زندگی نامه اراسموس داروین

زندگی نامه اراسموس داروین :

۱۸ آوریل سال ۱۸۰۲ میلادی، درست ۲۱۳ سال پیش اراسموس داروین - پزشک، متفکر، شاعر، فیلسوف، زیست شناس و یکی از بزرگترین مخالفان برده‌داری در انگلستان دیده از جهان فروبست. وی پدر بزرگ چارلز داروین و فرانسیس گالتون نیز بوده است.

Portrait_of_Erasmus_Darwin_by_Joseph_Wright_of_Derby_(1792)

اراسموس داروین در تاریخ ۱۲ دسامبر سال ۱۷۳۱ در شهر الستون هال متولد شد. پدر اراسموس یک وکیل سرشناس در انگلستان بود. اراسموس به مدرسه چسترفیلد رفت و سپس وارد کالج سنت جان در کمبریج شد. وی برای ادامه تحصیل در رشته‌ی پزشکی وارد دانشگاه ادینبرو شد و تحصیلات خود را در آنجا به پایان رساند.

Erasmus_Darwin_-_Joseph_Wright_-_1770

داروین سال ۱۷۵۶ کار خود را به عنوان پزشک آغاز کرد. در دورانی که اراسموس داروین به فعالیت پزشکی مشغول بود شهرت فراوانی کسب کرد و تقریبا مشهورترین پزشک عصر خود در انگلستان به شمار می‌رفت و به همین خاطر نیز جورج سوم پادشاه وقت انگلستان از وی دعوت کرد تا عضو پزشکان سلطنتی انگلستان شود، اما اراسموس داروین که ترجیح می‌داد به طبابت میان مردم معمولی بپردازد پیشنهاد پادشاه انگلستان را رد کرد.

Darwin-Wedgwood-Galton_family_tree

اراسموس داروین به مدت ۵۰ سال به عنوان پزشک به درمان و کمک به مردم عادی جامعه پرداخت و به همین خاطر نیز از احترام بسیار زیادی در میان مردم آن دوران برخوردار بود. در کنار کار پزشکی اراسموس داروین به کارهای بسیار دیگری نیز مشغول بود، وی انجمن گیاه شناسی لیچفیلد را تاسیس کرد که به مدت ۷ سال متون علمی مختلف در زمینه‌ی گیاه شناسی را جمع آوری و به زبان انگلیسی ترجمه کرد و کمک بسیاری به علم گیاه شناسی انگلستان در آن دوران کرد. او همچنین به عنوان مخترع و شاعر نیز شناخته می‌شود.

erasmusdarwin

شعرهای او بیشتر در مورد تاریخ طبیعی بشر و شامل موضوعاتی درباره اشکال مختلف زندگی است. اراسموس داروین پدر بزرگ جارلز روبرت داروین و فرانسیس گالتون دانشمندان بزرگ انگلیسی بوده است. او همچنین از بنیانگذاران انجمن قمری بیرمنگام است که از مخالفان جدی برده‌داری بودند و فعالیت‌های گسترده‌ای برای مبارزه با برده‌داری انجام می‌دادند. خانه داروین در لیچفیلد هم‌اکنون، موزه‌ای برای آثار و زندگی اوست.

erasmus-darwin-cleveland-grave-Tomb

اراسموس داروین سرانجام در تاریخ ۱۸ آوریل سال ۱۸۰۲ میلادی در سن ۷۰ سالگی دیده از جهان فروبست.ثبت یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند *

  ورود / ثبت نام با حساب گوگل