوقی برای حل‌وفصل مشکل خود کمک بگیرید. بنابراین ایرانیان خارج از کشور نیز برای حل مشکل حقوقی خود در داخل ایران می‌توانند با پیام‌رسان حقوقی آغاز کنند و سپس از طریق سپردن وکالت به وکیل خوب و حرفه‌ای، مسئله خود را پیگیری کنند و آن را فیصله دهند.

 • همه وقت حتی ایام تعطیل

با پیام‌‌رسان‌ حقوقی هیچ کسی بدون وکیل یا مشاوره حقوقی نیست؛ چون در تمام روزهای سال حتی ایام تعطیل و در همه ساعات شبانه‌روز، امکان مشاوره حقوقی با وکیل متخصص وجود دارد. دلیل این موضوع این است که همیشه تعدادی از وکلا و متخصصان حقوقی، آنلاین و آماده پاسخ‌گویی و انجام مشاوره هستند. همچنین از آنجا که چند هزار وکیل و کارشناس حقوقی با تخصص‌ها و رتبه‌های مختلف قضایی عضو پیام‌رسان حقوقی هستند، هیچ کسی برای انجام مشاوره حقوقی در نوبت انتظار قرار نمی‌گیرد و معطل نمی‌شود.

 • مشاوره برای همه مشکلات حقوقی

مشاوره حقوقی از طریق پیام‌‌رسان‌، تفاوتی با مشاوره تلفنی از جهت موضوعات حقوقی قابل‌مشاوره ندارد. همه وکلا با هر نوع تخصص و سابقه در پیام‌رسان حقوقی حضور دارند و شما می‌توانید تخصص و سابقه آنها را ببینید و بر اساس موضوع حقوقی دلخواه وکیل را انتخاب کنید و از او مشاوره بخواهید. برخی از این تخصص‌ها از این قرار است:

مشکلات ملکی، ثبت احوال، مالیات، شرکت‌ها، انحصار وراثت، کیفری (جرائم)، دیوان عدالت اداری، اسناد رسمی، داوری، سربازی و نظام وظیفه، بیمه، بین‌‌الملل، روابط کار و کارگری، خانواده، جرایم رایانه‌ای (اینترنتی)، قراردادها، وصول مطالبات.

 • گفتگوی مستقیم و بدون واسطه

پیش از ورود به فضای گفتگو در پیام‌‌رسان‌ حقوقی، هزینه مشاوره نمایش داده می‌شود. متقاضی با پرداخت هزینه و پذیرفتن شرایط و قوانین گفتگو، چت و گفتگوی مستقیم شروع می‌شود. در صفحه پیام‌رسان و قبل از نهایی کردن سفارش همیشه فرصت انصراف و جستجو و انتخاب وکیل دیگر وجود دارد تا افراد متخصص و قیمت مناسب خود را پیدا کنند.

نکته دیگر، رتبه و پایه قضایی وکلاست که جزو اطلاعاتی است که کاربر به آن دسترسی دارد و اگر برایش مهم است می‌تواند از آن برای جستجو و انتخاب وکیل استفاده کند. رتبه و پایه قضایی چنین است:

وکیل پایه یک دادگستری، وکیل پایه یک قوه قضاییه، وکیل پایه دو قوه قضاییه، کارشناس حقوقی، کارشناس رسمی دادگستری، کارآموز وکالت کانون وکلای دادگستری، کارآموز وکالت مرکز وکلای قوه قضاییه.

 • ارسال ویس و فایل صوتی

خیلی از افراد در استفاده از پیام‌‌رسان‌‌ها به فرستادن پیام صوتی عادت دارند و برایشان راحت‌تر از تایپ کردن و‌ نوشتن است. همچنین گاهی با نوشتن نمی‌توان برای مشکل یا مسئله توضیح کافی و روشنی داد و باید حرف زد. در پیام‌‌رسان‌ حقوقی نیز این امکان فراهم شده است و به راحتی می‌توان ویس فرستاد.

