زندگی نامه کرت فردریش گودل

زندگی نامه کرت فردریش گودل

Kurt - GödeL

زندگی نامه کرت فردریش گودل :۱۰۹ سال پیش، ۲۸ آوریل سال ۱۹۰۶ میلادی کرت فردریش گودل ریاضیدان و فیلسوف برجسته‌ی اتریشی متولد شد.وی یکی از سرشناس ترین ریاضیدانان قرن ۲۰ میلادی بوده است که از وی به همراه ارسطو فیلسوف بزرگ یونان باستان، گوتلوب فرگه - ریاضیدان و منطق دان برجسته سده ۱۹ و اوایل قرن ۲۱ به عنوان بزرگترین منطق دانان تاریخ یاد می‌شود.

godel-kurt

گودل در شهر بران واقع در امپراتوری اتریش-مجارستان و در یک خانواده‌ی آلمانی متولد شد. پدرش مدیر یک کارخانه بافندگی بود.

Godel-kurt

Scientist-kurt Godel

زمانی که امپراتوری اتریش-مجارستان از هم فروپاشید بخاطر اینکه گودل در منطقه‌ای قرار داشت که به کشور چک اسلواکی متعلق بود و زمانی که تنها ۱۲ سال سن داشت به اجبار به وی ملیت چک اسلواکی داده شد ولی وی همیشه خود را یک اتریشی اسیر در کشور چک می‌دانست.

einstein-theory-of-time-travel - kurt godel

وی بعدها در ۲۳ سالگی ملیت خود را به اتریشی تغییر داد، اما با ورود آلمان نازی بصورت اجباری ملیت اتریشی وی باطل و به ملیت آلمانی درامد اما بعد از پایان جنگ جهانی دوم و جدا شدن کشور اتریش مجددا ملیت اتریشی را برای خود برگزید اما چندی بعد نیز ملیت کشور آمریکا را پذیرفت.

golds-span-kurt godel

Kurt Gödel

زمانی که گودل کودک بود، در میان خانواده به آقای چرا شهرت داشت چراکه مدام بدنبال پیدا کردن دلایل پدیده‌های مختلف بود و بی وقته سوال‌های گوناگون را از پدر و مادرش و هر کس که می‌توانست می‌پرسید که البته این خصوصیت بخاطر کنجکاوی بسیار بالای وی بود.

kurt-godel

وی در ۱۸ سالگی به شهر وین رفت و در دانشگاه وین تحصیلات خود را آغاز کرد.

In 1936 Kurt Gödel published an abstract called “On the length of proofs

woman of kurt godel

در زمان تحصیل در این دانشگاه، قدری در ریاضیات مهارت پیدا کرد و آنقدر قوی شد که در سطح اساتید دانشگاه قرار می‌گرفت و این موضوع موجب تعجب اساتید دانشگاه بود.

28-abr-2014-Kurt-Gödel

کرت گودل در سال ۱۹۲۹ و در حالی که تنها ۲۳ سال داشت توانست از پایان نامه دکترای خود دفاع کند و مدرک دکترای ریاضی خود را دریافت کند.

on formally - Kurt Godel

Albert Einstein-Kurt Godel

گودل در سال ۱۹۳۱ قضایای ناتمامیت خود را منتشر کرد که در منطق ریاضی به قضایای ناتمامیت گودل شهرت یافتهاست.

KURT GODEL

godel_einstein

این قضایا در منطق ریاضی و فلسفهٔ ریاضی از اهمیت به‌ سزایی برخوردارند و دلیل اصلی این اهمیت، رد برنامه‌ی هیلبرت برای یافتن مجموعه‌‌ای کامل و سازگار از اصول موضوع برای کل ریاضیات است.

Gödel Kurt-Schwinger Julian-Einstein Albert

در سال ۱۹۳۳ گودل به آمریکا سفر کرد و در آنجا با البرت آینشتین دیدار کرد که بعد از این دیدار آندو تبدیل به دوستانی نزدیک شدند. در این دوران بود که گودل زیرساخت های نظریه محاسبه پذیری یا نظریه رانش پذیری را پایه ریزی کرد.

Kurt Gödel natal wheel chart

Kurt-Godel-Art-Nouveau

این نظریه از مباحث پایه در علوم رایانه است که به بررسی محاسبه ‌پذیر و محاسبه ‌ناپذیر بودن عملیات با استفاده از ابزارهای کلاسیک نظیر ماشین تورینگ و توابع بازگشتی می‌پردازد.

rebecca goldstein-incompleteness-kurt godel

در سال ۱۹۳۴ گودل در دانشگاه پرینستون مجموعه سخنرانی‌هایی در خصوصی منطق ریاضی برگزار کرد که مورد استقبال شدید ریاضیدانان آمریکایی قرار گرفت. درسال ۱۹۳۷ مجددا به امریکا بازگشت و در این دوران به تحقیق در خصوص اصل موضوع انتخاب و فرضیه پیوستار مشغول بود.

kurt-godel-albert e-bohr

اصل موضوع انتخاب از مهم‌ترین و جنجال بر انگیزترین اصول موضوع نظریه مجموعه‌‌ها است که به سادگی بیان می‌کند اگر تعدادی مجموعه‌ی ناتهی (خواه تعدادی متناهی و خواه نامتناهی) در اختیار داشته باشیم، می‌توان مجموعه‌ای را تشکیل داد که از انتخاب دقیقا یک عضو از هر مجموعه تشکیل شده ‌است.

physics - theory

physics

با قدرت گرفتن آلمان نازی و اشغال کشور اتریش، گودل تصمیم گرفت در آمریکا بماند و بعدها ملیت این کشور را پذیرفت.

Scientists

کرت گودل یکی از بزرگترین منطق دانان تاریخ در کنار ارسطو و فرگه بوده است که سهم بزرگی در توسعه علم ریاضیات داشته است.

28april-kurt godel

کرت گودل در پایان عمر با بیماری‌های روانی مختلفی روبرو شد که عملا زندگی علمی و عادی وی را تحت تاثیر قرار داده بود برای مثال همیشه تصور می کرد فردی بدنبال مسموم کردن وی است و به همین خاطر به هیچ عنوان غذا نمی‌خورد و در نهایت نیز دچار ضعف شدیدی شده بود.

Memorial-Kurt godel

Kurt_godel_tomb

سرانجام در تاریخ ۱۴ ژآنویه سال ۱۹۷۸ و در ۷۱ سالگی دیده از جهان فروبست.

تو پیشگامیت، میتونی سوالات رو بپرسی و هم میتونی مطلب منتشر کنی.

پیشگام پلاس   پرسش و پاسخ

ثبت یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند *

  ورود / ثبت نام با حساب گوگل