طراحی مینیمال،تاریخچه و تاثیرات آن در طراحی وب! + معرفی سایت

طراحی مینیمال، یکی از جنبش های قابل توجه، در طراحی قرن بیستم و اوایل قرن بیست و یکم است.
طراحی مینیمال، خیلی لوکس، پر زرق و برق و متداول نیست اما در بسیاری از رشته ها و زمینه های مختلف نفوذ کرده است، مخصوصا در زمینه های هنری. هر چیزی که به رابط کاربری (User Interface) ارتباط داشته باشد از طراحی سخت افزار، ماشین، فیلم ها، بازی ها، طراحی وب سایت گرفته تا طراحی بصری (Visual) و موارد دیگر، تحت تاثیر مینیمالیسم قرار گرفته اند.خیلی ها ممکن است معنی مینیمالیسم را نداند، اما در روز با آنها سر و کار داشته باشند. مثل استفاده از یک تلفن مدرن، بررسی یک وب سایت ساده و مرتب، استفاده از یک نرم افزار یا (application) جدید، یا هنگام ورق زدن یک بروشور یا یک مجله یا هنگام انتظار در یک اتاق نشمین ساده که با یک مبل راحتی براق تزئین شده است.دلیل اصلی اینکه چرا مینیمالیسم در رشته ها و زمینه های مختلف نفوذ کرده هنوز معلوم نیست اما خیلی ها آن را نفوذ هنر پاپیولار ( هنر توده ) یا(pop art) می نامند.زیرا مینیمالیسم بیشتر شبیه یک اصل است تا یک شیوه بصری . و تا زمانی که یک اصل باشد همه زمینه ها حتی طراحان معماری نمای ساختمان و طراحان صنعتی هم می توانند از آن استفاده و آن را توسعه دهند. کاری که در حال حاضر طراحان وب و طراحان بصری ( visual ) در حال انجام آنند.  

بنابر این تاثیر مینیمالیسم در همه رشته ها و زمینه ها، زیاد و پر اهمیت است. همانطور که گفته شد مینیمالیسم پرزرق و برق نیست اما با نفوذ و گسترده است. با توجه به این موضوع این سوال برای همه پیش می آید که، به چه طرحی، طرح مینیمال می گویند؟در این مطلب سعی شده است تا ریشه و شکل های کلیدی طرح مینیمال به همراه خلاصه ای از تاریخچه، نکات کاربردی در طراحی و نمونه هایی از وب سایت های مینیمال معرفی و توضیح داده شود.
مینیمالیسم بیشتر شبیه یک اصل است تا یک سبک بصری (visual).

طرح مینیمال چیست؟

مینیمالیسم، یک شیوه طراحی است که از قرن ۲۰ ام میلادی شروع شده و تا به امروز ادامه دارد. شرکت های برجسته ای مانند اپل و طراحان گرافیک و بصری visual زیادی از آن پیروی می کنند. یک طرح مینیمال در واقع طرحی است که در آن فقط عناصر اصلی حفظ و استفاده می شوند.طراح معمار آقای لودویگ مایس ون در روهه Ludwig Mies Van Der Roheدر مورد مینیمالیسم می گوید:( صحبت با شما: شعار ها و سخنان بزرگان در این مقاله به علت وسعت معنی و مفهوم و برداشت های مختلف خواننده به همراه اصل جمله بیان شده است . شما می توانید برداشت متفاوت از مفهوم این جملات داشته باشید)
“Less is more” به مفهوم: با استفاده کمتر از عناصر، می توان، تاثیر بیشتری ایجاد کرد.
یکی دیگر از طراحان مینیمال به نام باک مینیستر فولر Buckminster Fullerدر مورد مینیمالیسم می گوید:

“Doing more with less” به مفهوم :انجام کارهای بیشتر با امکانات کمتر است.

در طراحی مینیمال وب سایت، بروشور، نمای خانه، سخت افزار یا هر چیز دیگری، اشکالی ندارد که بخشها و عناصر غیر لازم را حذف کنید ( عناصری که طرح بدون آنها ۱۰۰% کاربردی باقی بماند) و فقط عناصر اصلی را حفظ کنید

ریشه ی طراحی مینیمال

مثل همه رویدادهای زندگی که از موضوعی الهام و نشات میگیرد، طراحی مینیمال نیز از فرآیندی، نشات و ریشه گرفته است. این فرآیند ها شامل موارد زیر هستند:۱- جنبش هنری The De Stijl2- معمارانی مثل Ludwig Mies Van Der Rohe3- طراحی سنتی ژاپنی

