مقالات

زندگی نامه فرانسیس جیکوب

زندگی نامه فرانسیس جیکوب

زندگی نامه فرانسیس جیکوب :

19 آوریل سال 2013 میلادی درست 2 سال پیش فرانسیس جیکوب زیست شیمیدان سرشناس فرانسوی از دنیا رفت. شهرت وی بخاطر شکل دادن و سازماندهی ایده‌ی کنترل سطح آنزیم در تمام سلول‌ها از طریق رونویسی در علم ژنتیک است که به همین خاطر نیز جایزه‌ی نوبل پزشکی سال 1965 به وی تعلق گرفت.

فرانسیس جیکوب در تاریخ 17 ژوئن سال 1920 میلادی در شهر نانس فرانسه متولد شد. بخاطر کنجکاوی فراوان و هوش سرشاری که داشت توانست خواندن را در سنین بسیار کم فراگیرد و شروع به مطالعه‌ی کتاب‌های مختلف کند. پدر بزرگ فرانسیس جیکوب یک ژنرال ارتشی بود که تاثیر بسیار زیادی روی جیکوب داشت و نقش الگو را برای وی در دوران کودکی ایفا می‌کرد.

فرانسیس در آغاز به ریاضیات و فیزیک علاقه فراوان داشت و آینده خود را در این رشته‌ها متصور بود اما قبل از ورود به دانشگاه این فرصت را پیدا کرد تا یک عمل جراحی را از نزدیک مشاهده کند. تجربه مشاهده جراحی باعث شد تا مسیر زندگی فرانسیس جیکوب تغییر کند و به علوم تجربی علاقه پیدا کرده و وارد مدرسه پزشکی شود.

در خلال حمله آلمان نازی به فرانسه در شرایطی که دانشجوی سال دوم پزشکی بود و بعد از اشغال فرانسه به انگلستان رفت و در آنجا در جبهه مقاومت مشغول به فعالیت شد. سال 1944 و در خلال بمباران‌های آلمان نازی مجروح شد. بعد از پایان جنگ به فرانسه بازگشت و بعد از درمان، تحصیلات خود را در دانشکده‌ی پزشکی از سر گرفت.

در آن دوران فرانسیس جیکوب شروع به تحقیق در خصوص تریتروسین کرد که نوعی آنتی بیوتیک بود. تحقیقات در خصوص باکتری‌ها باعث شد تا به علم زیست شیمی علاقه‌مند شود و ادامه‌ی تحصیلات خود را در این حوزه ادامه دهد.

سال 1961 میلادی دکتر فرانسیس جیکوب به همراه ژآک مونو ایده کنترل آنزیم‌ها درون سلول را مطرح کردند که این ایده یک تحول بزرگ در علم ژنتیک و زیست رشد موجودات زنده بوجود آورد و باعث شد تا اهمیت مولکول DNA به عنوان پیچیده‌ترین مولکول شناخته شده بیشتر برای دانشمندان آشکار شود.

مولکول DNA یا دئوکسی‌ ریبو نوکلئیک‌ اسید، نوعی اسید نوکلئیک است که دارای دستورالعمل‌های ژنتیکی است که برای کار کرد و توسعه بیولوژیکی موجودات زنده و ویروس مورد استفاده قرار می‌گیرد. دکتر فرانسیس جیکوب به همراه ژآک مونو دیگر زیست شیمیدان فرانسوی در سال 1965 به خاطر همین کشف مفتخر به دریافت جایزه نوبل پزشکی شدند.

دکتر فرانسیس جیکوب در تاریخ 19 آوریل سال 2013 میلادی در سن 92 سالگی دیده از جهان فروبست.

تو پیشگامیت، میتونی سوالات رو بپرسی و هم میتونی مطلب منتشر کنی.

پیشگام پلاس   پرسش و پاسخثبت یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند *

  ورود / ثبت نام با حساب گوگل