زندگی نامه ملوین الیس کالوین

زندگی نامه ملوین الیس کالوین :

۱۰۴ سال پیش دکتر ملوین الیس کالوین متولد شد. بیشترین شهرت این شیمیدان برجسته به کشف چرخه‌ی کالوین باز می‌گردد که فرایندی مستقل از نور برای تولید گلوکز است. دکتر کالوین به همین خاطر در سال ۱۹۶۱ میلادی جایزه‌ی نوبل شیمی را دریافت کرد.

Melvin_Calvin

۸ آوریل سال ۱۹۱۱ میلادی ملوین کالوین در شهر سنت پل ایالت مینیسوتا در یک خانواده‌ی یهودی متولد شد. پدرش از مهاجران لیتوانی و مادرش از مهاجران گرجستانی بود که به آمریکا مهاجرت کرده بودند. زمانی که ملوین کودک بود خانواده‌ی وی به شهر دیترویت نقل مکان کردند و ملوین در این شهر تحصیلات خود را آغاز کرد و سال ۱۹۲۸ دوره‌ی دبیرستان را به پایان رساند.

melvin-calvin

ملوین سپس وارد دانشگاه فنی میشیگان شد و سال ۱۹۳۱ مدرک کارشناسی خود را دریافت کرد. وی در ادامه برای تحصیل به دانشگاه مینیسوتا رفت و تا مقطع دکترا به تحصیلات خود ادامه داد. کالوین سال ۱۹۳۵ توانست دکترای خود را نیز در رشته شیمی دریافت کند.

American chemist - Melvin Calvin

سال ۱۹۳۷ ملوین کالوین فعالیت علمی خود را به عنوان استاد شیمی در دانشگاه برکلی آغاز کرد و بیشتر از پنج دهه در این دانشگاه به تدریس و تحقیق پرداخت. مهمترین دستاورد علمی دکتر ملوین کالوین به کشف چرخه‌ی کالوین باز می‌گردد که به همین خاطر نیز جایزه‌ی نوبل شیمی سال ۱۹۶۱ میلادی را دریافت کرد.

calvin-Melvin

چرخه کالوین یک فرایند شیمیای مستقل از نور در فرایند نورساخت است که در آن دی اکسید کربن به همراه سایر مواد به گلوکز تبدیل می‌شود. برخلاف نام این فرایند که یک فرایند مستقل از نور نامگذاری شده، اما گیاهان این فرایند را تنها زمان وجود نور اجرا می‌کنند و شبها گیاهان این فرایند را که بخشی از فرایند نورساخت آنها است متوقف می‌کنند.

Ciclo_de_Calvin_Bort

گلوکز یک نوع قند است که در فرایند فتوسنتز یا نورساخت گیاهان تولید می‌شود و جانداران نیز با یک فرایند معکوس از انرژی ذخیره شده آن در فعالیت‌های خود استفاده می‌کنند. دکتر کلوین در سال‌های پایانی تحقیقات علمی خود روی چگونگی استفاده از روغن‌های گیاهی به عنوان سوخت جایگزین برای سوخت‌های فسیلی کار می‌کرد.

Melvin Calvin - TOMB

دکتر ملوین کالوین سرانجام در تاریخ ۸ ژآنویه سال ۱۹۹۷ در سن ۸۵ سالگی دیده از جهان فروبست.

منبع: WIKIPEDIAثبت یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند *

  ورود / ثبت نام با حساب گوگل