شبکه نسل چهارم (4g) تلفن همراه در شیراز راه‌اندازی شد

شبکه نسل چهارم (4g) تلفن همراه در شیراز راه‌اندازی شد

خدمات نسل چهارم تلفن همراه (4G/LTE) به‌عنوان آخرین فناوری ارتباطی روز جهان برای نخستین بار در شیراز توسط ایرانسل عرضه شد.

شبکه نسل چهارم شیراز، صبح روز چهارشنبه، طی مراسمی و با حضور مدیرعامل و مدیران ارشد ایرانسل و جمعی از اصحاب رسانه در هتل همای شیراز به صورت رسمی راه اندازی شد، تا این شهر علاوه بر پوشش نسل سوم تلفن همراه، نسل چهارم فناوری موبایل را نیز پوشش دهد. همزمان با این مراسم، شبکه نسل سه ایرانسل هم در شهرهای فسا، جهرم، کازرون، مرودشت، زرقان و شهر جدید صدرا راه اندازی شد.

پس از اخذ پروانه رسمی ارتقای شبکه به نسل‌های سوم و چهارم تلفن همراه و ارائه خدمات نسل سوم باند پهن همراه در بیش از 120 شهر کشور و در تمامی استان‌های ایران توسط ایرانسل، شبکه 4G/LTE به عنوان آخرین نسل فناوری ارتباط حال حاضر دنیا، برای نخستین بار در ایران و توسط ایرانسل در آخرین روز آبان‌ماه در مشهد مقدس راه‌اندازی شد و در نخستین روز بهمن ماه به شیراز رسید.

بنا بر اعلام، با راه‌اندازی شبکه نسل چهارم ایرانسل، برای اولین بار در ایران، مشترکین تلفن همراه و کاربران خدمات باند پهن همراه کشور می‌توانند اینترنتی با کیفیت جهانی را تجربه کنند و با استفاده از سیم‌کارت‌های Usim به عنوان سیم‌کارت‌های نسل جدید ایرانسل، خدمات نسل چهارم را جایگزین سایر روش‌های دسترسی به اینترنت کنند.

نسل چهارم یا 4G تمام قابلیت‌های مدرن‌ترین گوشی‌های موجود در بازار را پشتیبانی می‌کند و با استفاده از این خدمات امکان دریافت و مشاهده فایل‌های ویدئویی با کیفیت HD، بازی به صورت آنلاین و بدون تاخیر زمانی، استفاده همزمان برای چند کاربر بدون کاهش کیفیت خدمات، استفاده از برنامه‌های کاربردی (اپلیکیشن) و محصولات و خدمات مبتنی بر اینترنت با سهولت و کیفیت فوق العاده فراهم خواهد شد.

ارائه‌ی انواع مودم‌های باندپهن همراه در شیراز

همچنین همزمان با راه اندازی رسمی عرضه این خدمات در شیراز و به منظور دسترسی گسترده‌تر به خدمات LTE، مودم‌های باند پهن همراه ایرانسل با قابلیت پشتیبانی از فناوری‌های GPRS، EDGE، 3G و 4G به بازار شیراز نیز عرضه شد.

باتوجه به اینکه درحال حاضر تعداد محدودی از گوشی‌های تلفن همراه، قابلیت پشتیبانی از خدمات LTE را دارند، این مودم‌ها با هزینه بسیار کمتر امکان دسترسی به تمامی قابلیت‌های نسل چهارم ایرانسل را برای کاربران فراهم می‌سازد.

علیرضا قلمبردزفولی - مدیرعامل شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل - در مراسم بهره‌برداری از شبکه 4G ایرانسل با اشاره به راه‌اندازی آن همگام با اپراتورهای برتر جهان به بررسی تاریخی بهره برداری از این شبکه اشاره کرد و گفت: در سال 2004 شرکت NTT DOCOMO ژاپن، LTE را به عنوان یک استاندارد بین المللی در حوزهٔ ارتباطات رادیویی پیشنهاد داد. اما در سال 2007 بود که شرکت اریکسون سوئد و شرکت NTT DOCOMO ژاپن، به ترتیب سرعت‌های 144 مگابیت بر ثانیه و 200 مگابیت بر ثانیه با استفاده از LTE را مورد آزمایش قرار دادند.

