زندگی نامه جوزف بلک

زندگی نامه جوزف بلک :

287 سال پیش جوزف بلک - پزشک و شیمیدان برجسته‌ی اسکاتلندی دیده به جهان گشود. بیشترین شهرت وی بخاطر کشف گرمای نهان، ظرفیت گرمایی و دی اکسید کربن بوده است.

Joseph Black

16 آوریل سال 1728، جوزف بلک در شهر بوردو فرانسه متولد شد. پدر جوزف در زمینه تجارت نوشیدنی در فرانسه، ایرلند و اسکاتلند فعالیت می‌کرد. جوزف از کودکی نبوغ سرشار خود را نشان داد و به سرعت مراحل تحصیل را سپری کرد و سال ۱۷۴۶ زمانی که ۱۸ سال سن داشت وارد دانشگاه گلاسکو شد و بعد از چهار سال تحصیل در این دانشگاه به دانشگاه ادینبرو رفت تا در رشته پزشکی تحصیلات خود را ادامه دهد.در دورانی که هنوز دانشجوی رشته پزشکی بود رساله‌ی دکترای خود را روی درمان سنگ کلیه قرار داد و توانست با دفاع از رساله خود مدرک دکترا دریافت کند.

Joseph_Black

با وجود اینکه جوزف بلک یک پزشک بود، اما دانش عمیقی نیز در زمینه علم شیمی داشت. از وی دستاوردهای مهم علمی بسیاری باقی مانده است که از آنها می‌توان به گرمای نهان، ظرفیت گرمایی و کشف گاز معروف دی اکسید کربن اشاره کرد. گرمای نهان گرمایی است که ماده در هنگام تبدیل از حالتی به حالت دیگر از دست داده یا جذب می‌کند. نام دیگر گرمای نهان گذار فازی است.

Ice-calorimeter

ظرفیت گرمایی عبارت است از نسبت گرمای مبادله شده با سیستم به تغییر دمای ناشی از مبادله گرما. در دورانی که جوزف بلک در دانشگاه گلاسکو فعالیت می‌کرد، جیمز وات دانشمند سرشناس اسکاتلندی و پدر انقلاب صنعتی برای دانشگاه گلاسگو ابزارها و ماشین‌آلات آزمایشی می‌ساخت، در همین زمان جیمز وات به کمک جوزف بلک آزمایش‌هایی روی بخار انجام داد که در نهایت منجر به اختراع و تکمیل موتور بخار شد.

BalanceMineralPachuca

دانشگاه ادینبرو و دانشگاه گلاسکو نام دانشکده‌های شیمی خود را جوزف بلک،‌ به احترام این دانشمند بزرگ قرار داده‌اند.

Joseph Black visiting james watt

جوزف بلک سرانجام در تاریخ ۶ دسامبر سال ۱۷۹۹ دیده از جهان فروبست.ثبت یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند *

  ورود / ثبت نام با حساب گوگل