بررسی اطلاعات آماری گوگل آنالتیک

در این مقاله ابزارهایی برای بررسی نسخه موبایلی وب سایت ها را معرفی می کنیم . برای بررسی وآنالیز ترافیک موبایلی وب سایت ها از ابزارهای گوگل انالتیک می توان استفاده کرد. توسط گوگل انالتیک می توانید امارها و گرافهای با ارزشی را در مورد بازدیدکنندگاه وب سایت خود بدست اورید. این ابزار بسیار خوب نه تنها برای صاحبان وب سایت ها بلکه برای بازاریاب های اینترنتی نیز بسیار مفید است. یکی از ابزار های بسیار خوب برای بهبود سئوی وب سایت ها می باشد.

گوگل انالتیک برای تجزیه و تحلیل وب بوجود امده است . از طریق این ابزار می توانید مشخص کنید که بازدیدکنندگان وب سایت شما از چه منابعی وارد سایت شما شده اند و انها را بررسی کنید . گوگل انالتیک یکی از پر استفاده ترین تحلیگر اماری وب سایت ها است  و بسیاری از وب سایت های معروف دنیا ازاین ابزار استفاده می کنند . ابزار های انالیزی دیگری نیز وجود دارند ولی در این مقاله ما برروی ابزار گوگل انالتیک تمرکز می کنیم و این ابزار را شرح می دهیم :

قسمتی در گوگل انالتیک وجود دارد که انالیزی از تعداد کاربرانی موبایلی و موقعیت مکانی و bounce rate انها  در اختیار انها قرار می دهد .

اما bounce rate چیست ؟

bounce rate  مقیاسی است جهت بررسی میزان فعالیت کاربران در سایت. دلایل عمده کاهش فعالیت کاربران در سایت را مواردی دانست که موجب آزار و هم چنین گیج شدن آن ها در وب سایت می شوند. عدم تمرکز کاربران در سایت می تواند در نتیجه استفاده بیش از حد از انیمیشن و هم چنین استفاده از رنگ های نا مناسب برای وب سایت باشد . عوامل آزار دهنده می توانند پیاده سازیnavigation  ضعیف ، پیغام های خطای نامناسب و استفاده از فونت های نامناسب و ناخوانا و ...  باشند که کاربران را از ادامه فعالیت و بررسی وب سایت باز می دارد. برای سنجش میزان Bounce rate در وب سایت میتواند از این  ابزار رایگان گوگل استفاده نمائید .

فرقی ندارد شما نسخه موبایل جداگانه برای وب سایت خود طراحی کرده باشید یا صرفا از طراحی responsive استفاده کرده باشید؛ گوگل انالتیک این اطلاعات مفید را در اختیار شما قرار خواهد داد در منوی audience  گزینه mobile  و سپس overview  را انتخاب کنید تا به این اطلاعات دسترسی داشته باشید . از طریق این tab می توانید اطلاعات مفیدی درباره کاربرانی که از طریق دستگاه های دسک تاپ و تبلت و موبایل وب سایت شما را بازدید کرده اند در اختیار شما قرار می دهد . با انالیز این اطلاعات می توانید تعداد کاربرانی که از طریق موبایل وب سایت شما را مشاهده می کنند را بررسی کنید و نسخه موبایلی وب سایت خود را بهبود ببخشید.

به اطلاعات زیر که شامل اطلاعات امار بازدیدکنندگان موبایلی و تبلتی در سال 2013 و 2014 است توجه کنید. افزایش تعداد کاربران برای این دستگاهها را  می توانید در این عکس ها ببینید.

 در سال 2014

در ابتدای این مقاله در مورد bounce rate توضیح داده شد. در Tab ، Overview  همچنین می توانید  اطلاعات bounce rate  را مشاهده کنید .  می توانید بررسی کنید که Bounce rate کدام دستگاه بالاتر است  و در جهت بهبود بخشیدن bounce rate خود تلاش کنید .

از طریق این ابزار می توانید بررسی کنید که ترافیک وب سایت شما از کجا و به چه صورتی به وب سایت شما هدایت می شود و این مورد در آنالیز بسیار مهم می باشد. برای دسترسی به این اطلاعات مانند شکل زیر عمل کنید:

 

با انتخاب secondary dimension > country/territory>users می توانید مکان جغرافیایی بر اساس کشور برای بازدیدکنندگان خود را مشاهده کنید . این گزینه برای بزینس های بین المللی می تواند بسیار پرکاربرد باشد و به صاحبان این مشاغل کمک کند استراتژی های خود را برای کشور های مختلف پایه ریزی کنند. به عنوان مثال همانطور که از عکس زیر پیداست این وب سایت اکثر کاربران موبایلی خود را ازآمریکا دریافت کرده است بنابراین باید برای طراحی موبایلی ان  در این قسمت سرمایه گذاری کرد.

  

امیدوارم بهره ی کافی را برده باشید.ثبت یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند *

  ورود / ثبت نام با حساب گوگل