سن مناسب برای آموزش موسیقی چه زمانی است؟

آموزش موسیقی را باید از چه زمانی آغاز کنیم؟ این سوالی است که برای بسیاری از افراد و همچنین والدینی که می‌خواهند کودکان خود را به سمت دنیای موسیقی هدایت کنند، بسیار مهم می‌باشد. پدر و مادر ها علاقه دارند تا بتوانند استعداد فرزندان خود را شکوفا کرده و موفقیت آنها را به چشم ببینند. آموزش موسیقی حرفه ای در آموزشگاه موسیقی عظیمیه علاوه بر اینکه میتواند استعداد های شگفت انگیز را در کودکان شکوفا کرده و همچنین آنها را تقویت کند، بسیار مهم است که از چه زمانی و در چه دوره‌ای آغاز شود.

بسیاری از موسیقیدانان حرفهای و نام آشنا در سراسر دنیا، مانند موتزارت از سن پایین وارد دنیای موسیقی شده و استعداد آنها کشف شده است. در حالت کلی عدد ثابت و مشخصی برای آن که بگوییم یادگیری موسیقی در چه سنی مناسب است، وجود ندارد. با توجه به اینکه هر شخصی چه شرایطی در زندگی‌اش داشته باشد و به چه سازی علاقه داشته باشد و بسیاری موارد دیگر این چنینی می توان سن شروع آموزش موسیقی را در نظر گرفت.

آموزش موسیقی برای کودکان

اگر شما قصد دارید تا فرزند خود را به دنیای موسیقی وارد کنید، بهتر است آموزش موسیقی را از سنین خردسالی در نظر بگیرید. کودکان در این سنین ذهن بسیار پویا و خلاقی داشته و برای فراگیری هر نوع آموزشی آماده می باشند. شاید این مسائل را شنیده باشید که ذهن کودکان را به ضبط صوت نسبت می‌دهند. منظور از این مساله این است که کودکان قدرت یادگیری بسیار بالایی در مقایسه با افراد با سنین بالاتر دارند. همچنین درصد احتمال بسیار بالاتری برای یک کودک وجود دارد تا تبدیل به یک استعداد برتر و نابغه در رشته های مختلف شود.

با توجه به اینکه یادگیری موسیقی در رشته های مختلف نیز احتیاج به ممارست، تمرین و کسب تجربه در طول سالهای بسیار زیاد دارد، قطعاً شروع آموزش موسیقی در سنین کودکی بسیار حائز اهمیت بوده و کودک موردنظر در دوران جوانی و یا حتی نوجوانی خود می تواند به یک موزیسین حرفه‌ای تبدیل شود. همچنین یادگیری موسیقی برای کودکان، دارای یکسری مزیت های جسمی، رفتاری و اجتماعی است که در زیر به آنها خواهیم پرداخت:

تاثیر آموزش موسیقی بر عملکرد بهتر مغز

زمانی که فرآیند آموزش موسیقی در رشته های مختلف در سنین دوران کودکی آغاز می شود، مغز افزایش عملکرد داشته و پویا تر خواهد شد. چنین کودکانی معمولاً مهارت خواندن را بسیار سریعتر فراگرفته و هماهنگی بسیار بهتری میان چشم و دستانشان ایجاد می شود. در حقیقت با آموزش موسیقی، عملکرد ذهن و بدن کودک به بهترین شکل ممکن با هم هماهنگ شده و در عین حال خلاقیت، پویایی و حافظه کودک تقویت می‌شود.

 

آموزش موسیقی به کودکان

تاثیر موسیقی بر اعتماد به نفس

یکی دیگر از مزایای بسیار مهم آموزش موسیقی افزایش خودباوری و اعتماد به نفس است. در حقیقت کودک و یا افراد بزرگسال زمانیکه در یک رشته کسب تجربه و مهارت می کنند، می توانند هنر خود را به دیگران عرضه کرده و از این طریق اعتماد به نفس و خودباوری بالاتری داشته باشند. همچنین موسیقی به فرد کمک میکند تا بهتر خود را به مرحله ظهور در آورده و توانایی های خود را به دیگران نشان دهد. این کار در فرد ایجاد شجاعت و اعتماد به نفس کرده و در حقیقت یک تمرین اجتماعی بسیار عالی است.

تاثیر آموزش موسیقی بر رشد درسی

آموزش موسیقی همچنین برای کودکان و دانش آموزان در زمینه تحصیل بهتر و رشد درسی مناسب تر نیز بسیار کارساز است. با توجه به تحقیقاتی که در کشور آمریکا در سال ۲۰۰۷ انجام شد، دانش آموزانی که مشغول آموزش موسیقی در رشته های مختلف بودند، نمرات درسی به مراتب بهتری نسبت به سایر دانشآموزان داشتند. در حقیقت چالش های مختلفی که در تمرین های موسیقی برای کودکان به وجود می آید، ذهن آنها را متمرکز می کند. در نتیجه کودکان برای خواندن درس و کسب علم در رشته های مختلف نیز آماده تر خواهند بود.

همچنین تحقیقات نشان می دهد که آموزش موسیقی بر یادگیری درس زبان نیز بسیار تاثیر گذار است. چراکه قسمتی در مغز وجود دارد که مهارت های یادگیری زبان و آموزش موسیقی را به صورت مشترک دریافت می کند. با توجه به این موضوع کودکانی که به صورت مستمر به یادگیری موسیقی در رشته های مختلف مشغول شده و یا آواز تمرین کرده و حتی آن را گوش می‌دهند، ذهن خلاق تر و پویاتری برای یادگیری زبان های مختلف خواهند داشت.

ثبت یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند *

  ورود / ثبت نام با حساب گوگل