iOS 9.1 هک شد؛ هکرها یک میلیون دلار جایزه گرفتند

iOS 9.1 هک شد؛ هکرها یک میلیون دلار جایزه گرفتند

تیمی متشکل از چند هکر ناشناس موفق شد جایزه یک میلیون دلاری برای هک کردن سیستم عامل موبایل اپل، iOS 9.1 را دریافت کند. این جایزه از طرف شرکت زیرودیوم پرداخت شده است. این شرکت در زمینه شناسایی نقاط ضعف اطلاعاتی و امنیتی شرکت ها فعالیت دارد. این شرکت اواخر ماه سپتامبر خبر برگزاری مسابقه ای با نام " جایزه یک میلیون دلاری برای کشف حرفه امنیتی در iOS 9.1" را مطرح کرد. این شرکت حالا اعلام کرده جایزه را به تیمی از هکرهای ناشناس اعطا کرده است.


آنطور که چاوکی بکرار موسس شرکت زیرودیوم اعلام کرده، رقابت بین دو تیم از هکرها بر سر دست یابی به این جایزه بسیار جدی بود ولی در آخر یکی از آنها به موفقیت رسید. این شرکت به دنبال چیزی بسیار فراتر از روش های Jail break متداول بود، و روشی برای هک از طریق مرورگر وب یا مبتنی بر پیام کوتاه که از راه دور قابل انجام باشد را مدنظر داشت. شرط اصلی برای برنده شدن جایزه این بود: از راه دور و بدون اینکه کاربر متوجه شود، اپلیکیشنی را به گوشی او منتقل و نصب کنید.


خبر جالب تر، تصمیم زیرودیوم برای فروش این روش هک به بالاترین پیشنهاد است. مشتریان این معامله شرکت های فناوری، موسسات مالی و سازمان های دفاعی هستند. بکرار گفته انتظار دارد این معامله در نهایت بین زیرودیوم و یک شرکت آمریکایی انجام شود. این معامله هم برای شرکت هایی که می خواهند محصولی امن تولید کنند جذاب است و هم برای افرادی که قصد سوء استفاده از آن را دارند.


احتمال برطرف شدن این مشکل توسط اپل در آینده نزدیک بسیار بعید است، زیرا زیرودیوم اصلأ قصد ندارد به اپل در برطرف کردن این مشکل کمک کند، حداقل تا وقتی که به قراردادی با رقم دلخواه خود دست یابد. اگر شما هم نسبت به اخلاقی بودن این اقدام زیرودیوم تردید دارید، بد نیست بدانید که این شرکت کاری خلاف قانون آمریکا انجام نمی دهد.


با توجه به سود کلان این نوع مسابقه ها، باید انتظار تعداد بیشتری از آنها را در آینده داشته باشیم.

 

تو پیشگامیت، میتونی سوالات رو بپرسی و هم میتونی مطلب منتشر کنی.

پیشگام پلاس   پرسش و پاسخ

ثبت یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند *

  ورود / ثبت نام با حساب گوگل