Gravatar image

فاطمه آگاهی
 2 هفته قبل

12 عامل تاثیرگذار برای بهبود وضعیت سئوی خارجی سایت

هرگونه اقدامی که با هدف بهبود وضعیت وبسایت در موتورهای جستجو، در خارج از فضای سایت انجام شود، سئو خارجی محسوب می‌شود. سئوی خارجی در ذهن اکثر افراد تنها به لینک‌سازی محدود است اما درحقیقت دنیای گسترده‌تری دارد و تمام موارد با هدفی یکسان (دریافت بک‌لینک، افزایش ترافیک و فروش) انجام می‌شوند و استفاده از تمام آن‌ها در وضعیت سایت تاثیر چشمگیری دارد. از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در سئوی خارجی می‌توان به پست مهمان، فعالیت در شبکه‌های اجتماعی، پروفایل سازی و... اشاره کرد. همچنین لازم است بدانید که مکمل سئوی خارجی، سئوی داخلی است و آن‌ها بدون یک‌دیگر معنایی ندارند. شما ابتدا باید سئوی داخلی سایتتان را مطابق با الگوریتم‌های گوگل بهینه کنید و سپس سئوی خارجی را شروع کنید. قبل از شروع هرکاری لازم است بدانید که سئوی خارجی فرایندی است که شما باید مستمر و دائمی انجام دهید و ممکن است زمان‌بر باشد. ربات‌های گوگل در فضای وب دائما درحال گشت‌وگذار هستند و صفحات مختلف را بررسی می‌کنند. هنگامی که شما لینک سایتتان را در دیگر سایت‌ها قرار می‌دهید، وقتی ربات‌ها درحال بررسی صفحات مختلف هستند، به لینک شما برخورد می‌کنند و آن را به لیست خود اضافه می‌کنند تا آن را بررسی کنند و شما به این صورت از امتیاز و اعتبار یک سایت دیگر برخوردار می‌شوید. بک‌لینک یکی از مهم‌ترین فاکتورهای سئو است که در افزایش فروش سایت، ترافیک و اعتبار تاثیر به‌سزایی دارد. نکته مهم دیگری که در لینک‌سازی خارجی وجود دارد این است که ارزش و اعتبار تمام بک‌لینک‌ها به یک اندازه نیست و کیفیت بک‌لینک ها بسیار مهم‌تر از تعداد آن ها است. 

 

12 عامل تاثیرگذار برای بهبود وضعیت سئوی خارجی سایت

 

1.رپورتاژآگهی

یکی از بهترین روش‌ها برای دریافت بک‌لینک از دیگر سایت‌ها رپورتاژآگهی است. به دین صورت که شما متنی در جهت معرفی و توضیح (نه تبلیغاتی) کسب‌وکار، خدمات و محصولات خود می‌نویسید و در جای درست کاربر را تشویق به مشاهده سایت خود می‌کنید. این متن باید به صورتی باشد که کاربر بعد از خواندنش در مورد اطلاعاتی که از متن دریافت کرده است کنجکاو شود، احساس نیاز کند و به سمت سایت شما هدایت شود. حتی اگر کاربر بعد از خواندن مقاله، وارد سایت شما نشود، شما می‌توانید با استفاده از نام برندتان در مقاله برای کاربر یک پیشینه‌ی فکری درست کنید. این کار به برندسازی شما در ذهن کاربر و ربات‌ها کمک می‌کند. به عنوان مثال آوردن خدمات اصلی‌تان همراه با نام برند. مانند رپورتاژآگهی رایگان در یونویس. در این عبارت خدمات یک سایت را همراه با نام برندش آورده‌ایم. در این رپورتاژآگهی، حتی اگر کاربر وارد لینکی که قرار داده‌اید نشود، شما برندسازی کرده‌اید و غیر مستقیم نام و خدمات خود را در ذهن کاربر ثبت کرده‌اید.


2.پست مهمان

یکی دیگر از راه‌های دریافت بک‌لینک، پست مهمان است. پست مهمان شبیه به رپورتاژآگهی است. اما در یک پست مهمان اصولی، بهتر است یک مقاله اطلاعاتی بنویسید و در قسمتی از آن لینک سایت خود را قرار دهید. سایت‌هایی وجود دارند که شما می‌توانید در آن‌ مقاله خود را منتشر کنید و لینک‌تان را در آن قرار دهید.

 

3.نیاز مردم را برطرف کنید.

شاید با خود فکر کنید که برطرف کردن نیاز مردم چه ارتباطی با سئوی خارجی دارد. اما یکی از راه‌های افزایش ورودی و فروش سایتتان راضی نگه داشتن کاربران و رفع مشکل آن‌ها است. هنگامی که شما خدمات و محصولات مناسبی داشته باشید، افرادی که تجربه کاربری خوبی از همکاری با شما دارند، شما را از طریق پلتفرم‌های مختلف و یا به صورت دهان به دهان به یکدیگر معرفی می‌کنند و این کار باعث افزایش ترافیک و فروش شما می‌شود.

 

4.برقراری ارتباط با اینفلوئنسرها

اکثر مردم امروزه در فضای مجازی حداقل تحت تاثیر زندگی و رفتار یک نفر هستند. شما می‌توانید از آن‌ها برای تبلیغ کسب‌وکارتان کمک بگیرید. از آن‌ها بخواهید در مورد محصولات و خدمات شما نظرشان را بگویند و یا شرکت و کسب‌وکار شما را به صورت مستقیم تبلیغ کنند. همچنین می‌توانید با آن‌ها یک محتوای مشترک برای انتشار در شبکه‌های اجتماعی آماده کنید. تبلیغ اینفلوئنسرها می‌تواند در وضعیت سایت شما موثر باشد.

