خودرو

پیشگاموبیل: چهره جدید لامبورگینی اونتادور با Novitec

پیشگاموبیل: چهره جدید لامبورگینی اونتادور با Novitec

به تازگی لامبورگینی با گروه طراحی NOVITEC که یکی از تیونینگ کارهای ماهر جهان است، به منظور ایجاد تغییرات و بهبود در ظاهر و عملکرد لامبورگینی اونتادور LP 750-4 وارد همکاری شده است. استفاده از جزئیات فیبر کربنی، فناوری قفل مرکزی چرخ ها، تیون موتور و رساندن قدرت آن به ۷۸۶ اسب بخار توان باعث میشود که این مدل قویتر، سریعتر و سفارشیتر به حساب بیاید. از طرفی کمپانی درصدد است تا چراغ هایی روی این مدل تعبیه کند که آن را بیشتر از همیشه به مدلی مسابقهای شبیه کند. علاوه بر تغییراتی که اعلام شد، گروه طراحی NOVITEC قصد دارد با تغییراتی که در سیستم اگزوز ایجاد می‌کند، نه‌ تنها به بهبود آن کمک کند بلکه وزن را تا ۲۱ کیلوگرم کاهش دهد؛ همچنین برای نسخه‌های کوپه و رودستر با ایجاد آپشن های منحصربه‌ فرد و اسپرت، طراحی cockpit خاصی را برای آن ایجاد می‌کند.

همان‌طور که می‌دانید نسخه‌ی  Superveloce لامبورگینی اونتادور ظاهر قابل‌توجه اسپرتی دارد، به همین منظور طراحان NOVITEC تصمیم داشتند که تیون آن را به نحوی انجام دهند که بیشتر از حالت اسپرت تبدیل به مدلی با ظاهری مسابقه‌ای شود. اجزا و تزیینات بدنه‌ی طراحی‌شده توسط NOVITEC از جنس فیبر کربن است؛ کربن خالص با ظاهر ماتی که دارد بیش‌تر از هر چیزی حالت مسابقه‌ای به این مدل می‌دهد.

برای طراحی جلوی لامبورگینی اونتادور از ترکیب طراحی هیجان‌انگیز و آیرودینامیکی استفاده‌شده است. اسپویلر ۲ تکه‌ی جلو که جایگاه ورودی‌های هوا و تیغه‌ی مرکزی است چهره‌ی خشمگین‌تری ایجاد کرده است. همچنین به دلیل هماهنگی درب صندوق‌عقب با ورودی‌های هوا، نیرو از اکسل جلو در سرعت‌های بالا برداشته می‌شود که همین باعث می‌شود کنترل رانندگی راحت‌تر شود. از طرفی حضور خروجی‌های هوا در گوشه‌ی بالایی درب موتور و پوشش فیبر کربن خالص آینه‌ها ظاهر قدرتمند لامبورگینی اونتادور این ایتالیایی خشمگین را تکمیل می‌کند.از کناره‌ها که به این لامبورگینی اونتادور نگاه کنیم متوجه طراحی خاص ورودی‌های هوا در بغل بدنه و طراحی شکاف‌های موجود در رکاب‌ها می‌شویم که به دلیل قرار گرفتن در محلی مناسب، هوا را به شکل بهتری به رادیاتورهای عقب می‌رساند.

برای ایجاد تعادل در آیرودینامیک، از اجزایی خاص در جلو و عقب اتومبیل به این منظور استفاده‌شده است. اجزای ایرفیل در انتهای بدنه نه‌تنها ازنظر ظاهری تأثیر مهمی دارد بلکه در عملکرد آن نیز تأثیرگذار بوده است.طراحی‌های دوست‌داشتنی این گروه روی درب موتور نسخه‌ی کوپه نیز بسیار خودنمایی می‌کند همچنین ۲ ورودی هوا روی سقف خودرو در خنک شدن موتور نقش به سزایی دارد.

همان‌طور که اشاره شد در نسخه‌ی تیون شده‌ی این لامبورگینی اونتادور، از قفل مرکزی برای چرخ‌ها استفاده‌شده است. NOVITEC با کمپانی Vossen که سازنده‌ی رینگ‌های این مدل است به‌منظور اجرای این فناوری وارد همکاری شده است. برای توضیح بیشتر در این مورد باید به طراحی رینگ‌های ۶ پره اشاره کرد. یکی از نکات جالب این طراحی استفاده از رینگ‌های ۲۰ اینچی برای جلو و رینگ‌های ۲۱ اینچی برای عقب است و این تفاوت به خاطر ایجاد شکلی مخروطی مانند است. البته این تنها تفاوت منحصربه‌فرد رینگ‌ها نیست، طراحان NOVITEC برای رینگ‌ها ۷۲ رنگ مختلف مات و یا براق نیز در نظر گرفته‌اند.

جالب است بدانید برای افرادی که نسخه‌ی استاندارد لامبورگینی اونتادور را دارند و مایل‌اند از فناوری این رینگ‌ها برای رودستر یا کوپه‌ی خود بهره ببرند، NOVITEC پکیج مخصوصی را در نظر گرفته است.یکی از تغییرات جالب ایجادشده در این لامبورگینی اونتادور پایین آوردن ارتفاع آن از زمین تا۳۵ میلی‌متر است که سبب می‌شود به خاطر پایین آمدن مرکز ثقل، کنترل رانندگی با اتومبیل بهتر شود و به‌علاوه تأثیر مهمی روی کیفیت رانندگی نیز دارد.

به‌روزرسانی‌های انجام‌شده روی موتور ۶.۵ لیتر ۱۲ سیلندر و سیستم اگزوز،  توان خروجی را به ۷۵۰ اسب بخار رسانده است که در ۸۴۰۰ دور در دقیقه این عدد به ۷۸۶ تغییر می‌کند؛ به‌علاوه میزان گشتاور نیز در ۵۹۰۰ دور در دقیقه ۷۳۸ نیوتن متر است. سیستم اگزوز طراحی‌شده توسط NOVITEC که به خاطر ظاهر منحصربه‌فردش تصویری جذاب از خود به‌جای گذاشته است، شامل ۳.۵ لوله‌ی اگزوز است که ۲ لوله‌ی وسطی به‌هم‌پیوسته هستند. باید اشاره‌کنیم این لوله‌ها از جنس استیل ضدزنگ ساخته‌شده‌اند البته در صورت نیاز می‌توان از مواد سبک‌تر نیز بهره برد.  از طرفی نسخه‌هایی مجهز به سیستم اگزوز پروانه‌ای نیز موجود است که در صورت تمایل برای کنترل آن می‌توان از امواج رادیویی استفاده کرد. جالب است بدانید طراحی سیستم اگزوز به این شکل به طرز عجیبی باعث کاهش وزن اونتادور تا ۲۱ کیلوگرم شده است!

تو پیشگامیت، میتونی سوالات رو بپرسی و هم میتونی مطلب منتشر کنی.

پیشگام پلاس   پرسش و پاسخثبت یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند *

  ورود / ثبت نام با حساب گوگل