هیولای 32 هسته‌ای AMD

هیولای 32 هسته‌ای AMD

در حال حاضر سهم AMD  از بازار پردازنده های سرور چیزی کمتر از 2% است اما این کمپانی در نظر دارد تا در سال 2016 با عرضه پردازنده های Opteron جدیدی با 32 هسته پردازشی که مبتنی بر معماری جدیدی به نام Zen نیز خواهند بود، سهم خود را از اینتل پس گیرد.

amd-zen

به لطف اطلاعات درز پیدا کرده، پیشتر از وجود واحد های پردازشی شتاب یافته (APU) با 16 هسته پردازشی مبتنی بر معماری جدید Zen و بکارگیری حافظه با پهنای باند بالا (HBM) در این APU ها گفتیم، اکنون طبق اطلاعات جدید یک هیولای 32 هسته دیگر نیز در راه است؛ با این تفاوت که فاقد پردازنده گرافیکی مجتمع Greenland خواهد بود. این پردازنده Opteron برای عرضه در سال 2016 زمانبندی شده و همانطور که از نامش پیدا است، بازار پردازندهای سرور را هدف خواهد گرفت.

فضای زیادی که از حذف پردازنده گرافیکی Greenland بر روی تراشه بدست آمده، به حافظه کَش سطح L2 و L3 و همچنین گنجاندن تعداد بیشتری هسته پردازشی Zen x86 اختصاص داده شده است. هر هسته پردازشی 512 کیلوبایت حافظه کش L2 (در مجموع 16 مگابایت) و هر چهار هسته پردازشی به 8 مگابایت حافظه کَش L3  بصورت مشترک ( درمجموع 64 مگابایت) دسترسی خواهد داشت.

این پردازنده دارای 32 هسته پردازشی در دسته های 4 تایی خواهد بود. قابلیت های امنیتی این پلتفرم نیز همانند APU ها می باشد که شامل راه اندازی ایمن (Secure boot) و کمک پردازنده با توانایی رمزگذاری داده ها است. پردازنده Opteron نسل بعد هشت کانال حافظه DDR4 خواهد داشت که هر کانال حداکثر می تواند 256 گیگابایت حافظه را ارائه کند. چیپ ست نیز از شکاف توسعه PCIe نسل سوم، درگاه SATA، چهار درگاه شبکه 10GbE و هاب کنترلر سرور پشتیبانی می کند.

همزمان AMD در حال آماده سازی یک APU جدید مبتنی بر معماری Zen با 16 هسته پردازشی است که پیشتر به آن پرداختیم. با این حال این پلتفرم جدید تا به این لحظه نامگذاری نشده است اما ظاهرا در سال 2016 جانشین پلتفرم Godaveri خواهد شد. این تراشه چهار کانال DDR4 خواهد داشت و از PCIe 3.0 نیز پشتیبانی می کند. از آنجایی که در معماری Zen هر چهار هسته پردازشی کش L3 مشترک دارند؛ به احتمال زیاد به دسته های چهار تایی تقسیم می شوند، این در حالی است که کش L2 هر هسته پردازشی اختصاصی و صرفاً در اختیار همان هسته خواهد بود.

هسته های پردازنده مرکزی (CPU) این APU از طریق مسیر ارتباطی مخصوصی به نام “Coherent Fabric” با پردازنده گرافیکی مجتمع Greenland در ارتباط خواهند بود، این پیکربندی برای معماری ناهمگن (HSA) بسیار مناسب است و می تواند به یک غول در محاسبات سریع مبدل شود. با توجه به بازه زمانی طراحی و عرضه این این پردازنده ها ، انتظار می رود به نسل دوم حافظه های HBM تجهیز شده باشند که عملکرد خیلی بهتری نسبت به نسل نخست ارائه می کند.

تو پیشگامیت، میتونی سوالات رو بپرسی و هم میتونی مطلب منتشر کنی.

پیشگام پلاس   پرسش و پاسخ

ثبت یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند *

  ورود / ثبت نام با حساب گوگل