وی ادامه داد: یک‌سال بعد بود که بخش ارتباطات رادیویی ITU، ملزومات استاندارد سیستم های نسل 4 را تعریف کرد. در سال 2009شرکتهای نوکیا زیمنس (NSN) و LG با مشارکت یکدیگر اولین تست کامل (End-to-End) عملکرد LTE را با موفقیت انجام دادند.

دزفولی ادامه داد : نخستین شبکه LTE در سال ۲۰۰۹ در استکهلم و اسلو راه‌اندازی شد و سپس در سال ۲۰۱۱ کره جنوبی صاحب چنین شبکه‌ای شد و اکنون در سال ۲۰۱۴ شبکه نسل چهارم ایرانسل به شیراز نیز رسیده است.

وی افزود: LTE نسل چهارم فناوری شبکه‌های موبایل است و پهنای باند بیشتر که امکان انتقال فابل‌های حجیم‌تر و پرمحتواتر را در مدت زمان کمتری میسر می‌سازد، بهبود مدت زمان پاسخگویی شبکه که اجازه ارتباطات در لحظه (Real Time) را می‌دهد و بهبود عملکرد شبکه که امکان برقراری و حفظ ارتباط در حین حرکت سریع را فراهم می‌سازد، برخی از مهم‌ترین مزایای آن هستند.

دزفولی، سرعت دانلود در شبکه نسل چهارم را بین ۱۰ تا ۴۰ مگابیت بر ثانیه، سرعت آپلود را بین یک تا ۱۵ مگابیت بر ثانیه و مدت زمان پاسخگویی را بین ۵۰ تا ۱۵۰ میلی ثانیه عنوان کرد.

وی با اشاره به روند توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور گفت: تغییرات رفتاری کاربران و تقاضای روزافزون برای استفاده از خدمات مبتنی بر داده، نیاز به سرعت و کیفیت بیشتر در انتقال داده‌ها، نیاز به دسترسی دائمی به خدمات دیتا، از رده خارج شدن فناوری‌های نسل دوم و وایمکس و توقف تولید تجهیزات و ارایه پشتیبانی از سوی تامین‌کنندگان تجهیزات و رشد، توسعه شبکه ملی اطلاعات و تکامل فناوری‌های پهن باند همراه (نسل ۳ و ۴) به عنوان راهکار پایدار دسترسی یکپارچه به خدمات دیتا از ملزومات توسعه اینترنت پهن باند است.

کاربردهای نسل چهارم اینترنت همراه

دزفولی پس از اشاره به اینکه نسل چهارم اینترنت همراه، دامنهٔ کاربرد گسترده‌تری را در اختیار کاربران قرار می‌دهد، به شرح این کاربردها پرداخت و گفت: آموزش، حمل و نقل، خدمات مبتنی بر مکان، سرگرمی و سلامت سرفصل‌های این کاربردها هستند که هر کدام زیرشاخه‌های مختلفی چون بازی های آموزشی مبتنی بر واقعیت مجازی، آموزش تعاملی پیشرفته با استفاده از واقعیت مجازی، هوشمندسازی جاده ها و کنترل ترافیک، کنترل و پایش وسایل نقلیه به صورت لحظه‌ای (Real-Time)، آگهی‌های چندرسانه‌ای با کیفیت بالا و با توجه به موقعیت کاربر، خدمات واقعیت افزوده مبتنی بر مکان، مشاهده و شنیدن محتوای چندرسانه ای با کیفیت بالا به طور همزمان بر روی تلفن همراه، تبلت و سایر وسایل الکترونیکی، استفاده از خدمات پزشکی از راه دور، ایجاد پروند‌ی سلامت الکترونیک برای کلیه‌ی شهروندان اشاره کرد.

دزفولی با بیان این کارکردها گفت: روند رو به رشد استفاده از تلفن های هوشمند، توسعهٔ پهن باند همراه را بیش از پیش ضروری می‌سازد، طوری که تا زمان ارائه‌ی این گزارش 332 شبکهٔ LTE در 113 کشور جهان به صورت تجاری راه اندازی شده است و ایرانسل یکی از پیشگامان بهره برداری از این تکنولوژی است.

