زندگی نامه جورج پجت تامسون

زندگی نامه جورج پجت تامسون :۱۲۳ سال پیش جورج پجت تامسون فیزیکدان سرشناس انگلیسی متولد شد. شهرت وی بخاطر کشف ویژگی موجی الکترون در پدیده پراش الکترون است که به همین خاطر نیز جایزه نوبل فیزیک سال ۱۹۳۷ را دریافت کرده است.

George Thomson

۳ می سال ۱۸۹۲ میلادی جورج در یک خانواده علم دوست در شهر کمبریج انگلستان بدنیا آمد. پدرش سر جوزف جان جی جی تامسون یکی از بزرگترین فیزیکدانان عصر خود بود شهرت پدر جورج  بخاطر  سهم وی در کشف الکترون و در نگاه کلی‌تر کشف اولین ذره زیراتمی است.

Joseph John JJ Thomson

دیگر دستاورد مهم دکتر جوزف تامسون، کشف اولین ایزوتوپ‌های پایدار غیر رادیواکتیو است. فعالیت‌های علمی پدر تاثیر بسیاری بر جورج جوان داشت و وی را به علم علاقه مند کرده بود.

George Paget Thomson

The institutew of physics-george paget thomson

بعد از پایان دوره‌ی دبیرستان وارد کالج ترینیتی کمبریج شد و در آنجا به تحصیل در رشته‌ی ریاضیات و فیزیک پرداخت. وی اواخر جنگ جهانی اول به ارتش پیوست و تا سال ۱۹۲۰ در ارتش باقی ماند.

George-Thomson

بعد از جداشدن از ارتش به دانشگاه ابردین رفت و تحصیلات خود را در آنجا پی گرفت. سال ۱۹۳۰ میلادی به دانشگاه سلطنتی لندن پیوست و تا سال ۱۹۵۲ در آنجا باقی ماند.

Sir George Paget Thomson

بعد از پایان دوره دکترا به تحقیق در خصوص ویژگی‌های الکترون که پدرش سهم بسزایی در کشف آن داشت پرداخت تا اینکه در سال ۱۹۳۶ موفق شد خصوصیت موجی حرکت الکترون در پدیده پراش الکترون را کشف کند و به همین خاطر نیز جایزه نوبل فیزیک را ۳۰ سال بعد از زمانی که پدرش موفق به کسب این افتخار شده بود، کسب کند. پراش الکترون به طبیعت موجی الکترون برمی‌گردد.

Experimentaufbau von George Paget Thomson und Reid

این پدیده معمولا با عنوان دوگانگی موج-ذره شناخته می‌شود که بیان‌گر این است که رفتار یک ذره از ماده (در این‌جا الکترون ورودی) می‌تواند به‌صورت موجی توصیف شود. به‌همین خاطر یک الکترون را می‌توان بسیار شبیه به یک موج صوتی یا امواج آب در نظر گرفت. این تکنیک بسیار شبیه به پراش پرتو ایکس و پراش نوترونی است.

Thomson George Paget-The Wave Mechanics of Free Electrons

در خلال جنگ جهانی دوم دکتر تامسون یکی از دانشمندانی بود که در سال ۱۹۴۰-۱۹۴۱ امکان پذیر بودن ساخت بمب اتمی را تایید کرد.

George-Paget-Thomson

دکتر جورج پجت تامسون سرانجام در تاریخ ۱۰ سپتامبر سال ۱۹۷۵ میلادی در سن ۸۳ سالگی دیده از جهان فروبست.

تو پیشگامیت، میتونی سوالات رو بپرسی و هم میتونی مطلب منتشر کنی.

پیشگام پلاس   پرسش و پاسخ

حمایت از ما

شما میتوانید از طریق لینک زرین پال از ما حمایت کنید.

https://zarinp.al/pishgamit  ثبت یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند *

  ورود / ثبت نام با حساب گوگل