7 دلیل ضبط نکردن دوربین مداربسته + راه‌حل

دوربین‌های مداربسته ممکن است با مشکلاتی مانند سفید شدن یا سیاه شدن تصویر، عدم ضبط تصاویر و حتی پاک شدن فیلم مواجه شوند. در اینجا 7 دلیل ضبط نکردن دوربین مداربسته + راه حل آن را به شما خواهیم گفت. با توجه به تنظیمات دوربین مداربسته و یا پیش‌فرض خود، می‌توانید تصاویر را 24ساعته ذخیره کنید. تصاویر دوربین‌های مداربسته با توجه به درخواست کاربران و در زمان‌های تعیین‌شده از سوی آن‌ها، در هارد دستگاه ضبط و ذخیره می‌شود. در برخی موارد، عدم ضبط تصاویر ممکن است به دلیل خاموش شدن دوربین مداربسته باشد که می‌توان با اتصال دوربین به مانیتور، تنظیمات و تصاویر خروجی را بررسی کرد.

دلیل ضبط نکردن دوربین مداربسته چیست؟

دوربین‌های مداربسته یکی از ابزارهای مهم جهت حفاظت از اموال و افراد در مکان‌های مختلف هستند. در برخی موارد به دلیل ضبط نکردن دوربین مداربسته، مشکلات عدیده‌ای گریبان‌گیر اشخاص، سازمان‌ها و ... می‌شود. در چنین شرایطی، خطرات و تهدیدات در محیط‌های موردنظر افزایش می‌یابد. با بررسی مطالب زیر، می‌توانید هفت دلیل شایع و کمتر شایع ضبط نکردن دوربین‌های مداربسته را بدانید و به راه‌حل آن‌ها دست یابید.

1. سیاه شدن تصویر دوربین مداربسته به دلیل اختلال در منبع تغذیه

یکی از رایج‌ترین و مهم‌ترین علت قطعی تصویر و سیاه شدن تصویر دوربین مداربسته، اختلال در منبع تغذیهٔ آن است. این اختلال ممکن است باعث خاموش شدن دوربین مداربسته شود. بدیهی است که افت برق موجب کاهش عملکرد و پایداری داده می‌شود. شل بودن اتصالات برق و یا تقسیم‌کنندهٔ چند قدرتی، باعث ایجاد نوسانات برق می‌شود. به‌علاوه ممکن است کابل‌های اتصالی به دلیل قدیمی بودن و عمر طولانی دوربین، پوسیده شده باشند و منجر به اختلال در ضبط تصاویر شوند. واضح است که کارکرد غیرمنسجم و نادرست منبع تغذیه، از جریان برق ورودی آن نشأت می‌گیرد و راه چاره تعویض آن است.

بهترین راهکار برای حل مشکل فوق‌الذکر، تهیهٔ آداپتور متناسب با ولتاژ مصرفی دوربین مداربسته است. شایان ذکر است که قبل از هرگونه اقدامی جهت خرید آداپتور، با بررسی‌های دقیق‌تر از دلیل اساسی قطعی تصویر دوربین مداربسته خود مطمئن شوید.

2. قطع ارتباط رادیویی و یا اینترنتی

یک دلیل دیگر ضبط نکردن و یا پاک شدن فیلم دوربین مداربسته، می‌تواند قطع اتصال به اینترنت یا سیگنال رادیویی باشد. قطع یا شلی در سوئیچ یا انژکتور PoE نیز دلایل دیگری هستند که انتقال داده را مختل کرده و منجر به پاک شدن فیلم می‌شوند. گاهی هم اختلال در اتصال BNC یکی از دلایل از دست رفتن سیگنال و عدم دریافت فیلم توسط مانیتور است که درنهایت به عدم ضبط تصاویر منتهی می‌شود. راه‌حل این مشکل بررسی راه ارتباطی وای‌فای و پس از آن اتصال دوبارهٔ BNC و قطع اتصال Poe است.

3. مشکلات میان افزار ممکن است تصاویر دوربین مداربسته را سیاه کند

در برخی موارد، وجود اختلال در میان افزار دستگاه، برای مثال سیستم عامل باعث سیاه شدن تصویر دوربین مداربسته می‌شود. تنها راهکار رفع این مشکل، آپدیت کردن یا همان به‌روزرسانی سیستم عامل است. قبل از به‌روزرسانی حتماً تمامی موارد را بررسی کنید.