دزفولی درباره‌ی پیش بینی روند رشد جهانی دیتا همراه در جهان نیز گفت: رشد تجمعی مصرف دیتای همراه در منطقهٔ خاورمیانه و آفریقا تا سال 2018، هفتاد درصد خواهد بود و 10 میلیون نفر از وسایل الکترونیک که تا سال 2018 با استفاده از فناوری های همراه با یکدیگر در ارتباط (شامل دستگاه های متصل به هم یا M2M) خواهند بود، ترافیک دیتای همراه در جهان ازسال 2013 تا 2018 به میزان 11 برابر رشد خواهد داشت و برآورد میزان ترافیک ماهانهٔ دیتای همراه در سال 2018 نیز با 15 Exabyte برابری خواهد کرد.

تأثیر استفاده نسل چهارم اینترنت همراه بر شاخص‌های اقتصادی

او در ادامه‌ی بحث‌های خود به تاثیر بر شاخص‌های اقتصادی اشاره کرد و ادامه داد : به ازای هر 10درصد افزایش ضریب نفوذ پهن باند 38/1 درصد رشد در تولید ناخالص ملی خواهیم داشت. همچنین به ازای هر 1درصد افزایش ضریب نفوذ پهن باند نرخ اشتغال 2/0 درصد، و 13/0 درصد افزایش در بهره وری تولید بوجود خواهد آمد. به ازای هر 10 میلیارد دلار سرمایه گذاری برای توسعهٔ پهن باند ایجاد 8/1 میلیون شغل در طول 10 سال ایجاد خواهد شد، این روند در کشوری مثل امریکا 300 میلیارد دلار صرفه اقتصادی ناشی از گسترش ضریب نفوذ اینترنت پهن باند در سال 2007 (22 درصد از کل صرفه اقتصادی) را نشان می‌دهد. با استفاده از اینترنت پهن باند 6 درصد افزایش در صادرات شرکت های تولیدی، و 10 درصد افزایش در فروش شرکت های خدماتی را خواهیم دید.

دزفولی همچنین افزود: نسل چهارم اینترنت همراه ایرانسل بر بهبود کارآیی شرکتها نیز تأثیر مثبت خواهد داشت.

او در ادامه تصریح کرد اتحادیهٔ جهانی مخابرات ITU با استفاده از اینترنت پهن باند 10 درصد افزایش در فروش شرکت‌های خدماتی و استفاده‌ی از این نسل اینترنت توسط اتحادیهٔ جهانی مخابرات ITU، منجر به افزایش 6 درصد صادرات شرکت‌های تولیدی شده است.

مدیرعامل شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل به تاثیرات 4G بر محیط زیست پرداخت و گفت: برآورد شده است در انگلستان سال 2024، برآورد میزان کاهش سفرهای درون شهری ( به ویژه با خودروی شخصی) در اثر استفاده از پهن باند در سال 2024 برابر با 3/2 میلیارد کیلومتر در سال خواهد شد. همچنین 6/1 میلیون تن در سال برآورد میزان خالص کاهش در آلاینده‌های محیط زیست (به ویژه آلاینده های کربنی)، و 3/5 میلیارد کیلومتر در سال نیز میزان کاهش سفرهای کاری (به ویژه با خودروی شخصی) است.

دزفولی، حرکت در جهت تحقق اهداف چشم‌انداز ۲۰ساله، نهادینه‌سازی برای توسعه و تولید علم و تحقیقات، افزایش سهم تولید ناخالص ملی در تولیدات علمی، توسعه و تقویت جنبش نرم افزاری و تاکید بیشتر بر رویکردهای نوآورانه، تحقق رشد اقتصادی سریع، ثابت و پیوسته، کارآفرینی مفید و کاهش نرخ بیکاری، تعامل جهانی فعال در تمامی بخش‌ها و مشارکت موثر در اقتصاد جهانی، حمایت از کارآفرینی، فعالیت‌های نوآورانه و توسعه قابلیت‌های فنی و تحقیقاتی، تکیه بر مزیت‌های رقابتی و ایجاد مزیت‌های جدید، تقویت بخش‌های خصوصی و تعاونی به عنوان محرک‌های اصلی رشد اقتصادی، ارتقای قابلیت‌ها و توان بخش تعاونی و تسهیل دسترسی آن به منابع، اطلاعات و فناوری، و بهبود ارتباطات و توسعه، برقراری پیوندهای فنی، اقتصادی و مالی میان موسسات تعاونی، برآورده ساختن نیازها و خواسته‌های جوانان و فراهم ساختن بستر لازم برای مشارکت فعال آنها در فعالیت‌های اجتماعی و مدیریت نخبگان از جمله دلایل توسعه پهن باند برشمرد.

