نرم افزار مانیتورینگ سرور؛ ۱۰ نرم فزار محبوب آن

برای ردیابی، اندازه‌گیری یا مشاهده سیستماتیک فرآیندها و عملیات روی سروراز نرم افزار مانیتورینگ سرور استفاده می‌شود. هدف نرم افزارهای مانیتورینگ سرور استفاده از داده های جمع آوری شده برای نتیجه گیری در مورد سلامت و وضعیت سرور و اطمینان از رسیدن به عملکرد مطلوب است. در این مقاله به شما خواهیم گفت نرم افزار مانیتورینگ سرور چیست و در ادامه با مزیت‌های آن آشنا خواهیم شد.

 

نرم افزار مانیتورینگ سرور چیست؟

 

نرم افزارهای مانیتورینگ سرور برای استفاده از آستانه بهترین عملکرد برای معیارهای کلیدی نظارت بر سلامت سرور مانند وضعیت هارد دیسک، وضعیت آرایه، وضعیت منبع تغذیه، وضعیت و سرعت فن، وضعیت دما، CPU و موارد دیگر ساخته شده اند.

نظارت بر سرور برای شناسایی هر گونه مشکل عملکرد قبل از تأثیرگذاری بر کاربر نهایی ضروری است. همچنین نظارت بر سرور به درک استفاده از منابع سیستم سرور کمک می‌کند.  نرم افزارهای مانیتورینگ سرور به شما این امکان را می‌دهند که تا ظرفیت سرور را به درستی برنامه ریزی کنید ونظارت شبکه انواع داده‌ها را از یک شبکه کامپیوتری جمع‌آوری و گزارش کنید.

با استفاده ازاین نرم افزار روترها، سوئیچ‌ها، فایروال‌ها، متعادل‌کننده‌های بار و حتی نقاط پایانی، مانند سرورها و ایستگاه‌های کاری. داده های جمع آوری شده برای شناسایی انواع مشکلات شبکه فیلتر و تجزیه و تحلیل می‌شوند.

 

چرا نظارت بر ویندوز سرور ضروری است؟  

 

با نظارت بر سرورهای cloud، لینوکسی یا ویندوزی، مدیران شبکه می‌توانند به‌طور فعال خطاها، مشکلات و خرابی‌ها را بررسی کرده و آن‌ها را برطرف کنند. پس از خرید سرور نظارت بر سرور مانع از خرابی ناگهانی تجهیزات و قطعی‌ سرویس‌دهی می‌گردد. بدون مانیتورینگ شما بلافاصله پس از وقوع یک حادثه توانایی رسیدگی به مشکلات را خواهید داشت و مجبور هستید در کوتاه‌ترین زمان و با استرس زیاد راهکاری برای حل مشکلات پیدا کنید. 

در برخی شرایط، زمانی که وضعیت عملکردی سرورهای لینوکسی یا ویندوزی به ‌شکل بلادرنگ زیر نظر قرار نگیرد، بروز مشکلات جدی اجتناب‌ناپذیر است. به‌عنوان مثال، اگر پس از خرید سرور hp، یک آدرس آی‌پی ناشناخته سعی کند به یک سرور دسترسی غیرمجاز پیدا کند، کل امنیت دامنه و شبکه با خطر روبه‌رو می‌شود که در نتیجه ضررهای هنگفتی به کسب‌و‌کارها و فعالیت‌های تجاری وارد می‌کند. 

 

معرفی نرم افزارهای مانیتورینگ سرور 

 Prometheus

Prometheus یک فناوری منبع باز است که برای ارائه عملکرد نظارت و هشدار برای محیط های ‌ابری از جمله Kubernetes طراحی شده است. این نرم افزار می‌تواند معیارها و داده‌ها را در مقیاس زمانی جمع‌آوری و ذخیره کند و اطلاعات را با توجه به بازه زمانی ثبت کند.

 Zabbix

Zabbix نرم افزاری است که پارامترهای متعددی از یک شبکه و سلامت و یکپارچگی سرورها، ماشین های مجازی، برنامه ها، سرویس ها، پایگاه های داده، وب سایت ها، ابر و غیره را کنترل می‌کند. Zabbix از یک مکانیسم اعلان انعطاف پذیر استفاده می‌کند که به کاربران اجازه می‌دهد تا هشدارهای مبتنی بر ایمیل را برای تقریباً هر رویدادی پیکربندی کنند.

 Nagios

Nagios به عنوان نرم افزار منبع باز موجود است و برای نظارت بر سیستم های کامپیوتری استفاده می‌شود. می‌توان آن را روی یک سیستم عامل لینوکس اجرا کرد تا دستگاه هایی را که در سیستم عامل های ویندوز، یونیکس و لینوکس اجرا می‌شوند، نمایش دهد. این برنامه یک بررسی مداوم بر روی برنامه های کاربردی مهم، منابع سرور، شبکه و وظایف انجام می‌دهد. میزان استفاده از حافظه مانیتور و دیسک، بار ریزپردازنده، تعداد پردازنده‌ها و گزارش‌های موجود در حال اجرا را ارائه میدهد. همچنین می‌تواند خدمات دیگری مانند پروتکل‌های پست 3، پروتکل انتقال نامه ساده، پروتکل‌های HTTP و دیگر پروتکل‌های شبکه استاندارد موجود را بررسی کند. 