 

5. بررسی لینک رقبا

یکی از بهترین راه‌ها برای پیدا کردن سایت خوب برای بک‌لینک، بررسی رقبا است. با استفاده از ابزارهایی مانند اچرفز((Ahrefs می‌توانید بک‌لینک‌ها و صفحاتی که رقبا در آن‌ها لینکشان را قرار داده‌اند، بررسی و از آن‌ها استفاده کنید. بعد از بررسی رقبا، محتوایی بهتر و قوی‌تر بنویسید و در آن سایت‌ها منتشر کنید.

 

6.فعالیت در شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی، یکی از مهم‌ترین قسمت‌های فضای وب هستند و قرار دادن لینک سایت در آن‌ها برای شما یک امتیاز محسوب می‌شود. فعالیت در شبکه‌های اجتماعی تاثیر مستقیمی در سئو ندارند اما حضور فعال شما در آن‌ها باعث برقراری ارتباط حسی مخاطب با شما، اعتماد و افزایش فروش می‌شود. همچنین وجود لینک سایت در پلتفرم‌های اجتماعی، در نگاه گوگل یک امتیاز مثبت محسوب می‌شود. 

 

7.انتشار لینک در سایت‌هایی با امکان ساخت پروفایل شخصی

شما می‌توانید در سایت‌های معتبری مانند آپارات، نماشا، میهن ویدئو، و همچنین در سایت‌های پروفایل‌سازی خارجی، صفحه‌ای بسازید و اطلاعات و لینک خود را در آنجا قرار دهید. این نوع بک‌لینک‌های رایگان، بسیار با ارزش هستند و در سئوی خارجی سایت شما تاثیر به‌سزایی دارند. برای پیدا کردن این‌گونه سایت‌ها، در گوگل عبارت " بهترین سایت ها برای بک لینک خارجی رایگان" را جستجو کنید.

 

8.مشارکت در کامنت‌ها

توجه داشته باشید که قرار دادن بی‌مورد و مکرر لینک سایتتان در قسمت کامنت‌ها سئوی کلاه سیاه است. پس برای لینک‌سازی کلاه سفید در کامنت‌ها چه کارهایی باید انجام داد؟ شما باید مراقب باشید که متعادل رفتار کنید و تنها در جواب سوال کاربرانی که، جواب سوالشان در سایت شما است، پاسخ دهید و سایت خودتان را معرفی کنید.

 

9.سایت‌های سوال و جواب 

سایت‌هایی وجود دارند که افراد در آنجا سوال خود را مطرح می‌کنند و کاربران دیگر جواب سوال را می‌دهند. شما می‌توانید به عنوان یک کاربر معمولی، به افرادی که خدمات و محصولات شما به حل مشکل‌شان کمک می‌کند، سایتتان را معرفی کنید.

 

10.تولیدمحتوای منحصربه‌فرد

با تولید محتوای منحصر به فرد همیشه در صفحه اول خواهد بود. هر کجا که تصمیم داشتید لینک خود را در آن قرار دهید، ابتدا یک محتوای اصولی و منحصر به خودتان بنویسید و بعد لینکتان را در آن قرار دهید. یک محتوای خوب و یک لینک‌سازی عالی، سرعت موفقیت شما را چند برابر می‌کند. از تکنیک آسمان خراش استفاده کنید. بدین صورت که ابتدا کلمه‌کلیدی خود را انتخاب کنید. در قدم دوم 10 مقاله صفحه اول را که با جستجوی کلمه‌کلیدی مدنظر نمایش داده می‌شوند را بررسی و سعی کنید مقاله‌ای بهتر از 10 مقاله موجود در صفحه اول بنویسید و سپس لینک خود را در آن قرار دهید.

 

11.از اینفوگرافی استفاده کنید. 

در کنار متن خود از تصاویر هوشمندانه و اینفوگرافی استفاده کنید. اینفوگرافی عکسی است که در آن با استفاده از نمودار، تصاویر و اشکال موضوعی را توضیح می‌دهید. با انجام این کار ممکن است صاحبان سایت‌های دیگر، از خلاقیت بصری شما استفاده کنند و اینفوگرافی شما را در سایتشان قرار دهند و لینک سایت شما را به عنوان مرجع عکس، در سایت قرار دهند. برای درست کردن اینفوگرافی حتما نباید گرافیست باشید بلکه کمی خلاقیت کافی است تا با استفاده از برنامه‌هایی مانند canva  یک اینفوگرافی حرفه‌ای داشته باشید.

 

12.قرار دادن لینک سایتان در سایت‌های منبع

در فضای وب، سایت‌هایی وجود دارند که با هدف معرفی کسب‌وکارها شروع به کار کرده‌اند. شما با قرار دادن اطلاعات سایت و لینک خود در این سایت‌ها به مخاطب در شناخت بیشتر کسب‌وکار خود کمک می‌کنید. به عنوان مثال سایت بهترینو با هدف معرفی بهترین کسب‌وکارها شروع به کار کرده است و هنگامی که کاربر عبارت" طراحی سایت در تهران" را جستجو می‌کند، سایت بهترینو 10 پیشنهاد برتر موجود، که در سایت اطلاعاتشان را ثبت کرده‌اند، نمایش می‌دهد.

 

درآخر

فراموش نکنید سئوی خارجی تنها به بک‌لینک و لینک‌سازی محدود نمی‌شود و هر اقدامی که در خارج از سایت برای بهبود وضعیت سایت و فروشتان انجام دهید، جزئی از سئوی خارجی به حساب می آید و در آخر مهم‌ترین نکته‌ای که در پیاده سازی 12 عامل گفته شده وجود دارد این است که به جای تمرکز بر روی تعداد بک‌لینک‌ها، بر روی کیفیت آن‌ها تمرکز کنید.ارسال دیدگاه