زندگی نامه ریتا مونتالچینی

زندگی نامه ریتا مونتالچینی :

۱۰۶ سال پیش ریتا مونتالچینی - عصب شناس سرشناس ایتالیایی دیده به جهان گشود. شهرت وی بخاطر کشف عامل رشد عصبی است که به همین خاطر نیز جایزه‌ی نوبل پزشکی سال ۱۹۸۶ را دریافت کرد.

rita_levi_montalcini

 

۲۲ آوریل سال ۱۹۰۹ میلادی ریتا مونتالچینی در شهر تورین و در یک خانواده‌ی متمول یهودی ایتالیایی متولد شد. در دوران جوانی علاقه‌ی خاصی به نویسندگی داشت و دوست داشت این حرفه را دنبال کند.

rita_levi_montalcini_giovane

اما با توصیه‌های مادرش و همچنین مشاهده مرگ یکی از نزدیکانش که به خاطر بیماری سرطان فوت کرده بود تصمیم گرفت تا در رشته‌ی پزشکی به تحصیل بپردازد. وی بعد از پایان دوره‌ی دبیرستان وارد دانشکده پزشکی دانشگاه تورین شد.

rita_levi

در زمان تحصیل با استاد عصب شناس، دکتر جوزپه لوی آشنا شد که سهم بسزایی در گرایش ریتا مونتالچینی به رشته عصب شناسی داشت.

Rita_Levi_Montalcin

سال ۱۹۳۶ ریتا مونتالچینی موفق شد مدرک دکترای پزشکی خود را دریافت کند و بعد از آن به عنوان دستیار همراه با جوزپه لوی به تحقیق در خصوص سیستم‌های عصبی پرداخت.

rita_levi montalcini - WIRED Magazine

سال ۱۹۳۸ بنیتو موسیلینی رهبر وقت ایتالیا طی قانونی یهودیان این کشور را از تحصیل و کار باز داشت و به همین خاطر نیز ریتا مونتالچینی نیز که از یک خانواده یهودی بود با مشکل مواجه شد.

RITA-LEVI-MONTALCINI-MORTA

در آن دوران و تا پایان جنگ جهانی دوم ریتا مونتالچینی به تحقیق در آزمایشگاه خانگی خود می‌پرداخت.

Levi-Montalcini

بعد از پایان جنگ جهانی دوم ریتا مجددا به محیط دانشگاهی بازگشت و سال ۱۹۴۶ دوره تحقیقاتی را در دانشگاه واشینگتن آمریکا پذیرفت و حدود ۱ سال را در آنجا به تحقیق پرداخت.

rita-levi-montalcini-onoreficenze

بعد از پایان این دوره ریتا تصمیم گرفت تا در آمریکا بماند و در دانشگاه‌های این کشور به تحقیق بپردازد. وی مهمترین دستاورد خود یعنی عامل رشد عصبی را در همین دوران به همراه همکار خود استنلی کوهن کشف کرد.

morta-rita-levi-montalcini

این عامل یکی از عوامل رشد با ساختاری پروتئینی است که عامل اصلی در رشد سلول‌های عصبی در موجودات زنده به حساب می‌آیند و این کشف باعث شد تا سوالات بسیاری که در خصوص چگونگی شکل گیری و رشد سلول‌های عصبی وجود داشت پاسخ داده شود.

rita-levi-montalcini-nobel

ریتا مونتالچینی بخاطر این کشف به همراه استنلی کوهن جایزه‌ی نوبل پزشکی سال ۱۹۸۶ را کسب کرد.

rita-levi-montalcini-seduta

خانم ریتا مونتالچینی تا پایان عمر به تحقیقات خود در خصوص سیستم‌های عصبی ادامه داد و سرانجام در تاریخ ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۲ میلادی در سن ۱۰۳ سالگی دیده از جهان فروبست.ثبت یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند *

  ورود / ثبت نام با حساب گوگل