او با اشاره به اینکه ITU اعلام کرده است با استفاده از اینترنت پهن باند 6 درصد صادرات شرکت‌های تولیدی و ۱۰ درصد فروش شرکت‌های خدماتی افزایش می یابد، افزود: باتوجه به اطلاعات ارایه شده و براساس تجارب بین‌المللی، بخشی از اهداف اقتصاد مقاومتی از جمله ایجاد تحرک، پویایی و بهبود شاخص‌های کلان، توانایی مقاومت در برابر عوامل تهدیدزا، تکیه بر ظرفیت‌های داخلی، رویکرد جهادی، مردم محوری، امنیت اقلام راهبردی و اساسی، کاهش وابستگی به نفت، اصلاح الگوی مصرف، فسادستیزی و دانش محوری با توسعه شبکه پهن باند محقق خواهد شد.

او با اشاره به تاثیر اینترنت پهن باند بر فرهنگ نیز گفت: با استفاده از این خدمت امکان اشاعه فرهنگ ایرانی و اسلامی به اقصی نقاط دنیا با افزایش دسترسی و سهولت نرم‌افزاری و سخت‌افزاری برای تولید و توزیع محتوای فرهنگی و مذهبی، الگوی سبک زندگی اسلامی و ایرانی توسط علما، متخصصی و آحاد مردم فراهم و ارتقای فرهنگی جامعه از طریق افزایش میزان نشر و توزیع و همچنین سهولت دسترسی مقرون به صرفه به کتاب، انواع فیلم و محتواهای ویدئویی در حوزه‌های علمی، مذهبی، فرهنگی، سبک زندگی، انواع نواها و آواهای ملی، محلی، مذهبی و آثار هنری ممکن می‌شود.

دزفولی افزود: همچنین با بسط امکان توزیع گسترده پیامدهای ناشی از فرهنگ نامطلوب، توسعه آموزش در راستای رفع بدآموزی‌های فرهنگی و قانون‌گریزی در بستر انتقال پهن باند با استفاده از عکس، متن و ویدیو از توسعه فرهنگ نامطلوب جلوگیری می‌شود و با فراهم آوردن دسترسی به اینترنت پهن باند برای تمامی اقشار جامعه فارغ از موقعیت جغرافیایی و زمان در حوزه‌های آموزش، بهداشت و درمان و امنیت پایدار، زمینه‌های توسعه عدالت اجتماعی محقق می‌شود.

به گفته مدیرعامل ایرانسل، فراگیرترین و مقرون به صرفه‌ترین لایه دسترسی به شبکه ملی اطلاعات به وسیله شبکه اینترنت پهن باند ایرانسل فراهم می‌شود.

وی درباره رشد در میزان درآمد بخش‌های مختلف اکوسیستم پهن باند همراه گفت: درحال حاضر بیش از ۱۰۰ میلیارد برنامه کاربردی در سال در سطح دنیا دانلود می‌شود و اقتصاد برنامه‌ای کاربردی بیش از ۱۰ میلیارد یورو در سال تنها در اروپا درآمد ایجاد می‌کند و در سال ۲۰۱۳، نزدیک به ۱.۸ میلیون شغل تنها در بخش تولید محتوا و برنامه‌های کاربردی در جهان ایجاد شده است.

دزفولی افزود: افزایش نزدیک به ۱۸۱ درصدی درآمد تولیدکنندگان محتوا و برنامه‌های کاربردی به عنوان فعالان عرصه فرهنگ تا سال ۲۰۲۰ و افزایش ۲۲ درصدی سهم درآمد تولیدکنندگان محتوا و برنامه‌های کاربردی از کل درآمد ایجاد شده در اکوسیستم پهن باند همراه تا سال ۲۰۲۰ از دیگر ویژگی‌های آن است.

تو پیشگامیت، میتونی سوالات رو بپرسی و هم میتونی مطلب منتشر کنی.

پیشگام پلاس   پرسش و پاسخ

ثبت یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند *

  ورود / ثبت نام با حساب گوگل