 Observium

سیستم هشدار آستانه Observium به شما این امکان را می‌دهد که آستانه‌ها و وضعیت های خرابی را برای طیف گسترده ای از انواع مختلف پیکربندی کنید. برخی از نسخه های آن از جمع آوری خودکار آستانه‌ها از خود دستگاه نظارت شده پشتیبانی می‌کنند.

Checkmk

نظارت بر فناوری اطلاعات یک جنبه بسیار پیچیده و حیاتی از عملیات مدرن فناوری اطلاعات است. یافتن راه حل نظارتی مناسب با توازن بین ویژگی ها، قابلیت‌ها و قیمت می‌تواند یک چالش باشد. Checkmk قول ارائه ابزاری را می‌دهد که به سازمان‌ها اجازه می‌دهد مناظر بزرگ فناوری اطلاعات ناهمگن را که شامل ترکیبی از منابع داخلی و ابری است، نظارت کنند. طیف گسترده ای از ویژگی‌ها و قابلیت‌ها را ارائه می‌دهد که راه حل نظارتی جامعی را برای مشاغل ارائه می‌دهد.

EventSentry

EventSentry یک راه حل نظارت بر شبکه داخلی است که به مشاغل کمک می کند عملکرد دستگاه های مبتنی بر IP خود مانند روترها، سوئیچ ها و ایستگاه های کاری را نظارت کنند. EventSentry چهار عملکرد اصلی را ارائه می دهد: مدیریت گزارش ها، نظارت بر سلامت سرور، مدیریت انطباق و نظارت بر عملکرد شبکه.

Riemann

Riemann توابعی هستند که یک رویداد را می‌پذیرند. رویدادها فقط ساختارهایی با برخی فیلدهای رایج مانند host و service هستند. می‌توانید از ده‌ها جریان داخلی برای فیلتر کردن، تغییر و ترکیب رویدادها استفاده کنید یا خودتان بنویسید. از آنجایی که پیکربندی ریمان یک برنامه Clojure است روش آن مختصر، منظم و قابل گسترش است. پیکربندی به عنوان کد، عملیات را به حداقل می‌رساند و به شما انعطاف پذیری برای سازگاری با شرایط پیچیده را می‌دهد.

Sensu

Sensu یک راه حل نظارت بر شبکه است که به کسب و کارها در هر اندازه در جمع آوری داده های عملکرد و تشخیص کمک می‌کند. ویژگی های کلیدی آن عبارتند از عملکرد سرور، نظارت بر پهنای باند، نظارت بر زمان، مدیریت منابع شبکه و گزارش رویداد. این برنامه دارای ماژولی است که تیم‌های شبکه را قادر می‌سازد زیرساخت های کانتینری زودگذر مانند Kubernetes، RedHat OpenShift، Docker، Mesos، Cloud Foundry را نظارت کنند و رویدادها، معیارها و برچسب‌ها را جمع آوری کنند.

Icinga

lcinga یک راه حل مانیتورینگ حرفه ای است که به طور مداوم تمام سیستم های موجود در شبکه شما را کنترل می‌کند، داده‌ها را در مورد در دسترس بودن و عملکرد جمع آوری می‌کند و در صورت خرابی یا مشکلات برنامه ریزی نشده هشدار ایجاد می‌کند. پس از فعال کردن ویژگی خوشه داخلی Icinga، می‌توانید تنظیمات نظارت بسیار در دسترس و توزیع‌شده را پیکربندی کنید.

OpenMM

OpenMM یک برنامه به معنای سنتی نیست. هیچ برنامه OpenMM وجود ندارد که بتوانید از ترمینال مانند AMBER، CHARMM یا GROMACS اجرا کنید. در عوض، این یک کتابخانه از روتین‌های نوشته شده در C++  است که به شما این امکان را می‌دهد که مدل‌های مولکولی خود را در C، C++، Fortran یا Python برنامه‌ریزی کنید. ویژگی های اساسی آن عبارتند از:

کلام آخر

نظارت بر سرور در زمان واقعی برای اجرای در لحظه برنامه های شما مورد نیاز است. درک جامع از وضعیت سرور و تأثیر آن بر معماری سازمان برای شما ضروری است. در واقع، راه اندازی یک سیستم نظارت داخلی گران است و سربار عملیاتی بالایی دارد که اغلب دست کم گرفته می شود. نظارت با استفاده از راه حل های بالا امکان صرفه جویی در هزینه و انطباق عملیاتی را فراهم می کند. با اشکال‌زدایی سریع‌تر، می‌توانید از کاهش درآمد به دلیل یک اشکال شدید یا مشکل عملکردی که بر خدمات تجاری شما تأثیر می‌گذارد جلوگیری کنید.

 

در صورت نیاز به راهنمایی و مشاوره بیشتر می توانید با کارشناسان محرب وب رمز تماس خاصل نمایید.

ثبت یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند *

  ورود / ثبت نام با حساب گوگل