اصول طراحی تجربه کاربری و Ux در وب سایت ها

اصول طراحی تجربه کاربری و Ux در وب سایت ها

اصول طراحی تجربه کاربری و Ux  در وب سایت ها

تجربه کاربری در ویکیپدیا اینطور تعریف شده است : " تجربه کاربری، خلق هر چیز معنادار و به یاد ماندنی است که در واقع این تجربه خوب برای کاربران توسط سازمانی خاص برای کاربران ایجاد می شود .

کاربران مختلف تجربه های متفاوتی از استفاده از یک نرم افزار یا اپلیکیشن یا وب سایت و یا در حالت کلی محصول خاص دارند . در دنیای Ux یکی از مهم ترین مسائلی که بسیار مورد توجه قرار میگیرد بررسی تجربه کاربران از استفاده از محصول مورد نظر است. . شاید در نگاه اول اینطور به نظر برسد که ux یا طراحی تجربه کاربری حوزه ای مستقل  است در حالیکه اینطور نیست. تجربه کاربری خود شامل ترکیب و هماهنگی حوزه های مختلفی است که حاصل کار به وجود آمدن تجربه ای خوب و شیرین برای کاربر از استفاده از محصول مورد نظر می باشد.

Interaction design یا طراحی تعامل یا کاربر

 یکی از بخش های مهم در طراحی ux در وب سایت ها این بخش می باشد. هنگام طراحی و راه اندازی سایت ها، قدم اول مشخص کردن بازار هدف برای طراحی وب سایت مورد نظر است . اینکه مشخص کنید جه کاربرانی می خواهند از سایت شما استفاده کنند  و به خدمات ارائه شده در وب سایت شما نیاز دارند. در واقع بعد از شناسایی این بازار هدف باید انها را به مشتریان وب سایت خود تبدیل کنید. از راه تعامل است که کاربران وب سایت شما می توانند به وب سایت شما اعتماد کنند . در زمان طراحی وب سایت ها باید تا جایی که ممکن است نیاز به فکر کردن در قسمت های مختلف سایت را برای کاربر کم کرد در واقع همان این  اصل don’t make me think  است  که کاربران بتوانند به راحتی با وب سایت شما تعامل برقرار کنند و به سرویس های مورد نظر خود در سایت دسترسی پیدا کنند .

User interface design یا طراحی رابط کاربری وب سایت ها :

همانطور که از نام این حوزه مشخص است این بخش از طراحی تجربه کاربری شامل طراحی گرافیکی وب سایت ها ، استفاده از عناصر بصری مانند رنگ و تصاویر و ... برای انتقال پیام مورد نظر در طراحی وب سایت ها به کاربران وب سایت ها برای ایجاد تجربه کاربری خوب در آنهاست .

Usability یا کاربردپذیری وب سایت ها :

در این بخش طراح ux به این نکته باید توجه می کند که برای رسیدن به هدف مشخص، چه امکاناتی را باید در اختیار کاربران وب سایت قرار دهد که در نهایت به استفاده موثر و رضایت بخش کاربران از امکانات   وب سایت منجر می شود. در واقع کاربردپذیری خوب و راحت تاثیر مستقیم و بسزایی روی خلق تجربه کاربری خوب دارد.

Accessibility یا دسترسی پذیری وب سایت

قابلیت دسترسی نیز  در طراحی ux قابلیت استفاده  و رسیدن به قسمت ها و سرویس های مختلف را تضمین می کند . به عنوان مثال کاربر از طریق منو های Navigation وب سایت به راحتی به سرویس های اصلی وب سایت دسترسی پیدا کند و در کل به درک کلی و جامعی از خدمات اصلی وب سایت دست پیدا کند .  اینها مسائلی است که در این حوزه از طراحی Ux وب سایت به انها بسیار توجه می شود.

تجربه‌کاربری شامل همین حوزه ها می باشد .  باید مواظب باشید که هیچ کدام از تجربه های کاربر بدون اطلاع شما اتفاق نیفتد . همین کار ساده گاهی انقدر پیچیده می شود  که حتی طراحان  حرفه ای ux هم در پیاده سازی آن به دچار مشکل می شوند. معمولا  این پیچیدگی شامل دو دلیل زیر است :

1.رفتار های پیچیده انسان ها و پیش بینی کردن انها

2. تغییر کردن تجربه کاربران با رشد تکنولوژی و پیدا کردن راه حل های جدید برای آنها

 

البته حوزه کاری طراح ux بسیار فراتر از موضوعات بالا می باشد و حوزه های دیگری مانند معماری اطلاعات وب سایت ها و تعامل انسان و کامپیوتر و ... را نیز در بر می گیرد که در مقاله های بعدی ارائه می شوند .

تو پیشگامیت، میتونی سوالات رو بپرسی و هم میتونی مطلب منتشر کنی.

پیشگام پلاس   پرسش و پاسخ

ثبت یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند *

  ورود / ثبت نام با حساب گوگل