کلمات کلیدی در بهینه سازی اطلاعات در موبایل وب سایت ها و اپلیکیشن ها

کلمات کلیدی در بهینه سازی اطلاعات در موبایل وب سایت ها و اپلیکیشن ها

بر اساس آمار 2014 ، متوسط زمانی که کاربران آمریکایی برای وبگردی از طریق موبایل خود صرف می کنند 2ساعت و 42 دقیقه در طول روز است که همین زمان برای سال 2013 ، 2 ساعت و 38 دقیقه بوده است . به همین دلیل بسیاری از وب سایت ها برروی بهینه سازی صفحات landing page یا همان صفحات هدف خود کار می کنند. اگر بخواهیم توضیح کوتاهی در مورد صفحات landing page در وب سایت ها داشته باشیم باید بگوئیم در تجارت آنلاین یک صفحه ی هدف به عنوان یک صفحه ی معرف و یا هدایت کننده معرفی می شود. یک صفحه که در پاسخ کلیک کاربر بر روی تبلیغ به نمایش در می آید. Landing page را میتوان صفحه ای که پس از کلیک بر روی یک لینک به نمایش در می آیند گفت. آن صفحه میتواند یک صفحه ی داخلی باشد یا حتی صفحه اصلی وب سایت باشد. همانطور که از مفهوم صفحه landing page  معلوم است بهینه سازی این گونه صفحات درطراحی وب سایت ها به جذب کاربران بسیار کمک می کند ولی با توجه به گرایش بیان شده در ابتدای مقاله در طراحی نسخه بهینه شده برای  وب سایت ها و همچنین طراحی اپلیکیشن های موبایل ، علاوه بر بهینه سازی صفحات هدف ما نیاز به استراتژی کلی برای بهینه سازی محتویات همه صفحات داریم. در  طراحی نسخه موبایلی وب سایت ها و اپلیکیشن های موبایل با محدیودیت هایی مانند کمبود فضا برای نمایش اطلاعات مواجه هستیم به همین دلیل بهینه سازی محتوا و داشتن معماری اطلاعات قوی برای نسخه موبایلی وب سایت ها از اهمیت زیادی برخوردار است و چه بسا این بخش از کار از سخت ترین قسمت های پیاده سازی وب سایت ها می باشد  و نیاز به تجزیه و تحلیل فراوانی دارد .

این مقاله اطلاعاتی در مورد سازمان محتویات وب سایت ها و اپلیکیشن ها برای نسخه موبایلی است. در لابه لای توضیحات مثال هایی از وب سایت ها و اپلیکیشن های موفق ارائه می شوند تا درک بهتری از موضوع بیان شده پیدا کنید .

اجازه دهید قبل از پرداختن به موضوع اصلی مقاله این سوال را مطرح کنیم: ایا داشتن اپلیکیشن تحت موبایل بهتر است یا طراحی وب سایتی که در موبایل نمایش درستی باشد ؟

در پاسخ باید بگوییم که امروزه اکثر کاربران ترجیح می دهند با اپلیکیشن های موبایلی کار کنند و اکثر زمان خود را صرف کار کردن با اپلیکیشن های موبایلی خواهند کرد . هرچند شاید اکثر این اپلیکیشن ها برای بازی یا صرفا برنامه های اجتماعی باشد ولی در کل می توان گفت امروزه اپلیکیشن های تحت موبایل جایگاه ویژه ای در بین کاربران دارند. همچنین به دلیل اهمیت این موضوع اکثر بزینس ها علاوه بر وب سایت ، اپلیکیشن موبایلی نیز دارند . ولی در چنین شرایطی باید به فکر ارائه خدمات ویژه و طرحی نو برای پیاده سازی اپلیکیشن خود داشته باشیم چرا که کاربران شما هرگز اپلیکیشنی را که سرویس جدیدی را (نسبت به وب سایت)ارائه نکند نصب نخواهند کرد. به همین دلیل بهینه سازی اطلاعات در طراحی سایت چه در وب سایت ها و چه در اپلیکیشن های تحت موبایل امری ضروری بنظر می رسد .

در حالت کلی دو ساختار کلی برای برای نمایش محتویات در موبایل ها داریم:

1.content over navigation

سازمان دهی  بهینه سازی اطلاعات در موبایل ها در ایجاد تجربه کاربری خوب برای کاربران نقش بسزایی دارد. Navigation نقش بسزایی در معماری اطلاعات دراپلیکیشن ها و وب سایت ها دارد. نسخه های دسک تاپی محدودیتی در پیاده سازی navigation های طولانی و دارای گزینه های زیاد ندارند ولی در موبایل ها باید navigation را به ساده ترین شکل  ممکن پیاده کرد  تا برای کاربران تجربه کاربری خوبی را ایجاد کند.

همانطور که از عکس زیر پیداست، سایت آمازون یکی از نمونه های خوب پیاده سازی navigation برای نسخه موبایلی را دارد.

Navigation در این سایت به گزینه محدود شده است . گزینه های department، wish list و deals است . سایر گزینه های navigation  در پایین صفحه اورده شده است. بین navigation بالا و پایین صفحه نیز محصولات پرطرفدار قرار داده شده است.

وب سایت های دیگری مانند فیسبوک navigation خود را با اندکی تغییرات شبیه به نسخه دسک تاپ پیاده سازی کرده اند.منوی سمت راست از دید کاربر مخفی شده است و یه جای ان منوی همبرگری قرار داده شده است . که با کلیک برروی ان گزنه های منوی راست نمایش داده میشوند. همچنین گزینه check in  در نسخه موبایلی اضافه شده است .

 

وب سایت زیر نیز  از ایکون گرید برای نمایش منوهای خود در نسخه موبایلی استفاده کرده است : 

 

نکته ای که از مثال های بالا بدست می آید این است که navigation  ها در نسخه موبایلی خلاصه می شوند و به جای navigation  طولانی و پیشرفته که البته  امکان پیاده سازی انها در دستگاههای کوچک وجود ندارد ؛ تمرکز برروی محتویاتی است که  کاربران نیاز بیشتری به انها دارند  و از این طریق توجه کاربران را به خود جلب می کنند .

گتهی اوقات در طراحی سایت ها کاربران دقیقا می دانند که به دنبال چه چیزی هستند و همچنین با وب سایت یا اپلیکیشن شما آشنایی کافی دارند؛ در چنین شرایطی کاربران نیاز دارند که در کمترین زمان ممکن و بدون نیاز به خواندن محتویات وب سایت شما به سرویس های خود دسترسی پیدا کنند در چنین وب سایت یا اپلیکیشن هایی نیاز به پیاده سازی مدل دیگری از navigation ها داریم که با نام navigation over content  شناخته می شوند که در مقاله بعدی ارائه خواهند شد.

تو پیشگامیت، میتونی سوالات رو بپرسی و هم میتونی مطلب منتشر کنی.

پیشگام پلاس   پرسش و پاسخ

ثبت یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند *

  ورود / ثبت نام با حساب گوگل