۱- جنبش De Stijl

De Stijlیک جنبش هنری بود که در سال ۱۹۱۷ در هلند شروع شد و تا اوایل ۱۹۳۰ ادامه داشت. De Stijl عبارتی است به زبان هلندی، معنی انگلیسی آن the style و معنی فارسی آن سبک، شیوه یا روش می باشد .حامیان این جنبش نقاشان ، مجسمه سازان و طراحان بودند.پیروان این جنبشDe Stijlبا کم کردن عناصر اضافی به سادگی و انتزاعی بودن طرح می افزایند، و از عناصر با خصوصیات اصلی آنها، استفاده می کنند. مثل استفاده از:۱- خطوط عمودی و افقی۲- اشکال چها ر وجهی۳- ارزش اولیه رنگ های سفید، سیاه و توسی۴- استفاده از رنگ های اولیه آبی ، قرمز و زرددر طرح های آنها عناصر و لایه ها همدیگر را قطع نمی کنند. هر یک از عناصر به صورت مستقل کار می کند و کار عنصر دیگر را پوشش نمی دهد . با توجه به توضیحات داده شده متوجه می شوید که نیاز به وسعت دید زیادی برای درک چگونگی تاثیر ( De Stijl ) روی طرح های مینیمال ندارید.

۲- لودویگ مایس ون در روهه (Ludwig Mies Van Der Rohe)

لودویگ مایس ون در روهه Ludwig Mies van der Roheطراح معمار آلمانی، پیشگام طراحی مدرن و کسی است که پس از جنگ جهانی اول در طرح های مدرن خود طراحی مینیمال را پایه گذاری کرد. از بناهای برجسته ای که توسط او طراحی شده می توان ساختمان کرون هال شیکاگوCrown Hallو ساختمان سیگرام نیویورکNew York’s Seagramرانام برد .ون در (Van Der) سعی داشت سادگی و وضوح را در طرح هایش پیاده سازی کند طرح های او با ویژگی های همراه بود که به چند مورد آن اشاره می کنیم:۱- استفاده از وسایل مدرن مثل استیل و شیشه های رنگی۲- استفاده از ساختار مینیمال۳- استفاده زیاد، از فضاهای اضافی

۳- طراحی سنتی ژاپنی

از ابتدا تا به حال در طرح های سنتی ژاپنی، افزودن عناصر لازم و حذف عناصر اضافی، همیشه مورد توجه بوده است.هنگامیکه که به طرح های معماری داخلی یا بناهای ساختمانی آنها نگاه می کنید، متوجه می شوید که آنها از تزئینات کمتر ، رنگ ها، خطوط و اشکال ساده تری استفاد ه می کنند . ارتباط زیادی بین طرح های سنتی ژاپنی و فرهنگ ژاپنی وجود دارد. فرهنگی که در آن بی آلایشی و سادگی موج می زند . همه چیز به صورت ساده بیان شده است از طرز آماده کردن یک غذا گرفته تاتزئین آن ،مزه غذا و چیز های دیگر مثل مراسم سنتی چای و باغ های سنگی همه و همه بر محور سادگی و استفاده از امکانات ضروری و حذف موارد غیر ضروری، می چرخد. حتی لباسهای سنتی آنها، کیمونو، نیز از این موضوع مستثنی نیست. در طراحی این لباس هیچ گونه تزئینی وجود ندارد و اجزای آن کاملا ضروری، منطقی و کاربردی ایجاد شده است. در طراحی اجزای این لباس، آزادی، خنکی، راحتی، دوام،راحتی پوشیدن و بیرون آوردن لباس از تن، در نظر گرفته شده است.طبیعتا طراحان مینیمال در مقایسه با طرح های گوتیگ Gothicو ویکتوریاییVictorian، بیشترین تاثیر خود را از طراحی سنتی ژاپنی گرفته اند.

چکیده ای از تاریخچه طراحی مینیمال

مینیمالیسم از اوایل قرن بیستم و تقریبا در سال ۱۹۲۰ با معماری شروع شد . بعد از جنگ جهانی، مهندس و طراح معمار، لودویگ مایس ون در روهه ( Ludwig Mies van der Rohe) یکی از اولین افرادی بود که از قوانین مینیمالیسم در طراحی های خود استفاده کرد. علتی که طرح های معماری مینیمال به سرعت به معروفیت و محبوبیت رسید، استفاده طراحان از ابزار های مدرن مانند شیشه ، استیل و بتون در کارهایشان بود. در همین زمان بود که استاندارد سازی روش های ساخت و ساز شکل گرفت و در اجرای طراحی های موثر و ساخت ساختمان هایی با طرح مینیمال، کمک بسیاری کرد.این شیوه تا اواسط قرن بیستم، توسط طراح و معمار باک مینیستر فولرbuckminister fullerبا طراحی گنبدی که به صورت یک شکل هندسی ساده است،ادامه یافت. این بنا همچنان به عنوان یک ساختمان مدرن در نظر گرفته می شود و همچنان پابرجاست.سادگی، در نقاشی، طراحی داخلی، مد و موسیقی به صورت نقاشی های منیمال، موسیقی مینیمال، دانشکده آهنگسازی مینیمال و موارد دیگر نفوذ کرد و تا امروز نیز ادامه داشته است و درحال حاضر استفاده از طرح هایی با این سبک امری بسیار عادی است.