 • ارسال اسناد و مدارک

مشکلات حقوقی اکثراً به مدارک و اسناد مختلف مستند است و مشاور حقوقی لازم یا بهتر است آن را ببیند. در مشاوره حقوقی آنلاین نیز این فرصت وجود دارد و تا دو صفحه سند با هر فرمتی می‌توان ارسال کرد. البته برای فرستادن مدارک بیشتر، باید از خدمت حقوقی مطالعه پرونده استفاده کرد. با انتخاب این خدمت، وکیل متخصص با روش دیگری تمام پرونده قضایی را مطالعه می‌کند.

 • حفظ حریم خصوصی

گفتگو در بستر اینترنت علاوه بر سرعت باید امن و مطمئن باشد. به این موضوع در پیام‌‌رسان‌ حقوقی نیز توجه شده است و گفتگو و مشاوره با وکیل در این پیام‌رسان با حفظ حریم خصوصی افراد و رازداری انجام می‌گیرد. با وجود صداقت و امانت در این پیام‌رسان، جای نگرانی نیست.

نکته دیگر اینکه انواع پیام‌های رد و بدل شده در این پیام‌رسان با حفظ امنیت، به سرعت و لحظه‌ای صورت می‌گیرد و به برنامه جانبی دیگری نیاز نیست.

 • رضایت کاربران پیام‌‌رسان‌ حقوقی

علاقه کاربران به استفاده از پیام‌‌رسان‌ حقوقی، خود نشان‌دهنده رضایت آنها و قابلیت برنامه است. با این وجود، همه کسانی که از این خدمت حقوقی استفاده می‌کنند می‌توانند دیدگاه خودشان را اعم از مثبت با منفی ابراز و ثبت کنند. اعلام نظر آنها هم برای متخصصان حقوقی طرف مشورت مفید است و هم دیگر کاربران از میزان رضایت استفاده‌کنندگان از مشاوره و گفتگوی انجام شده اطلاع پیدا می‌کنند که در انتخاب و تصمیم آنها مؤثر است.

 • پروفایل وکیل و کارشناس حقوقی

در پیام‌‌رسان‌‌ها معمولاً هر عضو علاوه بر نام و عکس، اطلاعات دیگری از خود ارائه می‌کند؛ مخصوصاً وقتی که از پیام‌رسان برای فعالیت کاری و تجاری استفاده می‌گردد. در پیام‌رسان حقوقی نیز هر وکیل و کارشناس، یک صفحه شخصی (پروفایل) دارد که از طریق آن می‌توان علاوه بر نام کامل و شهر محل سکونت، به اطلاعت بیشتری دسترسی داشت؛ مانند تحصیلات دانشگاهی، فعالیت‌های پژوهشی و اجرایی، تعداد مشاوره‌های حقوقی حضوری و تلفنی و آنلاین، امتیاز مشتریان و دیدگاه‌های آنها.

در پروفایل هر وکیل، معرفی به قلم خود وکیل و نیز نظرات مشتریان او خیلی اهمیت دارد و به شما برای انتخاب آنها و انجام مشاوره مفید خیلی کمک خواهد کرد. همچنین در صفحه پروفایل هر متخصص، گزینه‌های «شروع مشاوره برخط» و «رزرو مشاوره تلفنی» وجود دارد تا به راحتی از آن استفاده کنید.

 پیام‌رسان حقوقی بنیاد وکلا یک گزینه عالی برای مشاوره برخط (آنلاین) است. زیرا بنیاد وکلا با سابقه ده ساله بر آن نظارت دارد و نیز خدمات حقوقی کاملی را ارائه می‌دهد:

مشاوره تلفنی، مشاوره حضوری، تنظیم قرارداد، تنظیم اوراق قضایی محاسبه حقوقی مهریه و ارث و دیه به نرخ روز، مطالعه پرونده، داوری و حل اختلاف، وکالت قضایی و دفاع با انجام تشریفات اداری و قانونی.

ثبت یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند *

  ورود / ثبت نام با حساب گوگل