9.2 بیلیون دلار برای حق امتیاز استفاده‌ی چهارساله محصولات کوالکام در سامسونگ

9.2 بیلیون دلار برای حق امتیاز استفاده‌ی چهارساله محصولات کوالکام در سامسونگ

معرفی دو اسمارت‌فون جدید شرکت سامسونگ با پردازنده‌های اگزینوس نشان داد که مشکلات کوالکام تمامی ندارد. سامسونگ هفته‌ی گذشته گلکسی اس6 و گلکسی اس6 اِج را در حالی به بازار عرضه کرد که مسلماً کوالکام به خاطر راه نیافتن پردازنده‌های اسنپدراگونِ خود به این گوشی‌ها احساس شکست بزرگی کرده است.

سامسونگ در اسمارت‌فون‌های گذشته‌ی سری گلکسی اس، در مدل‌های به خصوصی از پردازنده‌ی اگزینوس و در سایر مدل‌ها از پردازنده‌های اسنپدراگونِ شرکت کوالکام استفاده می‌کرد اما این بار وضعیت به این شکل نیست و هر دو مدل معرفی شده‌ی اس6 و اس6 اِج از پردازنده‌های اگزینوس (Exynos) قدرت می‌گیرند. این اتفاق درست پس از آن رخ داده که کوالکام برای دستگاه‌هایی که از اسنپدراگون استفاده می‌کنند، 2.5 تا 5 درصد از سهم فروش آن‌ها را درخواست کرد. این درصد مقدار بالایی است، به خصوص وقتی که تلفن‌ها بیش از 1000 دلار قیمت داشته باشند.

سامسونگ پس از پرداخت 9.2 بیلیون دلار بابت حق امتیاز چهار سال استفاده از محصولات کوالکام، تصمیم گرفته با استفاده از پردازنده‌های اگزینوسِ خود در گلکسی اس6 و گلکسی اس6 اِج در این هزینه‌ی گزاف صرفه‌جویی کند. با دریافت این مبلغ، دارایی کوالکام به حدود 30 بیلیون دلار رسیده است، در حالی که بخش اعظم این مبلغ از حق اختراع و حق امتیاز استفاده از محصولات این شرکت به دست آمده است.

خبر دیگر در این مورد این است که کوالکام قصد دارد بخش ساخت چیپِ خود را از بخش Licensing (صدور مجوز) جدا کند. منابع کره‌ای می‌گویند این شرکت به منظور از دست ندادن مشتری‌های پردازنده‌های خود در اندیشه‌ی کاهش حق امتیاز ثبت اختراع خود است. شاید این اقدامات بتواند به وضعیت مبهم آینده‌ی کوالکام سامان بخشد.

تو پیشگامیت، میتونی سوالات رو بپرسی و هم میتونی مطلب منتشر کنی.

پیشگام پلاس   پرسش و پاسخ

ثبت یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند *

  ورود / ثبت نام با حساب گوگل