تیم پیشگامیت
 2 هفته قبل

راهنمایی تست کرونا برای پرواز خارجی

با شیوع ویروس کرونا ضربه بزرگی به آژانس‌های مسافرتی و سایت‌های فروش بلیط و تور خورد. بسیاری از مردم در سال گذشته همه برنامه‌های سفر خود را کنسل کردند. البته با ساخت واکسن کرونا بیشتر مرزها باز شده تا مسافران بتوانند سفر کنند. بااین‌حال همه کشورها برای مسافران خارجی خود تست کرونا را لازم می‌دانند. 

برای پروازهای خارجی باید تست پی سی آر را انجام دهید و جواب آن منفی باشد تا واکسن‌های قابل قبول کشور مقصد را تزریق کنید و بتوانید به سفر بروید. البته اگر قصد مسافرت دارید و نمی‌خواهید در ایران واکسن بزنید، می‌توانید ویزای کشور مقصد را تهیه کنید، در فرودگاه واکسن مربوطه را بزنید و سفر خود را ادامه دهید.

شرایط تست کرونا

برای اینکه تست کرونا دهید، می‌توانید به آزمایشگاه‌های مختلفی مراجعه کنید؛ ولی به این نکته توجه داشته باشید که آزمایشگاه موردنظر معتبر باشد. مدارک تست کرونای خود را قبل از سفر بدون نگرانی ارائه دهید. بعضی از کشورها فقط تعدادی از آزامیشگاه‌های ایران را قبول دارند. پیش از سفر حتما تحقیق کنید که مجبور نشوید دوباره تست PCR بدهید و هزینه اضافی بپردازید. برای اطلاع از آزامایشگاه‌های معتبر شهر خود، به سایت وزارت بهداشت بروید و اسم و آدرس لابراتوارهای موردتایید وزارت بهداشت را ببینید؛ سپس برای انجام تست اقدام کنید.

انواع تست کرونا

برای تشخیص کرونا دو نوع تست وجود دارد؛ یکی آنتی بادی و دیگری پی سی آر است. در تست آنتی بادی از شما نمونه خون گرفته می‌شود تا بفهمند در خون شما آنتی بادی‌های لازم وجود دارد یا نه؛ این تست کمی طول خواهد کشید و ممکن است با خطا همراه شود. بهترین و معتبرترین تست کرونا که سازمان جهانی بهداشت هم آن را تایید کرده؛ تست پی‌سی‌آر است. 

در این تست از بزاق حلق و بینی نمونه گرفته می‌شود. برای انجام این تست از ابزاری به نام سواپ استفاده می‌کنند. سواپ را که 15 سانتی‌متر طول دارد، تا انتهای بینی شما می‌برند و از ترشحات بینی شما نمونه می‌گیرند. جواب تست PCR تا 24 ساعت بعد به دست شما می‌رسد. در بیشتر مواقع از تست آنتی بادی برای تست مکمل استفاده می‌کنند تا جواب تست بیشتر مورداطمینان پزشک باشد.

 

مراحل و مدارک لازم پروازهای خارجی

یکی از مدارکی که این روزها برای سفر خارجی نیاز دارید، جواب منفی تست پی‌سی‌آر است. برای رفتن به آزمایشگاه باید ویزا و کارت ملی خود را همراه داشته باشید. قبل از انجام تست پی‌سی‌آر تعهدنامه‌ای را امضا می‌کنید که درصورت مثبت بودن جواب تست، قرنطینه شوید و شرایط گفته شده را رعایت کنید. این قوانین برای شرایط قرنطینه و عدم اقدام به سفر خارجی است. قبل از رفتن به آزمایشگاه موردنظر، ببینید کدام ایرلاین با آزمایشگاه ارتباط دارد که دوباره کاری نشود و با انجام یک تست به جواب نهایی برسید.

تست بهصورت حضوری و غیرحضوری

برای انجام تست به دو روش می‌توانید اقدام کنید. اگر بخواهید به‌صورت حضوری تست را انجام دهید، حتما ساعت کاری آزمایشگاه موردنظر را بدانید. درصورتی‌که تست پی‌سی‌آر را به‌صورت غیرحضوری انجام می‌دهید، حتما از خدمات ایمن و معتبر کمک بگیرید. در این روش با ثبت‌نام در سایت بعضی از آزمایشگاه‌ها و پرداخت هزینه می‌توانید تست دهید. شما باید منتظر بمانید تا مسئولین موردنظر به خانه شما آمده و تست کرونا را انجام دهند. البته حتما مطمئن شوید که آزمایشگاه موردنظر این ویژگی را دارد. 

جواب آزمایش

شاید بسیاری از مردم با دغدغه زمان مشخص‌شدن نتایج آزمایش مواجه باشند. این موضوع مهم گاهی باعث صادرنشدن اجازه پرواز برای مسافر می‌شود. در بیشتر آزمایشگاه‌های معتبر کشور جواب تست پی‌سی‌آر تا 24 ساعت طول خواهد کشید و سه روز بیشتر اعتبار ندارد. سعی کنید حداقل یک یا دو روز قبل از سفر این کار را انجام دهید تا با مدارک لازم برای سفر بتوانید جواب آزمایش خود را ارائه دهید. انجام تست را برای دقایق پایانی نگذارید؛ این کار ممکن است به قیمت کنسلی سفر شما تمام شود و شما را از سفر خارجی محروم کند.

انجام تست برای پروازهای خارجی و داخلی

ایرلاین‌ها برای پرواز داخلی و خارجی با آزمایشگاه‌های معتبر کشور هماهنگ هستند. ایرلاین‌ها هنگام خرید بلیط شما را به یکی از این آزمایشگاه معرفی می‌کنند. ایرلاین‌های خارجی هم با بیمارستان‌ها و مراکز مهم تست در ارتباط هستند. باز هم قبل از خرید بلیط شرایط سفر به کشور مقصد را چک کنید تا سفری بدون دغدغه و مشکل داشته باشید.ارسال دیدگاه