زندگی نامه جوزف بلک

زندگی نامه جوزف بلک

زندگی نامه جوزف بلک :

287 سال پیش جوزف بلک - پزشک و شیمیدان برجسته‌ی اسکاتلندی دیده به جهان گشود. بیشترین شهرت وی بخاطر کشف گرمای نهان، ظرفیت گرمایی و دی اکسید کربن بوده است.

16 آوریل سال 1728، جوزف بلک در شهر بوردو فرانسه متولد شد. پدر جوزف در زمینه تجارت نوشیدنی در فرانسه، ایرلند و اسکاتلند فعالیت می‌کرد. جوزف از کودکی نبوغ سرشار خود را نشان داد و به سرعت مراحل تحصیل را سپری کرد و سال ۱۷۴۶ زمانی که ۱۸ سال سن داشت وارد دانشگاه گلاسکو شد و بعد از چهار سال تحصیل در این دانشگاه به دانشگاه ادینبرو رفت تا در رشته پزشکی تحصیلات خود را ادامه دهد.در دورانی که هنوز دانشجوی رشته پزشکی بود رساله‌ی دکترای خود را روی درمان سنگ کلیه قرار داد و توانست با دفاع از رساله خود مدرک دکترا دریافت کند.

با وجود اینکه جوزف بلک یک پزشک بود، اما دانش عمیقی نیز در زمینه علم شیمی داشت. از وی دستاوردهای مهم علمی بسیاری باقی مانده است که از آنها می‌توان به گرمای نهان، ظرفیت گرمایی و کشف گاز معروف دی اکسید کربن اشاره کرد. گرمای نهان گرمایی است که ماده در هنگام تبدیل از حالتی به حالت دیگر از دست داده یا جذب می‌کند. نام دیگر گرمای نهان گذار فازی است.

ظرفیت گرمایی عبارت است از نسبت گرمای مبادله شده با سیستم به تغییر دمای ناشی از مبادله گرما. در دورانی که جوزف بلک در دانشگاه گلاسکو فعالیت می‌کرد، جیمز وات دانشمند سرشناس اسکاتلندی و پدر انقلاب صنعتی برای دانشگاه گلاسگو ابزارها و ماشین‌آلات آزمایشی می‌ساخت، در همین زمان جیمز وات به کمک جوزف بلک آزمایش‌هایی روی بخار انجام داد که در نهایت منجر به اختراع و تکمیل موتور بخار شد.

دانشگاه ادینبرو و دانشگاه گلاسکو نام دانشکده‌های شیمی خود را جوزف بلک،‌ به احترام این دانشمند بزرگ قرار داده‌اند.

جوزف بلک سرانجام در تاریخ ۶ دسامبر سال ۱۷۹۹ دیده از جهان فروبست.

تو پیشگامیت، میتونی سوالات رو بپرسی و هم میتونی مطلب منتشر کنی.

پیشگام پلاس   پرسش و پاسخ

ثبت یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند *

  ورود / ثبت نام با حساب گوگل