زندگی نامه ارنست کلادنی

زندگی نامه ارنست کلادنی :

ارنست کلادنی در سال ۱۷۵۶ در شهر ویتنبورگ و در یک خانواده تحصیل کرده و روشنفکر متولد شد. پدر و پدربزرگ وی هر دو هم کشیش و هم استاد رشته‌ی الهیات در دانشگاه ویتنبورگ بودند.

Ernst Chladni

همچنین عموهای ارنست کلادنی نیز در رشته‌های حقوق و تاریخ استاد دانشگاه بودند و ارنست کلادنی در محیطی پرورش یافت که فراگیری علم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بود.

Chladni,-Ernst-Florens-Friedrich

ارنست کلادنی به شدت به علوم طبیعی و فیزیک علاقه داشت اما پدرش با درخواست ارنست مبنی بر ادامه تحصیل در رشته‌ی فیزیک مخالفت کرد و اعلام کرد که وی باید در رشته حقوق به تحصیل به پردازد.

ارنست کلادنی بر اساس درخواست پدر در رشته‌ی حقوق و فلسفه در دانشگاه ویتنبورگ و لایپزیک تحصیل کرد و در سال ۱۷۸۲ مدرک خود را دریافت کرد. در همان سال پدر ارنست از دنیا رفت و بلافاصله ارنست کلادنی تصمیم گرفت تا تحصیل در رشته‌ی فیزیک را آغاز کند و با علاقه فراوان به تحصیل و به انجام آزمایش‌های گوناگون در این رشته پرداخت.

Ernst Chladni

از مهمترین دستاوردهای علمی ارنست کلادنی در فیزیک می‌توان به مطالعه موج‌های صوت اشاره کرد. ارنست کلادنی در سال ۱۷۸۷ نتیجه‌ی تحقیقات خود در خصوص صوت را در قالب کتابی به نام کشف‌هایی در نظریه‌ی صوت منتشر کرد که یکی از مهمترین منابع در خصوص صوت به حساب می‌آید و باعش شد تا از ارنست کلادنی به عنوان پدر علم صوت شناسی یاد شود.

وی در سال ۱۷۹۴ با مطالعه بعضی از سنگ‌ها نتیجه گرفت که این سنگ‌ها باید منشا خارج از کره زمین داشته باشد و اعلام کرد که احتمال زیاد این سنگ‌ها که از فلز و سنگ تشکیل شده بودند از خارج از جو کره زمین به این کره برخورد کرده‌اند. به همین خاطر نیز از ارنست کلادنی به عنوان پدر علم مطالعه شهاب سنگ‌ها یاد می‌شود.

از دیگر دستاوردهای ارنست کلادنی در خصوص علم صوت شناسی به اندازه گیری سرعت صوت باز می‌گردد که یک کشف مهم در دوران خود به حساب می‌آید.

Gedenktafel_Mittelstr_5_(Wittenberg)_Ernst_Florens_Friedrich_Chladni

ارنست کلادنی فیزیکدان سرشناس آلمانی در تاریخ ۳ آوریل سال ۱۸۲۷ دیده از جهان فروبست.

منبع : WIKIPEDIAثبت یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند *

  ورود / ثبت نام با حساب گوگل