csrss.exe یا Client Server Runtime Process چرا در حال اجرا روی ویندوز من است؟

csrss.exe یا Client Server Runtime Process چرا در حال اجرا روی ویندوز من است؟

اگر شما از ویندوز استفاده میکنید و Task Manager ویندوز را باز کنید، قطعا چند پردازش با نام Client Server Runtime Process (csrss.exe) را خواهید دید که در کامپیوتر شما در حال اجرا هستند ، این فرآیند یک بخش ضروری ویندوز است.
Client Server Runtime Process یا همان فرآیند زمان اجرا سرور مشتری چیست؟
فرآیند csrss.exe بخش مهمی از سیستم عامل ویندوز است. تا قبل از Windows NT 4.0 که در سال 1996 منتشر شد.

csrss.exe مسئول کل سیستم گرافیکی بود. از جمله مدیریت پنجره ها ، کشیدن و رها کردن چیزهای روی صفحه و سایر توابع مرتبط به سیستم عامل.

با آمدن Windows NT 4.0 ، بسیاری از این توابع از فرآیند زمان اجرا سرویس گیرنده که به عنوان یک فرآیند طبیعی اجرا میشوند به هسته ویندوز منتقل شد. با این حال فرآیند csrss.exe همچنان مسئول پنجره های کنسول ویندوز و فرآیند خاموش شدن ویندوز که از توابع حیاتی به شمار میروند هست.

شما نمیتوانید این روند را غیر فعال کنید ، زیرا بخش مهمی از ویندوز است. به هر حال ، هیچ دلیلی برای غیر فعال کردن آن وجود ندارد. همچنین از مقدار کمی از منابع استفاده میکند و تنها چند عملکرد حیاتی ویندوز را انجام میدهد.

اگر شما به Task Manager بروید و سعی کنید این فرآیند را متوقف کنید ، ویندوز به شما پیام میدهد که در صورت توقف این فرآیند کامپیوتر شما خاموش خواهد شد.

آیا فایل csrss.exe میتواند به ویروس آلوده شود؟
این فرآیند جز فرآیندهای عادی ویندوز است که همیشه در حال اجرا است با این حال برای اینکه فایل همنام یا مشابه آن که آلوده به ویروس نباشد را بررسی کنید کافی است به محل این فایل مراجعه کنید.
کافی است با زدن دکمه های ctrl+alt+delete به Task Manager بروید و csrss.exe را پیدا کنید ، روی آن کلیک راست کنید و گزینه "Open file location" را انتخاب کنید.
محل قرارگیری این فایل در مسیر زیر است:
C:\Windows\system32

تو پیشگامیت، میتونی سوالات رو بپرسی و هم میتونی مطلب منتشر کنی.

پیشگام پلاس   پرسش و پاسخ

ثبت یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند *

  ورود / ثبت نام با حساب گوگل