فرانک استلا Frank Stellaنقاش برجسته در رابطه با نفوذ مینیمال در طرح ها می گوید:

“What you see is What you see ” آنچه می بینید همان چیزی است که می بینید.

هنر مینیمال به صورت ویژه ای در دهه ۱۹۶۰ در آمریکا رشد کرد. این هنر مشابه جنبش ( De Stijl ) ، روی نقاشان آن دوره برای بیان هنر انتزاعی، تاثیر گذاشت و آنها در طرح هایشان فقط از اشکال هندسی ابتدائی و بدون تزئینات و عناصر اضافه استفاده می کردند.طبیعتا تمرکز بر روی سادگی به محصولات مصرفی نیز نفوذ کرد. دایتر رمزDieter Ramsاز طراحی مینیمال در محصولاتBraunاستفاده کرده است . IKEAشرکت سوئدی ارائه کننده ی مبلمان و اسباب منزل، نمونه دیگری از تاثیر مینیمالیسم بر محصولات مصرفی است . محصولات این شرکت بسیار ساده و برای همه افراد با سلایق مختلف طراحی شده است که به سادگی هم ساخته می شوند.طراحی مینیمال در حوزه دیجیتال نیز نفوذ کرده است. اصول طراحی مینیمال به صورت بصری (Visual) و در طراحی وب نیزاستفاده می شود

طراحان منیمالیست تاثیر گذار

افراد بسیاری وجود دارند که طراحی مینیمال انجام میدهند. اما در مینیمالیسم هم مانند هر حرکت یا جنبش دیگر، افرادی وجود دارند که به عنوان مهره های کلیدی در نظر گرفته می شوند که از بقیه با نفوذ تر و تاثیر گذار تر هستند . در طراحی مینمال هم دو طراح با نام های باکمینیستر فولرBuckminster Fullerو دایتر رمز Dieter Ramsبه عنوان دو مهره کلیدی و تاثیر گذار شناخته شده اند.

Buckminster Fuller

فولر (Fuller) یک طراح آمریکایی است که به علت طراحی نمای گنبدی شکل هندسی خود مشهور است. او در سال ۱۸۹۵ به دنیا آمد. میل به پیشرفت و آبنده گرایی او را در طراحی این نمای گنبدی شکل مینیمال، در اواسط قرن بیستم، کمک بسیاری کرد. این بنا تا امروز پابرجاست و جزو نماهای مدرن در نظر گرفته می شود.

Dieter Rams

برای طراحان نام دایتر رمز (Dieter Rams) نام آشنایی است . رمز (Rams) یکی از طراحان صنعتی آلمانی است که در سال ۱۹۳۲ متولد شده و طراح ارشد شرکت Braun بود.شرکتی که در آن طراحی های جدیدی مانند ضبط صوت ها، رادیو ها، ماشین حساب ها و لوازم مصرفی دیگر طراحی و ساخته می شود. رمز (Rams) در رابطه با مینیمالیسم در طراحی، می گوید:

” کمتر، اما بهتر. Less, but better “

10 قانونی که دایتر رمز در مورد ویژگی های یک طرح برجسته می گوید. ” یک طرح خوب باید”:۱-ابتکاری باشد: از تکنولورژی ها برای ایجاد ابتکار در کارهایتان استفاده کنید.۲- قابل استفاده باشد: در طراحی ها برای قابل استفاده و کاربردی بودن پا فشاری کنید.۳-قابل درک و فهم باشد: خود محصول گویای نوع کاربری اش باشد.۴- زیبا باشد: زیبایی به همه احساس خوبی می دهد.۵- ساده باشد: اجازه دهید که مصرف کننده با نظر خودش از طرح استفاده کند.۶- صادق باشد: طرح نمی تواند تضمین کند که حسی را که محصول نمی تواند انتقال دهد را، منتقل می کند.۷- طولانی و بلند مدت باشد: بدون زمان باشد یعنی در هر زمانی که هستیم طرح قابل استفاده باشد.۸- دقیق باشد : همه جزئیات به دقت در نظر گرفته شده باشد.۹- دوستدار محیط زیست باشد: به دو صورت فیزیکی و بصری، دراستفاده از منابع و محیط صرفه جویی کند.۱۰- تا جای ممکن کوچک و ضروری باشد.