4. تنظیمات دستگاه DVR را بررسی کنید

در تنظیمات دستگاه DVR ممکن است زمان‌بندی، حالت تشخیص حرکت و بازهٔ زمانی تعیین‌شده، باعث پاک شدن فیلم دوربین‌های مداربسته شود. این تنظیمات برای بهینه‌سازی در مصرف حجم هارد DVR استفاده می‌شوند. در صورتی که دوربین‌ها در زمان‌هایی که جسم متحرکی در مقابل آن‌ها نیست، در حالت استندبای قرار گرفته و هیچ‌گونه تصویری را ضبط نمی‌کنند. برای رفع این مشکل، می‌توان تنظیمات ضبط را به حالت اتوماتیک تغییر داد. در صورتی که ضبط تصاویر به‌صورت مقطعی باشد، می‌توان با بررسی تنظیمات و قسمت آرشیو به علت عدم ضبط تصویر، به این نتیجه رسید که دلیل آن تنظیمات ضبط بوده است. درنتیجه برای ذخیرهٔ تصاویر به‌صورت شبانه‌روزی، تغییر تنظیمات ضبط به حالت اتوماتیک توصیه می‌شود.

5. بررسی موس، فلش و یا کانکتور متصل به دستگاه

در برخی موارد که زیاد هم شایع نیست، دلیل ضبط نکردن دوربین مداربسته ناشی از خرابی قطعات الکترونیک مثل موس، فلش و کانکتور است. اگر این قطعات معیوب باشند، بر روی دستگاه فشار می‌آورند و منجر به خاموش شدن دوربین مداربسته می‌شوند. هرچند که این مشکل کمتر شایع است؛ اما چک کردن این قطعات مهم است و احتمالاً با بررسی و یا تعویض آن‌ها، مشکل حل می‌شود.

6. شاید دلیل ضبط نکردن تصویر دوربین مداربسته، خرابی هارد باشد

یکی دیگر از دلایل ضبط نکردن دوربین‌های مداربسته، خرابی هارد دستگاه است. هزینهٔ تعویض هارد بالاست. پس بهتر است ابتدا کاملاً از خرابی این قطعه مطمئن شوید. سپس نسبت‌به تعمیر هارد و یا خرید هارد جدید اقدام کنید. فراموش نکنید که هاردهای تعمیرشده یا دست دوم، ممکن است دوباره مشکل‌ساز شوند. بنابراین برای تعمیر هارد، به تکنسین مربوطه مراجعه کنید و خرید را هم از مکان‌های معتبر انجام دهید.

7. خرابی دستگاه دی‌وی‌آر و پاک شدن فیلم دوربین مداربسته

همهٔ مشکلات دوربین مداربسته از دوربین و اتصالات ناشی نمی‌شود. گاهی ممکن است دستگاه گیرنده دچار اشکال شده باشد. بنابراین در صورتی که تمامی موارد فوق‌الذکر را بررسی کرده و هیچ‌کدام دلیل عدم ضبط کردن دوربین مداربسته نبودند، می‌توانید احتمال دهید که مشکل از دستگاه دی‌وی‌آر باشد. دستگاه دی‌وی‌آر مشکل‌دار، معمولاً روشن نمی‌شود و یا این‌که باعث خاموش شدن دوربین مداربسته می‌شود. تنها راه‌حل مشکل فوق‌، جداکردن کانکتورها و تعمیر دستگاه DVR است. تعمیر دی‌وی‌آر کاری تخصصی است و به‌طور معمول خودتان از عهدهٔ آن برنمی‌آیید. بهتر است تعمیر این دستگاه‌ها را به تعمیرکار دوربین مداربسته و یا افراد باتجربهٔ دیگر بسپارید یا دست‌ِکم از آن‌ها‌ کمک بگیرید.

سخن پایانی

در مقاله‌ای که خواندید، 7 دلیل ضبط نکردن دوربین مداربسته راه حل آن را بیان کردیم. خرابی دوربین مداربسته، اتصالات شل و ناقص، کابل‌های پوسیده، اختلال در منبع تغذیه، خرابی قطعات الکترونیکی مربوط به دستگاه و دوربین و خرابی دستگاه دی‌وی‌آر برخی از دلایل عدم کار کردن صحیح دوربین‌های مداربسته هستند. این مسائل به شکل خاموش شدن دوربین، ضبط نکردن تصاویر، سیاه یا سفید شدن تصاویر و یا پاک شدن آن نمود پیدا می‌کنند. امیدواریم با مطالبی که ذکر کردیم، در رفع مشکلات دوربین مداربسته به شما کمکی کرده باشیم.

ثبت یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند *

  ورود / ثبت نام با حساب گوگل