روش های کاربردی صحیح برای طراحی مینیمال

مینیمالیسم در طراحی وب سایت، دارای مفهومی است که نمایانگر حفظ ساختار عناصر مهم و اصلی، می باشد .ظاهر وب سایت های مینیمال معمولا ، خیلی تمیز، ساده و مرتب است و باعث انتقال حس مطلوب به کاربران و بازدید کنندگان می شود.امروزه تاثیر استفاده از طرح های مینیمال از طراحی های مدرن بیشتر است.یک وب سایت نامرتب، حس ناراحتی، دسترسی دشوار و در بعضی موارد خشم را به بازدید کنندگان منتقل می کند و گاهی اوقات ارائه اطلاعات زیاد باعث فرار کاربران از سایت می شود. با ایجاد تعادل مناسب و با ارائه یک طرح ویژه و منحصر به فرد می توان، وب سایت هایی طراحی کرد که هم ساختار ساده تری برای طراحان وب داشته باشد و هم دسترسی ساده تری برای کاربران سایت.اطلاع از تاریخچه و روش های کلیدی در طراحی های مینیمال بسیار عالی است اما دانش بدون عمل، کاربردی نیست. در زیر به نکاتی در مورد روش های صحیح و کاربردی طراحی مینیمال، در طراحی وب سایت می پردازیم:

قوانین مینیمالیسم در طراحی وب

استفاده کمتر یعنی تاثیر بیشتر : از عناصر ی استفاده کنید که برای طراحی وب سایت الزامی هستند. تاثیر نهائی تمام عناصر خیلی بیشتر از تاثیر هر یک از اجزا به تنهایی است.حذف عناصر اضافی: عناصر زاید و بدون استفاده را از وب سایت حذف کنید. عناصری راحفظ کنید که برای محتوا و عملکرد وب سایت مناسب هستند.حذف عناصر تا زمان مختل شدن کار: عناصر اضافی وب سایت را تا زمانی که استفاده از وب سایت مختل شود می توانید حذف کنید.همه جزئیات در نظر گرفته شود: عناصری که برای استفاده باقی می گذارید باید حیاتی باشند. خود را به جای بازدید کننده ها بگذارید به حسی فکر کنید که او در هنگام بازدید از سایت خواهد داشت( حس تنفر، مدرن بودن، تمیز بودن سایت، مصنوعی بودن و غیره) سپس جزئیات را به وب سایت اضافه نمائید.استفاده از رنگ های مینیمال: از رنگ هایی که به خوبی با یکدیگر در تعامل هستند، استفاده کنید. برای استفاده از رنگ ها به احساسی که بازدید کننده از دیدن آن رنگ خواهد داشت توجه کنید.استفاده از فضا های سفید حیاتی:همه فضای وب سایت را با محتوا و تصاویر پر نکنید . به جای آن از فضا های سفید برای هدایت بازدید کننده به دیدن محتواهای خاص، استفاده کنید.

ظاهر و باطن طراحی مینیمال

جنبه های کلیدی مینیمالیسم در طراحی وب سایت که در زیر شرح داده شده است، اصول استفاده شده ی طراحان وب سایت مینمیال است که این سبک را به خوبی درک کرده اند و از آن استفاده نموده اند:تایپوگرافی :استفاده از فونت های تمیز، ساده و با خوانایی زیاد.چینش قوی گرید ها (Grids) :چشمان کاربران و بازدید کنندگان با خوانایی و نظم خوش آیند محتوا، در وب سایت ها، آشنا است . بهتر است محتوا در محل هایی از سایت قرار داده شود که برای بازدید کنندگان آشنا است و برای آنها قابل پیش بینی است.کنتراست یا تضاد ها:افزودن کنتراست ها می تواند خوانایی محتوا و سازگاری طرح مینمیال با چشمان یا دید بازدید کنندگان را به شدت افزایش دهدفضای سفید (white spaces) :با استفاده مناسب از فضای سفید و با ایجاد حس راحتی و عدم فشردگی مطالب و محتوا، می توانید نگاه بازدید کنندگان را به سمت محتوایی ببرید که می خواهید نظر او جلب شود

نمونه های عملی از طراحی های وب سایت مینیمال

حالا شما با تاریخچه ی طرح های مینمال آشنا شدید . وقت آن است که در صورت علاقه به این موضوع طرح های خود را بر اساس استاندارهای رعایت شده توسط دیگر طراحان مینیمال وب، ارتقاء دهید. برای کسب ایده های لازم در مورد این نوع طراحی، می توانید لینک های زیر را که نمونه های عالی جمع آوری شده از وب سایت های مینیمال است نگاه کنید .در صورتی که یک طراح مینیمال هستید، یا از این سبک طراحی لذت می برید و تجربه های خوبی دارید، میتوانید با گذاشتن نظر خودتان ما را هم در این تجربه سهیم کنید.ثبت یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند *

  ورود / ثبت نام با حساب گوگل